Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Walory turystyczne POBRZEŻA Wykonanie: Aneta Koniecko

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Walory turystyczne POBRZEŻA Wykonanie: Aneta Koniecko"— Zapis prezentacji:

1 Walory turystyczne POBRZEŻA Wykonanie: Aneta Koniecko
GdaŃskiego Wykonanie: Aneta Koniecko Kl. III B

2 POBRZEŻE GDAŃSKIE Pobrzeże Gdańskie jest położone we wschodniej części Pobrzeży Południowobałtyckich otaczając półkoliście Zatokę Gdańską na południe od linii łączącej przylądek Rozewie na zachodzie z półwyspem Sambijskim na wschodzie. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie wyodrębnionych płatów wysoczyznowych o wysokości kilkudziesięciu metrów, rozdzielonych formami dolinowymi (tzw. "kępy"), ponadto mierzei i rozległej delty Wisły. Ze względu na położenie, klimat regionu ma cechy nieco bardziej kontynentalne, zimą jest tam chłodniej niż w przypadku pozostałych makroregionów Pobrzeża Południowobałtyckiego.

3 Pobrzeże Gdańskie charakteryzuje się wyjątkowymi walorami turystycznymi. Różnorodność krajobrazów, bogactwo przyrody oraz dziedzictwo historyczne i kulturowe czynią Pomorze Gdańskie jednym z czterech najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych Polski. Region ten był przez stulecia miejscem spotkań narodów, kultur i tradycji, wpisując się w historię wielkich przemian mapy Europy. Zwiększa to w naturalny sposób zainteresowanie miejscami historycznych wydarzeń i potrzebę ich poznania.

4 Znakiem tej ziemi są od wieków „krople słońca”, czyli okruchy bursztynu. Gdańsk leży na końcu Bursztynowego Szlaku, który wiódł ze starożytnych państw arabskich i Imperium Rzymskiego. Do dziś archeologowie znajdują tu arabskie monety i inne starożytne przedmioty.

5 Ta część wybrzeża cieszy się szczególną popularnością
Ta część wybrzeża cieszy się szczególną popularnością. Zagospodarowanie turystyczne i wypoczynek koncentrują się zwłaszcza w trzech regionach Pobrzeża Gdańskiego: • na Mierzei Helskiej i leżącym w jej przedłużeniu odcinku wybrzeża Władysławowo-Karwia • w granicach Trójmiasta • na Mierzei Wiślanej i jej przedłużeniu na zachód po ujście Wisły.

6 TRÓJMIASTO Trójmiasto – wszystkie trzy miasta są dużymi ośrodkami wakacyjnymi, mimo gęstej zabudowy miejskiej, portów i przemysłu. Obfitują w atrakcje turystyczne i świetnie rozwiniętą bazę noclegową. Swoją urodą i niepowtarzalnym klimatem przyciągają turystów zagranicznych i stanowią trzeci najchętniej odwiedzanym przez obcokrajowców ośrodków w Polsce po Warszawie i Krakowie.

7 GDYNIA Gdynia – jej walorami krajoznawczymi są : port handlowy, Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskiego Instytutu Rybackiego oraz historyczne statki-muzea (niszczyciel ORP Burza, żaglowiec „Dar Pomorza”). Gdynia znana jest jako miasto jazzu, tu również odbywa się jeden z najważniejszych festiwali filmowych w Europie. Miasto stało się centrum międzynarodowej turystyki morskiej. Gdynia-miasto

8 port w Gdyni

9 Muzeum oceanogra-ficzne

10 Żaglowiec ,,Dar Pomorza”
Niszczyciel ORP Burza

11 Gdynia-plaŻa

12 Gdynia-fontanna na Skwerze Kościuszki

13 Planetarium w Gdyni

14 GDYNIA NOCĄ

15 SOPOT Sopot – jedno z najstarszych i najsłynniejszych kąpielisk w Polsce, „letnia stolica Polski”, posiada najdłuższe na Bałtyku molo. Odbywają się tu festiwale piosenki oraz wyścigi konne. Jest to modny kurort, który w szybkim tempie odzyskuje swoją międzywojenną świetność.

16 PLAŻA w sopocie

17 Sopockie molo

18 Latarnia w sopocie

19 KRZYWY DOM -SOPOT

20 SOPOT NOCĄ

21 GDAŃSK Gdańsk- odwiedzany ze względu na bardzo cenne zespoły zabytków Starego Miasta (ratusz, Dwór Artusa, Bazylika Mariacka), muzea (Narodowe, Morskie), imprezy kulturalne, Jarmark Dominikański, port handlowy oraz miejsca walk o Westerplatte i Pocztę Polską. Dużym zainteresowaniem cieszy się katedra w Oliwie, gdzie odbywają się festiwale muzyki organowej, a także ogród zoologiczny z żubrami.

