Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PREZENTACJA DO WNIOSKU O PRZYZNANIE NAGRODY „MARKA – ŚLĄSKIE” W KATEGORII DZIEDZICTWO KULTUROWE REGIONU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PREZENTACJA DO WNIOSKU O PRZYZNANIE NAGRODY „MARKA – ŚLĄSKIE” W KATEGORII DZIEDZICTWO KULTUROWE REGIONU."— Zapis prezentacji:

1 PREZENTACJA DO WNIOSKU O PRZYZNANIE NAGRODY „MARKA – ŚLĄSKIE” W KATEGORII DZIEDZICTWO KULTUROWE REGIONU

2 a) REWITALIZACJA ZABYTKÓW REGIONU - 29.05.2014 po trzech latach starań odnowiony pomnik ogrodowy z 1835 r., z jedną z najstarszych inskrypcji w języku polskim w Katowicach, autorstwa ostatniego ordynata ziemi mysłowickiej, hr. Aleksandra Mieroszewskiego stanął na Skwerze Zillmannów w Nikiszowcu.

3 REWITALIZACJA ZIELENI -Zgodnie z zaleceniami Woj. Konserwatora Zabytków obsadzono plac kościelny 36 drzewami gatunku umbraculifera co wzbogaca przestrzeń publiczną placu centralnego osiedla. Zadanie zrealizowano dzięki uzyskanemu grantowi z UPS Foundation. Powrócono również do nasadzeń pnączy.

4 RENOWACJA MOZAIKI Z ELEMENTEM RÓŻ - Od 2010 roku czynimy starania o renowację mozaiki na budynku przy Placu Wyzwolenia. Na ten cel odbyła się zbiórka publiczna. Na prośbę Stowarzyszenia w 2012 roku firma projektowo – budowlana Sp. j. Konior wykonała próbę czyszczenia mozaiki. Do chwili obecnej właściciel budynku Hutniczo – Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa doprowadziła do nadania oddzielnego numeru inwentarzowego obiektu, co pozwoli na pozyskanie środków zewnętrznych na rewitalizację.

5 b) UPOWSZECHNIANIE HISTORII REGIONU -Spotkania Przystanek Nikiszowiec trwają od 2008 roku. Bywają na nich znane postacie świata nauki i kultury. Spotkania m.in. z prof. Irmą Koziną z prof. Janem Miodkiem z kompozytorem Wojciechem Kilarem

6 - Miejsce Pamięci - szczególny pomnik pracowników miejscowej kopalni, którzy zginęli podczas pracy od 1913 roku do czasów współczesnych. Na pomnik składa się 359 cegiełek granitowych z nazwiskami poległych górników. Pomnik ma charakter otwarty, zezwala na dokonywanie zmian. Jest swoistym świadectwem historii społecznej dzielnicy. Powstał ze środków własnych Stowarzyszenia.

7 - Odnalezienie w prywatnych zbiorach listy mieszkańców dawnej gminy Janów poległych na wszystkich frontach Wielkiej Wojny i przypadająca setna rocznica jej wybuchu, kazała nam przywrócić pamięć zbiorową poległych członków naszej społeczności. Z inicjatywy Stowarzyszenia przy pomocy finansowej Miasta Katowice 01.11.2014 odsłonięto na cmentarzu w Janowie obelisk dedykowany poległym. Jest pierwszym w Katowicach przypomnieniem ofiar wydarzeń z lat 1914 – 1918. Same listy zostały przetłumaczone i udostępnione do wglądu na stronie internetowej Stowarzyszenia, w Muzeum Historii Katowic oraz w kościele parafialnym pw. św. Anny.

8 c) PROMOWANIE DZIEDZICTWA KULTUROWEGO REGIONU -Stowarzyszenie dwukrotnie wydało samodzielnie kalendarz ze zdjęciami Nikiszowca. Planszowe, 13 stronnicowe Kalendarze Nikiszowiec 2011 i 2016 mają charakter lokalny, odwołują się do najważniejszych miejscowych wydarzeń w roku. Posiadają również elementy edukacyjne, przybliżając historię miejsca przez zamieszczenie kalendarium wydarzeń od czasu powstania kopalni (1826). Autorami zdjęć są członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia.

9 d) MECENAT NAD INICJATYWAMI - Stowarzyszenie sprawuje opiekę nad ekspozycją wagoników dawnej kolei wąskotorowej Balkan oraz kamieni granicznych pól górniczych. W ramach tej opieki troszczy się o czystość i estetykę eksponowanych obiektów i ich otoczenia, a także udostępnia wagoniki zwiedzającym. Ekspozycja znajduje się na szlaku trasy spacerowej po Nikiszowcu. Trasa powstała w 2008 roku z myślą o turystach indywidualnych. W 2015 roku trasa została odnowiona i rozbudowana o kolejne dwie tablice.

10 e) PROMOWANIE WYBITNYCH POSTACI HISTORYCZNYCH - 25.10.2008 roku w nikiszowieckim kościele pw. św. Anny odsłonięto tablicę upamiętniającą Emila i Georga Zillmannów - architektów Nikiszowca i Giszowca i zabudowy przemysłowej kopalni. Odsłonięcia dokonał wnuk Emila Joern Zillmann. Była to jego pierwsza wizyta w Polsce. - 28.03.2012 roku plac u zbiegu ulic Teofila Ociepki i Zamkowej otrzymał nazwę „Skwer Artystów Grupy Janowskiej”. Na betonowym ogrodzeniu w 2013 roku powstała galeria inspirowana twórczością najstarszego żyjącego członka Grupy – Erwina Sówki. DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY DO NIKISZOWCA!


Pobierz ppt "PREZENTACJA DO WNIOSKU O PRZYZNANIE NAGRODY „MARKA – ŚLĄSKIE” W KATEGORII DZIEDZICTWO KULTUROWE REGIONU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google