Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt edukacyjny UNICEF – „Baw się i bądź bezpieczny!”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt edukacyjny UNICEF – „Baw się i bądź bezpieczny!”"— Zapis prezentacji:

1

2 Projekt edukacyjny UNICEF – „Baw się i bądź bezpieczny!”
Partner Patronaty Honorowe:

3 Plan prezentacji Wszystko o obrażeniach Bezpieczeństwo na drodze
Zapobieganie utonięciom Zapobieganie oparzeniom Zapobieganie upadkom Zapobieganie zatruciom Co możesz zrobić Zapobieganie wypadkom dzieci na wsi

4 Wszystko o obrażeniach
Nasze ciała są niesamowite – możemy z nimi zrobić wiele rzeczy… ale czasami można je uszkodzić. POMYŚL: w jakich sytuacjach każdego dnia możesz uszkodzić swoje ciało? Pomyśl o różnych miejscach, w których bywasz i rzeczach, które robisz.

5 Dlaczego dochodzi do obrażeń?
Potrafisz wskazać na poniższym rysunku sytuacje, gdzie ktoś doznał lub może doznać obrażeń? POMYŚL: co powinno zostać zrobione, by zwiększyć bezpieczeństwo dzieci na zdjęciu?

6 Obrażeniom można zapobiegać!
Zobacz czy udało Ci się wskazać wszystkie rzeczy, które powinny być zrobione. Przyjrzyj się wprowadzonym zmianom.

7 Dzieci są bardziej podatne na obrażenia
2. Dzieci mają delikatniejszą i nieproporcjonalnie większą głowę w stosunku do reszty ciała POMYŚL: patrząc na strzałki na rysunku zastanów się dlaczego dzieci są bardziej narażone na obrażenia? 3. Małe dzieci mają cieńszą skórę niż dorośli i łatwiej można ją uszkodzić 1. Dzieci są bardziej ruchliwe, ciekawe świata – wszędzie chcą zajrzeć, jednak nie zawsze wiedzą jak uchronić się przed niebezpieczeństwem 4. Dzieci mają małe ramiona, nogi, ręce, stopy i palce, które można łatwo uszkodzić w małych szczelinach

8 Dlaczego mówimy o obrażeniach?
Większość obrażeń to małe urazy, z którymi nasze ciała szybko sobie radzą, np. siniaki, otarcia kończyn ale…. Obrażenia są najczęstszą przyczyną zgonów wśród dzieci !!!!!

9 TY!!! Obrażeniom można zapobiegać!
POMYŚL: w jaki sposób ustrzec się przed obrażeniami? Kto dba o Twoje bezpieczeństwo? W jaki sposób? Rodzice Nauczyciele Państwo Producenci TY!!!

10 Co możesz zrobić? Noś ochraniacze – zawsze, gdy tylko możesz noś odpowiednio dopasowane ochraniacze (np. kaski i odblaskowe kamizelki) Baw się w bezpiecznych miejscach Zdobywaj doświadczenie i wiedzę – ucz się o obrażeniach i o tym, jak im zapobiegać Baw się bezpiecznie – zastanawiaj się nad tym, co jest bezpieczne, a co nie i dokonuj mądrych wyborów Pomagaj młodszych dzieciom zachować bezpieczeństwo Pamiętaj: lepiej zachować bezpieczeństwo niż potem żałować!

11 Bezpieczeństwo pieszych
POMYŚL: jak często chodzisz w miejscach, gdzie poruszają się pojazdy? Co Ci wtedy grozi? Wybieranie bezpiecznej trasy – zasady: Przechodź przez ulicę tylko, jeśli musisz Jeśli jest taka możliwość korzystaj z przejść dla pieszych Nigdy nie przechodź przez ulicę w pobliżu zakrętu drogi i nie wychodź na jezdnię pomiędzy parkującymi samochodami Jeśli to możliwe unikaj ulic o dużym natężeniu ruchu Korzystaj z chodników. Jeśli ich nie ma chodź wzdłuż krawędzi drogi, przodem do nadjeżdżających samochodów

