Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 II etap edukacyjny PRZYRODA

3 Dzieci i młodzież szkolna powinny uprawiać sport tylko w bezpiecznych
miejscach do tego przeznaczonych.

4 Niestety, nawet jeśli postępujesz ostrożnie, może zdarzyć się wypadek.

5 ZASADY PRAWIDŁOWEGO WZYWANIA POMOCY

6 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego
Kiedy zdarzy się wypadek powiadom osoby dorosłe lub wezwij pomoc dzwoniąc na numery telefonów alarmowych: 999 – Pogotowie Ratunkowe 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego

7 Wzywając pomoc dzwoniąc pod jeden z numerów alarmowych pamiętaj,
żeby spokojnie powiedzieć następujące informacje: GDZIE – DOKŁADNE MIEJSCE ZDARZENIA CO – CO SIĘ STAŁO, RODZAJ ZDARZENIA, WYPADKU ITP. KTO – KTO POTRZEBUJE POMOCY (IMIĘ I NAZWISKO, WIEK, PŁEĆ) ILE – ILE OSÓB JEST POSZKODOWANYCH JAKIE – JAKIE SĄ OBRAŻENIA KTO – KTO WZYWA POMOCY (IMIĘ I NAZWISKO, NUMER TELEFONU)

8 Pamiętaj, że to operator prowadzi rozmowę. Odpowiadaj na jego pytania.
Nigdy sam się nie rozłączaj, operator poinformuję Ciebie, co masz zrobić oraz kiedy przyjedzie pomoc.

9 JAK SAMEMU MOŻESZ UDZIELIĆ POMOCY

10 Kiedy się skaleczysz… Gdy krwi nie płynie zbyt wiele – nie powstrzymuj jej, przemyj zimną wodą. Rany zabrudzone możesz umyć mydłem.

11 Kiedy się skaleczysz… Gdy krwi płynie dużo – przyłóż i przyciśnij do rany czystą chusteczkę albo kawałek ubrania.

12 Kiedy krew leci z nosa… - Pochyl głowę do przodu i uciśnij skrzydełka nosa. - Jeśli to możliwe, przyłóż zimny okład do górnej części nosa. Pamiętaj! Nigdy nie odchylaj głowy do tyłu!!

13 Kiedy się uderzysz… - Stłuczone miejsce może spuchnąć, a na skórze pojawi się siniak. Przyłóż w to miejsce zimny przedmiot lub poproś rodziców, nauczyciela, kolegów lub koleżanki o zimny okład.

14 Kiedy noga lub ręka bardzo cię bolą…
Pamiętaj! Nie próbuj nimi poruszać – mogą być złamane! Powiedz rodzicom lub nauczycielowi o wypadku.

15 Kiedy użądli cię pszczoła albo osa…
Jeśli wiesz, że nie jesteś uczulony to przyłóż zimy przedmiot – zmniejszy to ból. Jeśli wiesz, że jesteś uczulony lub, kiedy owad ugryzł ciebie w szyję, w usta, w wargę, w język lub gardło NATYCHMIAST WEZWIJ POGOTOWIE!

16 Pamiętaj! Kiedy pijesz słodkie napoje na świeżym powietrzu - najlepiej pij przez cienką słomkę. Owad nie dostanie się do ust.

17 Kiedy się oparzysz… - Oparzone miejsce trzeba jak najszybciej schłodzić zimną wodą. - Oparzone miejsce pokaż rodzicom lub nauczycielowi.

18 Przedstawione w tej prezentacji informacje nie są trudne i warto je zapamiętać. Każdy z Was może się znaleźć kiedyś w sytuacji, gdy będzie musiał pomóc sobie lub innym. Dlatego też warto wiedzieć, jak takiej pomocy skutecznie udzielić – od tego może zależeć ludzkie zdrowie, a nawet życie.

19 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google