Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYMETRIA W ŚWIECIE Coś o symetrii Symetria (gr. συμμετρια, od συμ, podobny oraz μετρια, miara) – gr. właściwość figury, bryły lub ogólnie dowolnego obiektu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYMETRIA W ŚWIECIE Coś o symetrii Symetria (gr. συμμετρια, od συμ, podobny oraz μετρια, miara) – gr. właściwość figury, bryły lub ogólnie dowolnego obiektu."— Zapis prezentacji:

1

2 SYMETRIA W ŚWIECIE

3 Coś o symetrii Symetria (gr. συμμετρια, od συμ, podobny oraz μετρια, miara) – gr. właściwość figury, bryły lub ogólnie dowolnego obiektu figurybryłyobiektufigurybryłyobiektu matematycznegomatematycznego (można mówić np. o symetrii równań), polegająca na matematycznego tym, iż istnieje przekształcenie nie będące identycznością, które przekształcenieidentycznościąprzekształcenieidentycznością odwzorowuje dany obiekt na niego samego. Tym samym pojęciem określa się nie tylko obiekty, ale też same przekształcenia. Brak takiej właściwości nazywany jest asymetrią.

4 Ciąg dalszy symetria środkowa symetria środkowa symetria środkowa symetria środkowa symetria osiowa symetria osiowa symetria osiowa symetria osiowa symetria płaszczyznowa symetria płaszczyznowa symetria płaszczyznowa symetria płaszczyznowa Dla figur płaskich i przestrzennych w zależności od rodzaju przekształcenia wyróżniana jest m.in.:

5 A teraz świat w symetrii fantazyjne attyki, - ozdobne kolumny podpierające budynek w dowolnych miejscach, - symetria - trochę ułomna, - dziwaczne balkoniki, - okna jakie tylko kto chce, - no i odważna kolorystyka wszystko razem śliczne fantazyjne attyki, - ozdobne kolumny podpierające budynek w dowolnych miejscach, - symetria - trochę ułomna, - dziwaczne balkoniki, - okna jakie tylko kto chce, - no i odważna kolorystyka wszystko razem śliczne

6 Przykład symetrii budynków Nowe biurowce to trzy surowe w formie i symetryczne prostokąty o zaokrąglonych narożnikach. Ich architektura nawiązuje do sąsiadujących z nimi budynków..

7 Belweder w Warszawie (pałac Belwederski) – pałac w Warszawie, w Śródmieściu, w Parku Łazienkowskim, przy Trakcie Królewskim, klasycystyczny, wzniesiony w latach 1819–1822 według projektu Jakuba Kubickiego w miejscu barokowego pałacu projektu Jakuba Fontany[1]; w latach 1918– 1922 siedziba Naczelnika Państwa, w latach 1922– 1926, 1989–1994 i od 2010 siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. pałacWarszawie ŚródmieściuParku Łazienkowskim Trakcie Królewskim klasycystyczny Jakuba Kubickiego barokowegoJakuba Fontany[1]Naczelnika Państwa2010Prezydenta Rzeczypospolitej PolskiejpałacWarszawie ŚródmieściuParku Łazienkowskim Trakcie Królewskim klasycystyczny Jakuba Kubickiego barokowegoJakuba Fontany[1]Naczelnika Państwa2010Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

8 Choć jest stosunkowo mała, to stała się jedną z najbardziej znanych piramid świata. Zawdzięcza to ogromnej elegancji, którą zapewniła jej symetria (już nie raz uczeni wykazywali, że to co symetryczne uznajemy zazwyczaj za piękniejsze).

9 Mauzoleum Tadź Mahal (Taj Mahal) w Agrze uważane jest za jeden z największych cudów światowej architektury. Doskonale symetryczna bryła grobowca cesarzowej Muntaz Mahal wzniesiona z niemal idealnie białego marmuru, odbijająca się w gładkiej toni sztucznych zbiorników wodnych, otoczona pięknym ogrodem pełnym cyprysów, rododendronów i figowców, kwitnących przez cały rok kwiatów, istotnie robi niesamowite wrażenie Mauzoleum Tadź Mahal (Taj Mahal) w Agrze uważane jest za jeden z największych cudów światowej architektury. Doskonale symetryczna bryła grobowca cesarzowej Muntaz Mahal wzniesiona z niemal idealnie białego marmuru, odbijająca się w gładkiej toni sztucznych zbiorników wodnych, otoczona pięknym ogrodem pełnym cyprysów, rododendronów i figowców, kwitnących przez cały rok kwiatów, istotnie robi niesamowite wrażenie

10 Wieża Eiffla ) – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. architektonicznysymbol ParyżuFrancji architektonicznysymbol ParyżuFrancji Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Po 20 latach budowla miała być rozebrana. Jej konstruktor, Gustaw Eiffel, nie chciał do tego dopuścić. Postanowił przekazać ją nauce. Założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Jednak dopiero udane eksperymenty (z udziałem Juliana Ochorowicza, wynalazcy i konstruktora) z umieszczonym na szczycie telegrafem bez drutu ocaliły wieżę i odstąpiono od jej demontażu. Wystawę Światową1889Gustaw EiffelJuliana Ochorowiczatelegrafem bez drutuWystawę Światową1889Gustaw EiffelJuliana Ochorowiczatelegrafem bez drutu W przededniu I wojny światowej stała się obiektem militarnym – łączyła Paryż z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami (do tej pory do łączności używano gołębi pocztowych). Ocalona budowla z czasem stała się największą atrakcją turystyczną Paryża, którą odwiedziło już ponad 200 milionów ludzi W przededniu I wojny światowej stała się obiektem militarnym – łączyła Paryż z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami (do tej pory do łączności używano gołębi pocztowych). Ocalona budowla z czasem stała się największą atrakcją turystyczną Paryża, którą odwiedziło już ponad 200 milionów ludziI wojny światowejgołębi pocztowychatrakcją turystycznąI wojny światowejgołębi pocztowychatrakcją turystyczną

11 Jedną z najwspanialszych budowli architektury wczesnego gotyku jest katedra Notre Dame. Kamień węgielny położył pod ten gmach król Ludwik VII w 1163 r., w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się świątynia starorzymskich bogów. Budowa trwała niemal 100 lat - do 1240 r. Jedną z najwspanialszych budowli architektury wczesnego gotyku jest katedra Notre Dame. Kamień węgielny położył pod ten gmach król Ludwik VII w 1163 r., w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się świątynia starorzymskich bogów. Budowa trwała niemal 100 lat - do 1240 r.

12 Łuk Triumfalny Narodowy symbol od czasu gdy mieści się w nim grób Nieznanego Żołnierza (1920). Budowla powstała na początku XVIII wieku, dla uczczenia zwycięstw Napoleona Bonapartego. Z tarasu usytuowanego na obiekcie, zobaczyć można rozchodzące się gwiaździście 12 alei (stąd nazwa Plac Gwiazdy).

13 TWÓRCY Ania Szkarłat, kl. I c Ania Szkarłat, kl. I c Karolina Lebda, kl. I c Karolina Lebda, kl. I c Maciek Baran, kl. I c Maciek Baran, kl. I c


Pobierz ppt "SYMETRIA W ŚWIECIE Coś o symetrii Symetria (gr. συμμετρια, od συμ, podobny oraz μετρια, miara) – gr. właściwość figury, bryły lub ogólnie dowolnego obiektu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google