12 Znajdź bezpieczną trasę z własnego domu do domu przyjaciela

13 Jeszcze raz dla pewności patrzę w lewo
Przechodzenie przez jezdnię W którą stronę powinienem spojrzeć najpierw? Patrzę w lewo Patrzę w prawo Jeszcze raz dla pewności patrzę w lewo Lewa – Prawa - Lewa

14 Bezpieczeństwo na rowerze
Czy wiesz, że: Na świecie jeździ ponad MILIARD rowerów. W samych Chinach jest ich ponad 540 milionów. Rower – doskonały środek transportu: Dzięki niemu przemieszczasz się szybciej niż pieszo Przyjazny dla środowiska Ale uważaj! To najmniej chroniony pojazd na jezdni!!

15 Bezpieczeństwo na rowerze

16 Bezpieczeństwo na rowerze
Podlicz zdobyte punkty:

17 Bezpieczeństwo na rowerze
Bądź widoczny! POMYŚL: jakie elementy powinny zostać dodane, by rowerzyści byli bardziej bezpieczni? Uwzględnij porę dnia. Uzupełnij rysunki.

18 Bezpieczeństwo na rowerze
Co możesz zrobić? Noś zawsze kask. Czy wiesz jak prawidłowo założyć kask? Poruszaj się w tym samym kierunku co inne pojazdy Korzystaj ze ścieżek rowerowych lub jedź blisko pobocza Uważaj, gdy w samochodzie otwierają się drzwi i ktoś wysiada Sygnalizuj ręką zamiar skrętu Sprawdź czy możesz wykonać manewr skrętu Stosuj się do sygnalizacji drogowej Zanim wjedziesz na ulicę, sprawdź czy masz wolną drogę Unikaj jazdy po zmroku

19 Bezpieczeństwo pasażerów
POMYŚL: w jaki sposób rosnąca sieć połączeń między ludźmi wpływa na Twój poziom bezpieczeństwa? Czy wiesz, że: prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy powoduje zmniejszenie aż do 40% prawdopodobieństwa obrażeń w sytuacji wypadku. Dzieci powinny jeździć w specjalnym foteliku w samochodzie do momentu aż będą w stanie korzystać z pasów bezpieczeństwa, zazwyczaj do ok r.ż.

20 Bezpieczeństwo pasażerów
Jak pomocnym jesteś pasażerem?

21 Bezpieczeństwo pasażerów
Podlicz zdobyte punkty

22 Zapobieganie utonięciom
Czy wiesz, że: Około 70% powierzchni ziemi pokrytych jest wodą. 60% ciała człowieka składa się z wody. Aby Twoje ciało mogło prawidłowo funkcjonować musisz każdego dnia dostarczyć organizmowi od 2 do 4 litrów płynów. POMYŚL: w jakich sytuacjach woda może być niebezpieczna? Czy Ty znalazłeś (-aś) się kiedyś w niebezpiecznej sytuacji związanej z wodą? Co się wówczas stało?

23 Zapobieganie utonięciom
Wskaż na rysunku sytuacje, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci.

24 Zapobieganie utonięciom
Spójrz na symbole , które obrazują jak uniknąć ryzyka utonięcia. W których miejscach na poprzednim obrazku powinny zostać umieszczone? Ziemia i kamienie do zasypywania dużych kałuż Osoba dorosła pilnująca dzieci Sprzęt ochronny w pobliżu akwenów wodnych Pokrywa na studnie i pojemniki do przechowywania wody Płot dookoła ogrodu lub stawu Czy przychodzą Ci do głowy pomysły na nowe symbole? Zaprojektuj je.

25 Co możesz zrobić, by zachować bezpieczeństwo w wodzie?
Zapobieganie utonięciom Co możesz zrobić, by zachować bezpieczeństwo w wodzie? ZAWSZE NIGDY Upewnij się , że gdy bawisz się w wodzie w pobliżu jest osoba dorosła Nigdy nie pływaj sam Jeśli nie znasz jeziora, rzeki i nie wiesz jaka jest głęboka, wchodź powoli do wody, dotykając cały czas stopami dna Nigdy nie pływaj w nieznanym miejscu, jeśli wcześniej nie sprawdzi go osoba dorosła Na łodzi wkładaj kamizelkę ratunkową Podczas zabawy w wodzie nigdy nie popychaj ani nie wskakuj na innych

