Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krzysztof Donocik III B LO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krzysztof Donocik III B LO"— Zapis prezentacji:

1 Krzysztof Donocik III B LO
Mury i bramy Izraela. Krzysztof Donocik III B LO

2 Bramami do Izraela są: Jerozolima Tel Awiw Jafa Hajfa Nazaret
Betlejem end

3 Jerozolima Jerozolima jest - nie uznawaną przez wiele państw - stolicą Izraela i jednym z najbardziej fascynujących miast na świecie. Jest to także najświętsze ze wszystkich miast - od wieków niezwykle ważne dla tak wielu ludzi z tylu rozmaitych i często sprzecznych ze sobą powodów. Jerozolima dzieli się na trzy części: otoczone murami Stare Miasto, Wschodnią Jerozolimę oraz dynamicznie rozrastające się wokół nich Nowe Miasto.

4 Tel Awiw Tel Awiw i Jerozolima są jak yin i yang. Chociaż Tel Awiw nie ma nawet stu lat, nie zamierza pozostawać w cieniu istniejącego 3000 lat Świętego Miasta z jego bogatą tradycją, religijną różnorodnością i zażartymi sporami politycznymi. Tel Awiw najlepiej traktować jak kurort (rola ta pasuje do tego miejsca bardziej niż do Ejlatu) - odwiedzać kawiarnie, przesiadywać w barach i korzystać ze wspaniałych plaż miejskich. Warto też poświęcić trochę czasu na zwiedzanie miasta i okolic - wybrać się do Jafy i Dzielnicy Jemeńskiej i nie przegapić wspaniałego Muzeum Diaspory i Telawiwskiego Muzeum Sztuki.

5 Jafa Dzisiejsza Jafa (po hebrajsku Yafo) jest przede wszystkim malowniczym nadmorskim miejscem, do którego przyjeżdża się na wykwintny posiłek z owoców morza. Zamożni mieszkańcy Tel Awiwu szukają tutaj w weekendy spokoju i wspaniałych widoków na zatokę. Jednakże Jafa nie zawsze była tak spokojna, i jeśli wierzyć legendom, w minionych wiekach niejednemu krewetka mogła utknąć w gardle na widok Jonasza, wychodzącego na brzeg z paszczy wieloryba, lub też Perseusza, przybywającego na swym skrzydlatym Pegazie. Obie legendy związane są z Jafą, miejscem, które rości sobie prawa do tytułu najstarszego działającego portu. Według Starego Testamentu miasto miał założyć Jafet zaraz po ustąpieniu potopu, która przyniósł sławę jego ojcu, Noemu. W 1468 r. p.n.e. Jafę zdobyli Egipcjanie, którzy podstępnie dostali się do miasta ukryci w glinianych dzbanach. Za czasów Salomona Jafa stała się znaczącym portem morskim.

6 Hajfa Mówi się często, że w Jerozolimie się modlą, w Tel Awiwie - tańczą, a w Hajfie pracują. Okazuje się, że jest więcej niż szczypta prawdy w tym powiedzeniu. Jednakże leżąca u stóp góry Karmel Hajfa nie jest miejscem pozbawionym uroku. W górnej części miasta leży kilka ładnych dzielnic mieszkaniowych i promenad, z których rozciąga się wspaniały panoramiczny widok na północne wybrzeże. W połowie wysokości góry znajduje się jedno z najpiękniejszych miejsc w całym Izraelu - ogrody przykrytej złotą kopułą świątyni bahaistów. Co więcej, w pobliżu jest kilka miejsc wartych zwiedzenia, a jako centrum lokalnej komunikacji Hajfa może być dogodną bazą wypadową dla ciekawych jednodniowych wycieczek po okolicy.

7 Nazaret Nazaret, który miał być domem Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus, nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań pielgrzymów i turystów. Kilka znajdujących się tu ważnych kościołów pozostaje w cieniu szybko rozrastającego się, nieciekawego współczesnego miasta. Ale jako siedziba kilku najważniejszych świątyń chrześcijaństwa Nazaret pozostaje sercem chrześcijańskich misji w Ziemi Świętej. Podczas zwiedzania Nazaretu wszystkie kobiety powinny pamiętać o takim stroju i zachowaniu, które nie byłyby odbierane jako wyzywające czy obraźliwe.

8 Betlejem Współczesne Betlejem może być obiektem kpin ateistów, roi się bowiem od nazw w stylu: Plac Żłóbka, ulica Żłóbka, ulica Gwiazdy, ulica Pasterzy. Są też dwa pola Pasterzy i niezliczona liczba obiektów, które przyjęły nazwę od Bożego Narodzenia. Dla większości podróżnych, wychowanych w tradycji chrześcijańskiej wyprawa do Ziemi Świętej bez wizyty w miejscu narodzenia Zbawiciela - byłaby nie do pomyślenia. Kościół, wzniesiony nad powszechnie uznawanym miejscem narodzin Chrystusa, to dostojna budowla bez śladu odpustowego nastroju, charakterystycznego dla świętego Grobu w Jerozolimie, czy Bazyliki w Nazaret.

9


Pobierz ppt "Krzysztof Donocik III B LO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google