Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Psy-najsłodsze zwierzęta na świecie Pies domowy  Różnorodność ras psów, zarówno pod względem budowy, jak i usposobienia, była obiektem badań m.in. grupy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Psy-najsłodsze zwierzęta na świecie Pies domowy  Różnorodność ras psów, zarówno pod względem budowy, jak i usposobienia, była obiektem badań m.in. grupy."— Zapis prezentacji:

1

2 Psy-najsłodsze zwierzęta na świecie

3 Pies domowy  Różnorodność ras psów, zarówno pod względem budowy, jak i usposobienia, była obiektem badań m.in. grupy międzynarodowych naukowców z uniwersytetów Utah i brytyjskiego Waltham Center for Pet Nutrition, które należą do korporacji Mars, będącej producentem karmy dla psów. Otrzymane wyniki badań odkryły, że cechy fizyczne jak i charakterologiczne są zależne od genotypu. Badania koncentrowały się na wyszukiwaniu niewielkich różnic w materiale genetycznym, tak zwanych polimorfizmów pojedynczego nukleotydu.

4 Psy okrągogłowe

5 Psy o kształcie głowy kwadratowym

6 Psy długogłowe

7 Zmysły psa  Najważniejszym zmysłem dla psa jest węch. Zaczyna się nim posługiwać już jako ślepe szczenię. Psy poddane odpowiednim szkoleniom wspomagają służby mundurowe w tropieniu i rozpoznawaniu przestępców na podstawie śladów zapachowych zostawionych na miejscu, w którym tamci przebywali. Proces oswajania nowego, młodego psa z nowym właścicielem można przyspieszyć, kładąc mu na legowisko odzież przepojoną zapachem właściciela. Bardzo często zdarza się, że pies podczas nieobecności swego pana kładzie się na jego odzieży. o Wzrok. To, co pies zobaczy nie będzie miało dla niego znaczenia, dopóki nie rozpracuje tego węchem i/lub słuchem. Wzrok psa jest słabszy niż człowieka, a objawia się to mniejszą zdolnością spostrzegania przedmiotów czy osób nieruchomych, a także brakiem widzenia obiektów dwuwymiarowych. Pies za to dobrze sobie radzi w słabym świetle (wspomagając się zmysłem węchu i słuchu). Rasa psa determinuje nie tylko siłę wzroku, lecz także zmysł węchu, słuchu oraz dotyku.

8  Słuch. Zmysł słuchu w hierarchii psa stoi za węchem i przed wzrokiem. Psy mają znacznie czulszy słuch niż człowiek i mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla człowieka niesłyszalnej, a zasięg słuchu jest znacznie większy w porównaniu ze słuchem człowieka. Większa czułość słuchu może powodować, że dźwięki o silnym natężeniu będą wywoływały u niego ból. Przyjęto, że psy o uszach stojących lepiej słyszą od kłapouchych. Układając psa należy do niego mówić cicho, ponieważ zakrzyczany czworonóg może z czasem przestać zwracać uwagę na głos swego pana. Odpowiednią modulacją głosu właściciel może skutecznie wpływać na psa. o Dotyk. Wrażenia dotykowe pies odbiera całą powierzchnią ciała. Najważniejsze są dla niego włosy czuciowe (wąsy) nad oczami oraz pod dolną wargą. Wąsy te zwane wibryssami są długie i sztywne. Nie wolno ich strzyc. o Smak. Wrażenia smakowe są uzależnione od wrażeń węchowych. Zmysł ten nie ma dla psa znaczenia w odbieraniu wrażeń otaczającego świata.

9 Wiek psa  Wiek psa określa się m.in. po oględzinach stanu uzębienia oraz ilości siwych włosów na głowie. U psów w wieku ok. 7 lat są widoczne starcia na kłach oraz siekaczach, w 10–12 roku życia następuje wypadanie zębów. Psy żyją przeciętnie 13–14 lat. Najstarszym psem w historii, według Księgi rekordów Guinnessa, był Bluey, który przeżył 29 lat, 5 miesięcy i 7 dni.  Według Kazimierza Ściesińskiego zestawienie porównawcze wieku psa w stosunku do człowieka przedstawia się następująco: piesczłowiekpiesczłowiek 6miesięcy10 lat7 lat44 lata 10 miesięcy14 lat8 lat48 lat 12 miesięcy15 lat9 lat52 lata 18 miesięcy20 lat10 lat56 lat 2 lata24 lata11 lat60 lat 3 lata28 lat12 lat64 lata 4 lata32 lata13 lat68 lat 5 lat36 lat14 lat72 lata 6 lat40 lat15 lat76 lata

10  Psy ze względu na funkcje jakie pełnią dla człowieka, zostały podzielone na typy, bądź grupy związane z użytkowością. Wykorzystywane są jako:  psy myśliwskie  tropowce (bloodhound)  legawce (pudelpointer)  płochacze (płochacz niemiecki)  posokowce (posokowiec bawarski)  gończe (gończy Hamiltona)  norowce (jamnik)  psy aportujące (curly coated retriever)  psy ratownicze (nowofundland)  psy pasterskie (anatolian)  psy zaganiające (bouvier des Flandres)  psy stróżujące (mastif tybetański)  psy stróżująco-obronne (doberman)  psy służbowe wykorzystywane na potrzeby wojska (czarny terier rosyjski), policji (owczarek niemiecki), służb celnych (chodsky pes)  psy zaprzęgowe (husky syberyjski)  psy wyścigowe (greyhound)  psy reprezentacyjne i do towarzystwa (pudel miniaturowy)  psy hodowane w celach konsumpcyjnych (nagi pies meksykański)  psy wiejskie (hovawart)  psy hodowane w celach terapeutycznych (labrador retriever)

11 DDZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Psy-najsłodsze zwierzęta na świecie Pies domowy  Różnorodność ras psów, zarówno pod względem budowy, jak i usposobienia, była obiektem badań m.in. grupy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google