26 Najczęstsze przyczyny oparzeń
Zapobieganie oparzeniom OPARZENIE to obrażenie skóry lub płuc spowodowane wysoką temperaturą. Czy wiesz, że: Twoja skóra pomaga utrzymać organizm w chłodzie dzięki poceniu się oraz chroni Cię przed zarazkami. Najczęstsze przyczyny oparzeń

27 Aby dowiedzieć się więcej o oparzeniach połącz okienka po lewej stronie, gdzie rozpoczyna się zdanie, z okienkami po prawej, gdzie znajdziesz zakończenie zdań. Zrobił się wielki pożar. Czujnik dymu może Cię ostrzec, jeśli pożar wybuchnie w Twoim domu podczas snu. Przyczyną ponad 75% oparzeń u małych dzieci są Gęstym , czarnym dymem. Taki dym może oślepiać, utrudniać oddychanie i powodować utratę orientacji. Schyl się jak najniżej (przy podłodze jest tlen) i spróbuj się wyczołgać na zewnątrz. Po wylaniu na siebie wrzątku, w niecałą sekundę Następuje oparzenie skóry. Bądź szczególnie ostrożny w pobliżu gotujących się potraw lub osób z gorącymi napojami. Potrzeba tylko 30 sekund, aby z małego płomyczka Gorące płyny, gorące krany lub para. Jeżeli się oparzysz, natychmiast polej skórę zimną wodą. Już kilku minut po pożarze cały dom może się wypełnić

28 Co możesz zrobić, by zachować bezpieczeństwo?
Zapobieganie oparzeniom Co możesz zrobić, by zachować bezpieczeństwo? ZAWSZE NIGDY Zanim wejdziesz do wanny lub pod prysznic, zawsze sprawdź temperaturę wody Nigdy nie baw się zapałkami, zapalniczkami, świecami, fajerwerkami czy ogniem. Opracuj plan ucieczki z domu na wypadek pożaru. Porozmawiaj o tym z rodzicami. Nigdy nie zostawiaj palącej się świeci lub ogniska, gdy nikogo nie ma w pobliżu. Używaj czujników dymu. Zapytaj rodziców czy macie je w domu. Zachowaj ostrożność w pobliżu osób trzymających gorące napoje, a także w kuchni, gdzie przygotowywane są posiłki. Jeśli ktoś został poparzony, schłodź jego skórę wodą i dopilnuj, żeby rana była czysta. Na oparzenie nie stosuj żadnych kremów ani olejków.

29 Zapobieganie oparzeniom
W przypadku pożaru Staraj się wyjść jak możesz najszybciej na zewnątrz Nigdy nie próbuj się chować wewnątrz płonącego budynku Gdy opuścisz już płonący budynek pod żadnym pozorem do niego nie wracaj Nigdy nie stój wyprostowany, gdy w budynku jest pożar. Zawsze próbuj się czołgać pod dymem zasłaniając usta. Przy podłodze jest najmniej dymu.

30 Zapobieganie upadkom POMYŚL: Czy zdarza Ci się czasem przewrócić? Czy były kiedyś tego jakiś poważne konsekwencje? UPADANIE jest czymś zupełnie normalnym podczas nauki chodzenia, biegania, skakania. Przeważnie są przyczyną niewielkich skaleczeń, zadrapań, siniaków. Czasem upadki mogą jednak powodować poważne obrażenia. Przyjrzyj się obrazkowi. Wskaż sytuacje, które mogą prowadzić do upadku, gdyby to było miejsce Twojej zabawy.

31 Zapobieganie upadkom Czasami robimy rzeczy, które są niewłaściwe, bądź na które nie mamy ochoty. Jak sądzisz dlaczego się tak zachowujemy? Przeczytaj komiks i zastanów się jak powinien zachować się Atul. Jak Ty byś postąpił (-a) w takiej sytuacji?

