Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Drgawki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Drgawki."— Zapis prezentacji:

1 Drgawki

2 Definicja padaczka, tężec czy też cukrzyca.
Mimowolne skurcze mięśni, które występują w niektórych chorobach takich jak: padaczka, tężec czy też cukrzyca. Występują także przy wysokiej gorączce powyżej 40 stopni Celsjusza.

3 DRGAWKI Napad drgawek najczęściej spowodowany jest:
padaczką (epilepsja), gorączką (szczególnie u dzieci), chorobą serca, gwałtownym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi, udarem mózgu, niskim poziomem cukru we krwi, urazem głowy, zatruciem. Drgawki nie zawsze dotyczą całego ciała, niekiedy obejmują jedynie pewną grupę mięśni.

4 DRGAWKI Objawy pojawienie się (niezależnie od woli) skurczów mięśni całego ciała lub jego części (czas trwania kilka sekund, minut lub dłużej), pojawienie się piany na ustach, bezwiedne oddawanie moczu i (lub) stolca, zaburzenia w oddychaniu (bezdech i sinica), rozszerzenie źrenic, niemożność mówienia, zaburzenia świadomości, utrata przytomności, po okresie drgawek, głęboki sen z którego trudno wybudzić. Dodatkowe uszkodzenia: zachłyśnięcie, przygryzienie języka, dodatkowe urazy (głowy, kości).

5 DRGAWKI Postępowanie ogólne
Ułóż ratowanego w bezpiecznym miejscu ( nie przenoś jeśli nie ma takiej potrzeby). Twarde podłoże i ostre kanty mogą spowodować zranienie. Rozluźnij ubranie wokół szyi ratowanego. Dla uchronienia przed przygryzieniem języka spróbuj wcisnąć między zęby chusteczkę lub bandaż gazowy (nie na siłę), Nie unieruchamiaj chorego w czasie ataku siłą (można przytrzymać za ubranie, zabezpieczyć głowę przed uderzeniami o twarde podłoże), Nie zostawiaj ratowanego samego, Sprawdź, czy ratowany doznał urazów, Jeśli w czasie drgawek ratowany wymiotuje połóż go na boku, Po ustąpieniu drgawek postaraj się zapewnić ratowanemu możliwość snu, Wezwij pogotowie jeśli drgawki nie ustępują.

6 Pierwsza pomoc podczas ataku drgawek

7 Drgawki u dzieci Przygodne, pojawiające się np. w czasie wysokiej temperatury Pojawiające się podczas zatrucia Mogą być objawem przewlekłej choroby - padaczki

8 Postępowanie Utrzymać drożność dróg oddechowych poprzez ułożenie na boku i lekkie odchylenie głowy do tyłu. Pomoc w ewakuacji nadmiaru śliny, którą łatwo się zachłysnąć. Nigdy nie wkładaj niczego do ust! W ten sposób można połamać choremu zęby, a nieprzytomny może rozgryźć to, co ma między zębami, i zadławić się W przypadku wysokiej temperatury rozpocząć jej obniżanie. Rozebrać dziecko, zrobić zimny okład, podać środek przeciwgorączkowy, najlepiej w czopku doodbytniczo.

9 Drgawki gorączkowe Czym są spowodowane drgawki gorączkowe? Układ nerwowy (mózg) dojrzewa wraz z dzieckiem. U dzieci małych jest on jeszcze niedoskonały i czasem reaguje na podwyższoną temperaturę drgawkami. Drgawki gorączkowe nie są objawem choroby mózgu.

10 Drgawki gorączkowe proste
Pojawiają się podczas zakażeń ogólnych – np. wirusowych, przy temperaturze powyżej 39 stopni C, na początku choroby, na szczycie wysokiej gorączki , często drgawki gorączkowe proste występują rodzinnie. 

11 Drgawki gorączkowe proste
Ujawniają się między 6 miesiącem, a 5 rokiem życia dziecka. Najczęściej ustępują samoistnie po ukończeniu przez dziecko trzech lat. Jak wygląda napad? dziecko pręży się, sztywnieje, na moment przestaje oddychać, występuje ślinotok lub piana na ustach, czasem obserwuje się zwrot gałek ocznych, po kilku sekundach zaczyna trzepać rączkami, nóżkami.

12 Drgawki gorączkowe proste
W trakcie napadu dziecko jest nieprzytomne - nie nawiązuje kontaktu wzrokowego nie reaguje na dotyk, głos. Napad drgawkowy trwa zwykle krótko - od jednej do pięciu minut. Jest uogólniony - to znaczy dotyczy całego ciała.

