Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza pomoc Pierwsza pomoc przedmedyczna przedmedyczna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza pomoc Pierwsza pomoc przedmedyczna przedmedyczna."— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza pomoc Pierwsza pomoc przedmedyczna przedmedyczna

2 W zakres pierwszej pomocy przedmedycznej wchodzą takie czynności jak: W zakres pierwszej pomocy przedmedycznej wchodzą takie czynności jak: zabezpieczenie miejsca wypadku zabezpieczenie miejsca wypadku Założenie rękawiczek Założenie rękawiczek sprawdzenie stanu poszkodowanego sprawdzenie stanu poszkodowanego wezwanie pogotowia ratunkowego wezwanie pogotowia ratunkowego prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, wykonanie pozostałych czynności ratunkowych wykonanie pozostałych czynności ratunkowych ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej

3 Zabezpieczenie miejsca wypadku Zabezpieczenie miejsca wypadku ma na celu ochronę zarówno poszkodowanego, ratownika. Na drodze, w odpowiednio oddalonym miejscu ustawia się trójkąt ostrzegawczy. W przypadku drgawek konieczne jest usunięcie twardych przedmiotów aby ograniczyć urazy kończyn i tułowia. Zabezpieczenie miejsca wypadku ma na celu ochronę zarówno poszkodowanego, ratownika. Na drodze, w odpowiednio oddalonym miejscu ustawia się trójkąt ostrzegawczy. W przypadku drgawek konieczne jest usunięcie twardych przedmiotów aby ograniczyć urazy kończyn i tułowia.

4 Sprawdzenie stanu poszkodowanego, funkcje życiowe U pacjenta nieprzytomnego należy określić, czy oddycha, przykładając policzek nad jego usta, obserwując zarazem czy unosi się klatka piersiowa jeśli ratownik na policzku nie wyczuł oddechu, powinien uznać, że poszkodowany nie oddycha. Jeśli poszkodowany jest przytomny, ratownik może spróbować zebrać wywiad. U pacjenta nieprzytomnego należy określić, czy oddycha, przykładając policzek nad jego usta, obserwując zarazem czy unosi się klatka piersiowa jeśli ratownik na policzku nie wyczuł oddechu, powinien uznać, że poszkodowany nie oddycha. Jeśli poszkodowany jest przytomny, ratownik może spróbować zebrać wywiad.

5 Wzywanie pomocy Wzywanie pomocy Wezwania pomocy należy dokonać po ustaleniu stanu poszkodowanego. Meldunek o wypadku powinien zawierać następujące dane: Wezwania pomocy należy dokonać po ustaleniu stanu poszkodowanego. Meldunek o wypadku powinien zawierać następujące dane: Co ? – rodzaj wypadku ( np. zderzenie samochodu, upadek, itp. ) Co ? – rodzaj wypadku ( np. zderzenie samochodu, upadek, itp. ) Gdzie? – miejsce wypadku Gdzie? – miejsce wypadku Ile ? – liczba poszkodowanych Ile ? – liczba poszkodowanych Jak ? – stan poszkodowanych Jak ? – stan poszkodowanych Co robisz ? – informacje o udzielonej dotychczas pomocy Co robisz ? – informacje o udzielonej dotychczas pomocy Kim jesteś – dane personalne osoby wzywającej pomocy Kim jesteś – dane personalne osoby wzywającej pomocy NIGDY PIERWSZY NIE ODKŁADAJ SŁUCHAWKI !!!! NIGDY PIERWSZY NIE ODKŁADAJ SŁUCHAWKI !!!!

6 Numer alarmowe w Polsce Numer alarmowe w Polsce Policja 997 Straż pożarna 998 Pogotowie ratunkowe 999 Jednolity numer alarmowy Unii Europejskiej 112 Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 985 Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 601 100 100

7 Reanimacja krążeniowo-oddechowa Chory leży na plecach, na twardym podłożu. Zaczynamy od odgięciu głowy do tyłu i 2-krotnym wdmuchnięciu powietrza do płuc. Kładzie się dłoń na końcu mostka, przy czym palce powinny być odgięte ku górze. Przy wyprostowanych łokciach naciskamy na mostek 30 razy. Chory leży na plecach, na twardym podłożu. Zaczynamy od odgięciu głowy do tyłu i 2-krotnym wdmuchnięciu powietrza do płuc. Kładzie się dłoń na końcu mostka, przy czym palce powinny być odgięte ku górze. Przy wyprostowanych łokciach naciskamy na mostek 30 razy.