22 POMNIK NEPTUNA

23 GDAŃSK-PLAŻA

24 STARE MIASTO W GDAŃSKU-ULICA DŁUGA

25 ŻURAW W GDAŃSKU

26 KAPLICA KRÓLEWSKA W GDAŃSKU

27 GDAŃSK-KoŚcióŁ MAriacki

28 GDAŃSK NOCĄ

29 MIERZEJA HELSKA Półwysep Helski jest mierzeją i ma długość 34 km, największą atrakcją regionu są piaszczyste plaże po obu stronach półwyspu oraz szczególne warunki do uprawiania windsurfingu. Miejscowości na półwyspie przyjmują latem najwięcej gości na całym Wybrzeżu i są najlepiej do tego przygotowane pod względem infrastruktury i ekspozycji folkloru. Nazwy miejscowości i ulic, plakaty i ogłoszenia są wywieszone w dwóch językach: polskim i kaszubskim, co budzi ciekawość turystów i zainteresowanie przejawami lokalnych tradycji. Język kaszubski wprowadził w trzeciej ćwierci XIX wieku do literatury, zapoczątkowując jej trwałą i żywą obecność, Hieronim Derdowski, którego pomnik w Wielu zdobi znamienna dewiza jego autorstwa: „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polsci”. Dzisiaj pojawiające się coraz liczniej dwujęzyczne polsko-kaszubskie napisy na tablicach drogowych stają się dodatkową atrakcją turystyczną. Kaszubski jest podstawowym językiem nauczania w jedynym Liceum Kaszubskim w Brusach, zarazem to miasto stanowi centrum odbywającego się od lat na przełomie lipca i sierpnia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, na który zjeżdżają wykonawcy nawet z krajów afrykańskich

30 WŁADYSŁAWOWO Władysławowo leży u nasady półwyspu, jego nazwa nawiązuje do historycznego, siedemnastowiecznego portu wojennego króla Władysława IV Wazy położonego między Chałupami a Kuźnicą. Warto wspiąć się na wieżę widokową Domu Rybaka, żeby zobaczyć panoramę Półwyspu Helskiego, oraz odwiedzić Hallerówkę – małe muzeum poświęcone pamięci gen. Józefa Hallera i jego Błękitnej Armii, która w 1918r. wywalczyła dla Polski dostęp do morza. Pomiędzy Władysławowem a Jastrzębią Górą leży Przylądek Rozewie ze znaną latarnią morską, w której znajduję się Muzeum Latarnictwa.

31 LATARNIA MORSKA-ROZEWIE

32 PLAŻA WE WŁADYSŁAWOWIE

33 WŁADYSŁAWOWO-DOM RYBAKA

34 JASTARNIA Jastarnia leży pośrodku półwyspu i jest jednym z najmodniejszych kurortów polskiego wybrzeża. W mieście są malownicze zaułki starych, zabytkowych domków rybackich. Ma piękne plaże, a od strony Zatoki Puckiej znajduje się port rybacki i marina dla turystów pod żaglami.

35 PLAŻA W JASTARNI

36 MOLO W JASTARNI

37 PORT W JASTARNI

38 HEL Hel znajduje się na końcu półwyspu, jest zarówno modnym kurortem, jak i bazą polskiej Marynarki Wojennej. Na Helu jest filia Muzeum Morskiego z Gdańska, prezentująca tradycje rybołóstwa, port rybacki i wojenny, pozostałości dawnych fortyfikacji, latarnia morska i fokarium. Najdalej wysunięta część półwyspu – cypel do niedawna zajmowany przez wojsko – teraz jest dostępny dla turystów.

39 LATARNIA MORSKA - HEL

40 PLAŻA W HELU

41 HEL-PORT

42 MIERZEJA WIŚLANA Nad Zalewem Wiślanym, odciętym od Bałtyku wąską mierzeją, na wschód od ujścia Wisły znajduje się ostatni rejon wypoczynkowy na polskim wybrzeżu z królową polskich kurortów Krynicą Morską. Mierzeję Wiślaną stanowi pas piasków i wydm ciągnących się ok. 50 km od Gdańska po Bałtijsk (w Rosji). W najszerszym miejscu ma 2000m, a w najwęższym 600m. Od strony Zatoki Gdańskiej otacza ją pas drobnopiaszczystej plaży, znakomitej do kąpieli morskich i słonecznych, a zaraz za nią teren gwałtownie się wznosi, przechodząc w rząd wydm porośniętych lasem mieszanym.

43 W głębi lądu ważnymi ośrodkami turystyki krajoznawczej są: Malbork, Elbląg i Frombork.
MIERZEJA WIŚLANA

44 MALBORK Malbork jest zwiedzany przede wszystkim ze względu na gotycki zamek krzyżacki, który jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli na świecie, co uznała nawet Komisja UNESCO, oraz mieszczące się w nim bogate muzeum rycerstwa i gotyku. ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU

45 FROMBORK Frombork jest najciekawszą miejscowością nad Zalewem Wiślanym dzięki zespołowi katedralnemu i śladom działalności Mikołaja Kopernika. GOTYCKA KATEDRA WE FROMBORKU

46 ELBLĄG STARÓWKA W ELBLĄGU
Elbląg jest ośrodkiem kulturalnym (muzeua, odbudowane zabytki) i węzłem komunikacyjnym. Stykają się tu linie żeglugi pasażerskiej z Zalewu Wiślanego, trasy wodolotów rosyjskich z Kaliningradu i Kanał Elbląski łączący Wybrzeże z Pojezierzem Iławskm. Na południe od Elbląga leży jezioro Druzno – zarastający rezerwat ptactwa wodnego. STARÓWKA W ELBLĄGU

47 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Walory turystyczne POBRZEŻA Wykonanie: Aneta Koniecko"

Podobne prezentacje


Reklamy Google