Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GOŃCZE To najliczniejsza grupa pod względem ilości ras. Wyróżniamy tu psy towarzyszące myśliwym pieszym, np. beagle, bassethound oraz do polowań konnych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GOŃCZE To najliczniejsza grupa pod względem ilości ras. Wyróżniamy tu psy towarzyszące myśliwym pieszym, np. beagle, bassethound oraz do polowań konnych."— Zapis prezentacji:

1 GOŃCZE To najliczniejsza grupa pod względem ilości ras. Wyróżniamy tu psy towarzyszące myśliwym pieszym, np. beagle, bassethound oraz do polowań konnych „par force”, np. foxhoundy i ogary, np. słowacki kopav. W Polsce używane są nasze rodzime rasy, tj. gończy polski i ogar polski. Gończe to psy , których zadaniem jest gonienie i osaczanie zdrowej zwierzyny. Podążają po ciepłym tropie niedawno pozostawionym lub gonią „na oko”, kierując się bardzo dobrze rozwiniętym zmysłem orientacji w terenie, dzięki czemu zawsze wracają do miejsca, z którego rozpoczęły gon. Są również dość cięte, co pozwala im zdławić niektóre ranne zwierzęta. Posługując się dolnym wiatrem łowią odwiatr zwierzyny i ciągną ją tropem, nawet gdy przecinają się z nim tropy innych osobników.

2 Charakterystyczne dla gończych jest głośne oszczekiwanie ściganej zwierzyny, zwane graniem lub głoszeniem. Jest to wyraz ich ogromnej pasji i instynktu myśliwskiego. Psy te przejawiają głosem żądzę pochwycenia zwierzyny, jednocześnie zdradzając swój duży temperament. Gdy wpadają na trop zwierzyny, drżą na całym ciele i głoszą, dopóki znajdą się na tym tropie. Gończe używane są w Polsce do polowań na dziki, lisy i zające. Wymaga się od nich respektowania zwierzyny płowej oraz ignorowania tropów zimnych. Są to psy mniej użyteczne na nizinach, natomiast w terenie górzystym są niezastąpione.

3 Szkolenie opiera się na wykorzystaniu cech psów gończych, których zadaniem jest tylko głośne gonienie określonych gatunków zwierząt, bez aportu i warowania na rozkaz. Należy jedynie bezwzględnie wymagać możliwości natychmiastowego odwołania psów z gonu. Układanie w polu polega na: respektowaniu zwierzyny płowe, przeszukiwaniu terenu i odnajdywaniu zwierzyny, nauce tropienia na otoku, układaniu zawiłych włóczek lisa lub zająca, zataczaniu coraz większych kół wokół miejsca zgrubienia śladu, rozwijaniu umiejętności grania przez częste posyłanie na trop zwierzyny.


Pobierz ppt "GOŃCZE To najliczniejsza grupa pod względem ilości ras. Wyróżniamy tu psy towarzyszące myśliwym pieszym, np. beagle, bassethound oraz do polowań konnych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google