32 Co możesz zrobić, by zachować bezpieczeństwo?
Zapobieganie upadkom Co możesz zrobić, by zachować bezpieczeństwo? ZAWSZE NIGDY Baw się bezpiecznie –popychanie i odpychanie może prowadzić do upadku Nigdy nie baw się przy oknach, ani się przez nie nie wychylaj. Bądź ostrożny w trakcie zabawy na placu zabaw Uważaj stojąc na balkonie czy krawędzi schodów Nie zostawiaj zabawek na schodach i podłodze. Można się o nie potknąć. Nigdy nie baw się w niebezpiecznych miejscach, jak place budowy czy porzucone domy Wchodząc i schodząc po schodach trzymaj się poręczy Zawiązuj sznurówki, by się o nie nie potknąć

33 Zapobieganie zatruciom
Czy wiesz, że: wiele rzeczy znajdujących się w naszym otoczeniu może mieć właściwości trujące? Potrafisz je wymienić? TRUCIZNA to coś, co na skutek połknięcia, wdychania, rozlania na powierzchni skóry czy dostania się do oczu, może powodować chorobę lub nawet śmierć. POMYŚL: czy na wszystkich rysunkach mamy do czynienia z trucizną?

34 Trucizny mogą występować w różnych postaciach:
Zapobieganie zatruciom Czy wiesz, że: w niektórych krajach istnieją ośrodki zajmujące się truciznami, gdzie można uzyskać informacje i pomoc w przypadku zatrucia. Sprawdź czy w Twojej okolicy istnieje taki ośrodek Czy wiesz, że: ponad 10% osób, które umiera z powodu zatrucia to dzieci i nastolatki. Trucizny mogą występować w różnych postaciach: Ciała stałe Płyny Spray Niewidzialne

35 Zapobieganie zatruciom
Spójrz na rysunek po lewej stronie. Czy jesteś w stanie znaleźć na nim trucizny? A teraz spójrz na rysunek po prawej stronie. Możesz wskazać co zostało zmienione, aby kuchnie stałą się bezpieczniejsza?

36 Co możesz zrobić, by zachować bezpieczeństwo?
Zapobieganie zatruciom Co możesz zrobić, by zachować bezpieczeństwo? ZAWSZE NIGDY Zapytaj osobę dorosłą, jeśli masz do czynienia z jakąś rzeczą, której nie znasz Nigdy nie baw się rzeczami, które mogą być trujące, nie dotykaj, nie wąchaj i nie próbuj Od razu poinformuj osobę dorosłą, gdy znajdziesz coś, co Twoim zdaniem może być trujące Nie bierz i nie łykaj żadnych lekarstw, których nie dostałeś od osoby dorosłej – Twoich rodziców lub innych opiekunów Nie wkładaj niczego nieznanego do ust Nie zostawiaj małych dzieci samych, jesziw pobliżu znajduje się coś trującego

37 Co możesz zrobić? Pomagaj, gdy zdarzy się wypadek!
Wiesz już sporo o tym jak zapobiegać obrażeniom, ale one i tak będą się zdarzać. Ważne, by wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji. Pomagaj, gdy zdarzy się wypadek! Zapytały chłopca czy wszystko w porządku. Ale on tylko płakał i trzymał się za nogę. Jing Jing pobiegła po osobę dorosłą, a Mei Ling została z chłopcem. Mei Ling i Jing Jing szły do szkoły. Usłyszały hałas i zobaczyły chłopca leżącego na drodze. Jego rower był połamany Potem przyjechała karetka, a pani powiedziała, ze dziewczynki prawdopodobnie uratowały chłopcu nogę wzywając pomoc.

38 Co możesz zrobić? Jeśli ktoś doznał obrażeń możesz mu pomóc!
Wołaj o pomoc! Jeśli nikt nie przyjdzie, idź poszukać kogoś dorosłego. Jeśli nie musisz iść po pomoc, zostań z osobą poszkodowaną. Nie ruszaj poszkodowanego, nie podnoś - możesz pogorszyć jego stan. Jeśli poszkodowanemu jest zimno okryj go swoją kurtką lub czymś, co zapewni mu ciepło. Gdy pojawią się osoby dorosłe, które będą udzielać pomocy, słuchaj i wykonuj ich polecenia.

