Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa atomu Alotropia siarki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa atomu Alotropia siarki"— Zapis prezentacji:

1 Budowa atomu Alotropia siarki
Prezentacja przygotowana na potrzeby projektu

2 Otrzymywanie siarki plastycznej
Odczynniki i sprzęt: odczynniki (siarka krystaliczna, woda), sprzęt (probówka, statyw, zlewka, łapa do probówek, palnik gazowy )

3 Otrzymywanie siarki plastycznej
Instrukcja wykonania doświadczenia Do probówki wsyp ok. 5 g siarki, zamocuj probówkę w łapie i powoli ogrzewaj płomieniem palnika, obserwuj zmiany podczas wzrostu temperatury. W momencie wzrostu lepkości możesz na chwilę odwrócić próbówkę do góry dnem. Ogrzewaj dalej próbkę aż do całkowitego stopienia i wlej stopiona siarkę do probówki z zimna wodą

4 Otrzymywanie siarki plastycznej

5 Otrzymywanie siarki plastycznej

6 Otrzymywanie siarki plastycznej
Zastygniętą siarkę wyjmij, spróbuj zgnieść i rozciągać.

7 Po wykonaniu doświadczenia zanotuj spostrzeżenia i zapisz wnioski.

8 Alotropia Alotropia- zdolność pierwiastka do występowania w rozmaitych postaciach, różniących się własnościami fizycznymi i aktywnością chemiczną. Alotropia polega często, na różnej ilości atomów w cząsteczce. Przykłady pierwiastków występujących w różnych odmianach alotropowych: Tlen, węgiel, siarka, fosfor

9 Wyjaśnienie Wśród odmian alotropowych siarki znane są dwie postaci krystaliczne: siarka rombowa (Sα) oraz siarka jednoskośna (Sβ). Siarka rombowa zbudowana jest z ośmioatomowych, pierścieniowych cząsteczek. Występuje ona w postaci żółtych kryształków, które są nierozpuszczalne w wodzie, trudno rozpuszczalne w benzynie i alkoholu, natomiast bardzo dobrze w siarczku węgla (CS2). Gęstość siarki określa się 2,07 g/cm3. Wśród innych odmian siarki można wyróżnić: siarkę żółta , katena- polisiarkę, siarkę plastyczną oraz pary siarki. Poszczególne postaci przechodzą w kolejne odmiany pod działaniem temperatury. W warunkach standardowych za trwałą odmianę siarki uznaje się siarkę rombową. Wśród par siarki znajdują się cząsteczki ośmioatomowe, czteroatomowe, a w wyższych temperaturach (ok. 1700ºC) także dwuatomowe i jednoatomowe. Poprzez gwałtowne ochłodzenie par siarki uzyskuje się tzw. kwiat siarczany. Jest to sproszkowane, żółtoszare ciało stałe.

10 Wyjaśnienie Gwałtowne chłodzenie siarki, przez wlanie wrzącej cieczy do zimnej wody, daje specyficzną odmianę, zwaną siarką plastyczną. W odróżnieniu od siarki jednoskośnej i rombowej, nie jest to siarka krystaliczna, lecz tzw. ciało bezpostaciowe, w którym drobiny siarki są rozmieszczone chaotycznie, jak drobiny w cieczach, z tym jednak, że nie mogą się przemieszczać w cieczach, a jedynie drgać jak w ciałach stałych. Taki stan materii jest też nazywany przechłodzoną cieczą. .


Pobierz ppt "Budowa atomu Alotropia siarki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google