Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYMETRIA W ŚWIECIE SYMETRIA W ŚWIECIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYMETRIA W ŚWIECIE SYMETRIA W ŚWIECIE."— Zapis prezentacji:

1 SYMETRIA W ŚWIECIE SYMETRIA W ŚWIECIE

2 Coś o symetrii Symetria (gr. συμμετρια, od συμ, podobny oraz μετρια, miara) – właściwość figury, bryły lub ogólnie dowolnego obiektu matematycznego (można mówić np. o symetrii równań), polegająca na tym, iż istnieje przekształcenie nie będące identycznością, które odwzorowuje dany obiekt na niego samego. Tym samym pojęciem określa się nie tylko obiekty, ale też same przekształcenia. Brak takiej właściwości nazywany jest asymetrią.

3 przekształcenia wyróżniana jest m.in.:
Ciąg dalszy Dla figur płaskich i przestrzennych w zależności od rodzaju przekształcenia wyróżniana jest m.in.: symetria środkowa symetria osiowa symetria płaszczyznowa

4 A teraz świat w symetrii
fantazyjne attyki, - ozdobne kolumny podpierające budynek w dowolnych miejscach, - symetria - trochę ułomna, - dziwaczne balkoniki, - okna jakie tylko kto chce, - no i odważna kolorystyka wszystko razem śliczne

5 Przykład symetrii budynków
Nowe biurowce to trzy surowe w formie i symetryczne prostokąty o zaokrąglonych narożnikach. Ich architektura nawiązuje do sąsiadujących z nimi budynków. .

6 Belweder w Warszawie (pałac Belwederski) – pałac w Warszawie, w Śródmieściu, w Parku Łazienkowskim, przy Trakcie Królewskim, klasycystyczny, wzniesiony w latach 1819–1822 według projektu Jakuba Kubickiego w miejscu barokowego pałacu projektu Jakuba Fontany[1]; w latach 1918–1922 siedziba Naczelnika Państwa, w latach 1922–1926, 1989–1994 i od 2010 siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

7 Choć jest stosunkowo mała, to stała się jedną
z najbardziej znanych piramid świata. Zawdzięcza to ogromnej elegancji, którą zapewniła jej symetria (już nie raz uczeni wykazywali, że to co symetryczne uznajemy zazwyczaj za piękniejsze).

8 Mauzoleum Tadź Mahal (Taj Mahal) w Agrze uważane jest za jeden z największych cudów światowej architektury. Doskonale symetryczna bryła grobowca cesarzowej Muntaz Mahal wzniesiona z niemal idealnie białego marmuru, odbijająca się w gładkiej toni sztucznych zbiorników wodnych, otoczona pięknym ogrodem pełnym cyprysów, rododendronów i figowców, kwitnących przez cały rok kwiatów, istotnie robi niesamowite wrażenie

9 Wieża Eiffla ) – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Po 20 latach budowla miała być rozebrana. Jej konstruktor, Gustaw Eiffel, nie chciał do tego dopuścić. Postanowił przekazać ją nauce. Założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Jednak dopiero udane eksperymenty (z udziałem Juliana Ochorowicza, wynalazcy i konstruktora) z umieszczonym na szczycie telegrafem bez drutu ocaliły wieżę i odstąpiono od jej demontażu. W przededniu I wojny światowej stała się obiektem militarnym – łączyła Paryż z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami (do tej pory do łączności używano gołębi pocztowych). Ocalona budowla z czasem stała się największą atrakcją turystyczną Paryża, którą odwiedziło już ponad 200 milionów ludzi

10 Jedną z najwspanialszych budowli architektury wczesnego gotyku jest katedra Notre Dame. Kamień węgielny położył pod ten gmach król Ludwik VII w 1163 r., w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się świątynia starorzymskich bogów. Budowa trwała niemal 100 lat - do 1240 r.

11 Łuk Triumfalny Narodowy symbol od czasu gdy mieści się w nim grób Nieznanego Żołnierza (1920). Budowla powstała na początku XVIII wieku, dla uczczenia zwycięstw Napoleona Bonapartego. Z tarasu usytuowanego na obiekcie, zobaczyć można rozchodzące się gwiaździście 12 alei (stąd nazwa Plac Gwiazdy).

12 TWÓRCY Ania Szkarłat, kl. I c Karolina Lebda, kl. I c
Maciek Baran, kl. I c


Pobierz ppt "SYMETRIA W ŚWIECIE SYMETRIA W ŚWIECIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google