Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2 II etap edukacyjny PRZYRODA

3 Nieumiejętne obchodzenie się z urządzeniami elektrycznymi może zakończyć się porażeniem prądem. Porażenie może zdarzyć się każdemu w każdym wieku - dzieciom, młodzieży, jak i osobom dorosłym.

4 Rezultaty porażenia zależą od natężenia prądu i czasu jego przepływu
Rezultaty porażenia zależą od natężenia prądu i czasu jego przepływu. W najlepszym przypadku poczujemy nieprzyjemne, bolesne wstrząsy, w najgorszym mogą wystąpić oparzenia, a nawet śmierć.

5 Sytuacje, w których doznajemy porażenia prądem są typowe
Sytuacje, w których doznajemy porażenia prądem są typowe. W przypadku dzieci najczęstszą przyczyną wypadków jest wkładanie palców do gniazdek, zabawa i rozkręcanie urządzeń elektrycznych, a także zabawa w miejscach niebezpiecznych, np. obok skrzynek elektrycznych i transformatorów.

6 Osoby dorosłe doznają porażenia prądem podczas wymiany bezpieczników, prób samodzielnej naprawy wtyczek i gniazdek, suszenia włosów suszarką w wannie lub używania golarek i lokówek w mocno zaparowanej łazience.

7 PAMIĘTAJ! Podstawowa znajomość zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych pozwoli Wam uniknąć tragedii!

8 Większość domowych sprzętów i urządzeń zasilana jest energią elektryczną. Są one tak skonstruowane, że korzystając z nich w sposób prawidłowy, nic się Wam nie stanie. Jeśli nie wiesz jak korzystać z jakiegoś urządzenia, zapoznaj się z jego instrukcją obsługi lub zapytaj dorosłych.

9 Pamiętaj, aby nigdy nie rozkręcać i samodzielnie nie naprawiać domowego sprzętu elektrycznego. Prawie na pewno urządzenia nie naprawisz, a przy okazji narazisz się na porażenie prądem.

10 Kiedy wyciągasz wtyczkę z gniazdka nigdy nie ciągnij za kabel!

11 Korzystając z urządzeń elektrycznych unikaj wilgoci
Korzystając z urządzeń elektrycznych unikaj wilgoci! Szczególnie wiele porażeń prądem ma miejsce podczas lub po kąpieli, kiedy łazienka jest pełna pary. Korzystając z urządzeń elektrycznych w łazience pamiętaj: - nigdy nie dotykaj mokrymi rękami urządzeń podłączonych do prądu, - chroń urządzenia elektryczne przed zalaniem i wilgocią, nigdy nie stawiaj ich na mokrej lub wilgotnej powierzchni, - jeżeli urządzenie jest zamoczone, nigdy z niego nie korzystaj, poczekaj aż zupełnie wyschnie, - nie stawiaj odtwarzacza CD, radia, komputera na krawędzi wanny – jak wpadnie do wody, to możesz zginąć. I pamiętaj - kąpiąc się w wannie nigdy nie używaj suszarki do włosów, lokówki, depilatora i innych urządzeń. To pewna śmierć!

12 Ostrożnie korzystaj ze sprzętu AGD
Ostrożnie korzystaj ze sprzętu AGD! W razie pożaru urządzeń elektrycznych nie gaś ich wodą! Przed gaszeniem zawsze najpierw odłącz napięcie!

13 PAMIĘTAJ! Wychodząc z domu nie zostawiaj bez nadzoru włączonych urządzeń elektrycznych, np. tostera, żelazka, czajnika itp.

14 Podczas burzy i dłuższych wyjazdów zawsze wyłączaj urządzania elektryczne z gniazdek.

15 Znajomość zasad przedstawionych w tej prezentacji jest bardzo ważna ponieważ może uratować ludzkie zdrowie, a nawet życie!

16 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google