Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PSZCZOŁY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PSZCZOŁY."— Zapis prezentacji:

1 PSZCZOŁY

2 Kim ona jest dla nas *Pszczoła to niewielki owad, którego praca jest doceniania przez człowieka od wielu tysięcy lat.

3 Co wytwarzają Miód – jeden z głównych produktów dostarczanych przez pszczoły, traktowany jest jako przysmak, a także jako domowy środek na wiele dolegliwości. Poznanie podstawowych praw rządzących światem pszczół może okazać się niezwykłe, zwłaszcza teraz, kiedy człowiek poprzez swoją działalność w bardzo niekorzystny sposób wpływa na życie tych owadów .

4 Kilka słów o wyglądzie Ciało pszczoły składa się z głowy, tułowia oraz odwłoka. Na głowie znajdują się oczy, czułki oraz specjalnie zbudowany aparat gębowy, który umożliwia im pobieranie nektaru z kwiatów. Na odwłoku znajdują się dwie pary błoniastych skrzydeł oraz trzy pary nóg. Odwłok z kolei wyposażony jest w żądło służące do obrony. W czasie ataku przez żądło wprowadzana jest podrażniająca substancja, która powoduje ból i opuchliznę, a czasami nawet poważne problemy zdrowotne. Po użądleniu zwierząt o grubej skórze (np. człowiek) pszczoła ginie po kilku godzinach, natomiast ataki na drobne zwierzęta z reguły nie kończą się śmiercią.

5 Czy pszczoły mają wrogów?
Pomimo obecności żądła pszczoły nie są w stanie obronić się przed każdym wrogiem. Wiele osobników zostaje złapanych przez ptaki i pająki w czasie pracy w polu. Bardzo niebezpiecznym drapieżnikiem pszczół są szerszenie – pszczoły nie potrafią skutecznie bronić się przed tym owadem.

6 Gdzie mieszkają Pszczoły mieszkają w ulach.

7 Jak zimują pszczoły? Pszczoły przez całą wiosnę i lato zbierają miód, który służy im za pokarm w okresie zimy. Po nastaniu chłodów cała rodzina pszczela wytwarza tak zwany kłąb – kulę powstałą z siedzących jedna na drugiej kilku warstw pszczół. W środku kłębu, gdzie jest najcieplej, znajduje się królowa, ogrzewana przez ciepło wytwarzane przez otaczające pszczoły. W okresie największych chłodów pozostające w kłębie pszczoły nie latają, a matka nie składa jaj. Dopiero z nadejściem cieplejszych wiosennych dni, pszczoły wylatują z ula w poszukiwaniu wody i pyłku. Czasami zdarza się, że nawet przez 5 miesięcy w roku pszczoły mogą przebywać w kłębie korzystając tylko ze zgromadzonych zapasów.

8 Świat bez pszczół Coraz częściej pojawiają się w mediach informacje o drastycznie zmniejszającej się liczbie pszczół w przyrodzie. Spowodowane to jest używaniem w niewłaściwy sposób ogromnej ilości środków ochrony roślin, skażeniem środowiska oraz zmniejszającą się liczbą pszczelarzy zajmujących się produkcją miodu. 

9 Wykonał: Jan Rybarczyk

10 Korzystano z stron:

11 Dziękuje za uwagę!!!


Pobierz ppt "PSZCZOŁY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google