13 Drgawki gorączkowe złożone
Pojawiają się podczas zakażeń ogólnych- na przykład wirusowej infekcji gardła przy podwyższonej temperaturze (nawet w stanie podgorączkowym). Mogą powtarzać się, podczas tej samej choroby, występować wielokrotnie. Trwają dłużej niż proste- ponad 15 minut, Drgawki gorączkowe złożone mogą pojawić się przed 6 miesiącem, lub po 5 roku życia.

14 Drgawki gorączkowe złożone
Co dzieje się z dzieckiem? Podczas napadu dziecko: - pręży się, sztywnieje, - na moment przestaje oddychać, występuje ślinotok lub piana na ustach, czasem obserwuje się zwrot gałek ocznych, - po kilku sekundach zaczyna trzepać rączkami, nóżkami. W trakcie napadu dziecko jest nieprzytomne - nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie reaguje na dotyk, głos. Napad drgawkowy może trwać nawet 15 minut i dłużej.

15 Postępowanie Zachowaj spokój- drgawki nie są niebezpieczne
trzymaj dziecko swobodnie na rękach, lub połóż je na miękkim podłożu np. na tapczanie, usuń wszystko z ust dziecka, ułóż je tak, aby głowa była poniżej tułowia, w miarę możliwości postaraj się, aby dziecko leżało na boku, jeśli to niemożliwe obróć na bok samą główkę dziecka, aby nie zakrztusiło się śliną, jeśli jest to pierwszy napad drgawkowy u dziecka, lub trwa dłużej niż 5 minut, po upewnieniu się, że dziecko leży bezpiecznie i nie ma niczego w buzi skontaktuj się z lekarzem- wezwij pogotowie;

16 Postępowanie Czego robić nie wolno
nie staraj się tłumić drgawek siłą, nie unieruchamiaj dziecka, nie wkładaj mu do ust żadnego przedmiotu, nie próbuj go w tym momencie karmić, ani podawać doustnie żadnych leków, nawet gdy temperatura jest bardzo wysoka i chcesz ją w ten sposób obniżyć - nie kąp dziecka, ani w trakcie napadu, ani tuż po jego zakończeniu, gdyż dziecko jest osłabione, ma zaburzoną (chwilowo) świadomość, może mieć (rzadko) powtórny atak.

17 Stan drgawkowy Trwający 30 minut i dłużej napad drgawkowy lub też nawracające napady, między którymi dziecko nie odzyskuje świadomości. Stan ten musi być możliwie jak najszybciej przerwany niezależnie od jego przyczyny. Diagnostykę przyczynową można prowadzić po opanowaniu drgawek.

18 Leczenie Utrzymanie drożności dróg oddechowych (intubacja), podawanie 100% tlenu do oddychania, monitorowanie podstawowych czynności życiowych (w tym pomiar temperatury ciała). Założenie dostępu do żyły, wyrównanie zburzeń metabolicznych (kwasica, hipoglikemia). Podanie leków przeciwdrgawkowych: diazepam 0,3-0,5 mg/kg m.c. z szybkością 1 mg/kg mc/min. Lek może wywołać niewydolność oddechową dlatego należy być przygotowanym na prowadzenie sztucznej wentylacji (worek samorozprężalny). Gdy nie udaje się opanować drgawek- środek zwiotczający. Dalsze leczenie na oddziele OIOM.

19 Stan padaczkowy Stan, w którym napady padaczkowe powtarzają się jeden za drugim, a między napadami chory nie odzyskuje przytomności. Pojawia się zwykle w wyniku działania określonych czynników (infekcja, odstawienie leków). Stan padaczkowy toniczno - kloniczny jest groźny dla życia i stanowi wskazanie do hospitalizacji.

20 Postępowanie Leczenie napadu padaczkowego:
10 mg diazepamu powoli i.v. lub 2 mg klonazepamu i.v., tlen jeżeli napady nie ustępują - powtórzenie dawki, tlen jeżeli napady nie ustępują - 20 mg diazepamu i.v. oraz fenytoina 15 mg/kg i.v. (do drugiej żyły nie szybciej niż 50 mg/kg), 40% glukoza, kokarboksylaza, tlen jeżeli napady nie ustępują - diazepam 100 mg we wlewie kroplowym w 500 mg glukozy (40 ml/h) i.v. jeżeli napady nie ustępują - możliwe zastosowanie innych leków - fenobarbital, lidokaina, jeżeli napady nie ustępują - znieczulenie ogólne


Pobierz ppt "Drgawki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google