39 Co możesz zrobić? Przygotuj zestaw pierwszej pomocy
Które z rzeczy na rysunku powinny znaleźć się w zestawie pierwszej pomocy. Zastanów się w jakich sytuacjach mogą być przydatne.

40 Co możesz zrobić? Do kogo telefonować?
PAMIĘTAJ: staraj się zachować spokój – to pozwala na podejmowanie mniej ryzykownych decyzji i pozwala uniknąć paniki w sytuacji nagłego zagrożenia. Do kogo telefonować? Czy znasz numery, pod które należy dzwonić po pomoc? Policja Pogotowie Ogólnopolski numer alarmowy Straż pożarna Szpital

41 Zapobieganie wypadkom na wsi
PAMIĘTAJ: Aby w zagrodzie wiejskiej dzieci były bezpieczne, trzeba dbać o porządek! Przyjrzyj się rysunkowi i zastanów się co powinno zostać zrobione, by zwiększyć bezpieczeństwo bawiących się tam dzieci.

42 Zapobieganie wypadkom na wsi
Na tym rysunku możesz sprawdzić czy Twoje odpowiedzi są prawidłowe. Poniżej znajdziesz opis wszystkich wprowadzonych zmian. Ostre przedmioty są schowane poza zasięgiem dzieci Studnie, silosy i szamba są zakryte i zabezpieczone przed dziećmi Drabina schowana jest w bezpiecznym miejscu Zwierzęta nie chodzą swobodnie po podwórzu Żadna maszyna nie jest uruchomiona bez nadzoru osoby dorosłej Dzieci bawią się w wyznaczonym bezpiecznym miejscu

43 Co możesz zrobić, by zachować bezpieczeństwo?
Zapobieganie wypadkom na wsi Co możesz zrobić, by zachować bezpieczeństwo? NIGDY NIE BAW SIĘ: W pobliżu pracujących maszyn Ostrymi narzędziami (siekierami, młotami, kosami) Środkami ochrony roślin, nawozami lub opakowaniami po nich Na drabinach, stryszkach i poddaszach W pomieszczeniach, które mogą być niebezpieczne (tam, gdzie mieszkają zwierzęta, gdzie przechowuje się toksyczne substancje lub ostre narzędzia) W pobliżu urządzeń elektrycznych Blisko otwartych lub źle zabezpieczonych studni i szamb

44 Zapobieganie wypadkom na wsi
Czy wiesz, że: Najczęstszą przyczyną wypadków dzieci na wsi są upadki z wysokości, obrażenia ciała w zetknięciu z maszynami rolniczymi, zatrucia środkami ochrony roślin i porażenia prądem. PAMIĘTAJ: za Twoje bezpieczeństwo odpowiadają rodzice. Jeśli, więc pomagasz rodzicom przy pracy w gospodarstwie, powinni oni być pewni, że nic Ci nie zagraża. Czy rozmawiasz czasem z rodzicami na temat różnych zagrożeń? Przypomnij sobie o czym ostatnio rozmawialiście?

45 Zapobieganie wypadkom na wsi
Przyjrzyj się rysunkowi poniżej i wskaż sytuacje, które mogą być niebezpieczne dla dzieci. Uzasadnij dlaczego.

46 Pomagając w pracach rolnych
Zapobieganie wypadkom na wsi Pomagając w pracach rolnych NIGDY Nie wykonuj tych prac bez opieki osób dorosłych Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów Nie uruchamiaj samodzielnie ciągników ani żadnych maszyn rolniczych Nie wchodź na wysokie drabiny Nie wykonuj prac, które wymagają użycia ostrych narzędzi Nie wchodź do wykopów, silosów, zbiorników Nie wskakuj na jadące wozy, przyczepy, ciągniki Nie zbliżaj się do pracujących maszyn

47 Zapobieganie wypadkom na wsi

48 Zapobieganie wypadkom na wsi
Sprawdź swoje wyniki

49 Wiadomości przekazane w trakcie tych zajęć pozwolą Ci poczuć się bezpieczniej. Aby sprawdzić swoje przygotowanie zapraszamy do gry „Baw się i bądź bezpieczny!”

50


Pobierz ppt "Projekt edukacyjny UNICEF – „Baw się i bądź bezpieczny!”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google