8 Zranienie Zranienie Każdą ranę pozostawiamy w stanie, w jakim ją zastaliśmy, przykrywając jedynie, możliwie szybko, jałowym materiałem opatrunkowym. W czasie opatrywania ranny powinien leżeć lub Każdą ranę pozostawiamy w stanie, w jakim ją zastaliśmy, przykrywając jedynie, możliwie szybko, jałowym materiałem opatrunkowym. W czasie opatrywania ranny powinien leżeć lub przynajmniej siedzieć. Nie należy usuwać ciał obcych tkwiących w ranie, gdyż zapobiegają krwawieniu. przynajmniej siedzieć. Nie należy usuwać ciał obcych tkwiących w ranie, gdyż zapobiegają krwawieniu.

9 Złamania Złamania Trzeba unieruchomić dwa stawy sąsiadujące ze złamaną kością. Jeśli kość przebiła skórę i rana obficie krwawi, zatamuj krwawienie, ale nie próbuj nastawiać kości ani oczyszczać rany. Trzeba unieruchomić dwa stawy sąsiadujące ze złamaną kością. Jeśli kość przebiła skórę i rana obficie krwawi, zatamuj krwawienie, ale nie próbuj nastawiać kości ani oczyszczać rany. Załóż jałowy opatrunek i wezwij Załóż jałowy opatrunek i wezwij pogotowie. pogotowie.

10 Krwawienie z nosa Krwawienie z nosa Pacjent powinien usiąść z głową pochyloną do przodu i siedzieć spokojnie przez dłuższy czas. Pacjent powinien usiąść z głową pochyloną do przodu i siedzieć spokojnie przez dłuższy czas. Położyć mu można na nasadzie nosa i karku zimny, mokry ręcznik lub lód. Położyć mu można na nasadzie nosa i karku zimny, mokry ręcznik lub lód.

11 Omdlenie Omdlenie Ułóż taką osobę na plecach. Upewnij się, że oddycha. Najpierw unieś jej nogi. Rozepnij jej ubranie, otwórz okno lub wynieś ją do chłodnego miejsca. Jeśli omdlenie trwa dłużej niż minutę lub Ułóż taką osobę na plecach. Upewnij się, że oddycha. Najpierw unieś jej nogi. Rozepnij jej ubranie, otwórz okno lub wynieś ją do chłodnego miejsca. Jeśli omdlenie trwa dłużej niż minutę lub dwie, przykryj poszkodowanego i wezwij karetkę pogotowia. dwie, przykryj poszkodowanego i wezwij karetkę pogotowia.

12 Oparzenia Oparzenia Drobniejsze oparzenia jak najszybciej ozięb zimną wodą lub przyłóż kostki lodu i trzymaj, Drobniejsze oparzenia jak najszybciej ozięb zimną wodą lub przyłóż kostki lodu i trzymaj, dopóki ból nie ustąpi. Nie stosuj żadnych maści ani tłuszczów. Pęcherze na skórze przykryj dopóki ból nie ustąpi. Nie stosuj żadnych maści ani tłuszczów. Pęcherze na skórze przykryj sterylnym opatrunkiem. Nie przebijaj ich ani nie wyciskaj. sterylnym opatrunkiem. Nie przebijaj ich ani nie wyciskaj.

13 Udławienia Udławienia Zastosuj manewr Heimlicha: stojąc z tyłu, obejmujemy poszkodowanego na wysokości Zastosuj manewr Heimlicha: stojąc z tyłu, obejmujemy poszkodowanego na wysokości brzucha, kładziemy nasadę złączonych dłoni między pępkiem a dolnymi żebrami. Ściskając do siebie, lekko w górę, wypychamy powietrze z dolnej części płuc poszkodowanego. brzucha, kładziemy nasadę złączonych dłoni między pępkiem a dolnymi żebrami. Ściskając do siebie, lekko w górę, wypychamy powietrze z dolnej części płuc poszkodowanego. wykonuje się 5serii wykonuje się 5serii po 5 razy. po 5 razy.

14 Porażenie prądem Porażenie prądem Pamiętaj, aby ratując porażonego samemu nie zostać porażonym. Odetnij dopływ prądu najszybciej jak to możliwe. Pamiętaj, aby ratując porażonego samemu nie zostać porażonym. Odetnij dopływ prądu najszybciej jak to możliwe. Zadzwoń po pogotowie i straż pożarną. Zadzwoń po pogotowie i straż pożarną. Nie dotykaj porażonego, dopóki Nie dotykaj porażonego, dopóki dopływ prądu nie zostanie odcięty. dopływ prądu nie zostanie odcięty.

15 Padaczka Padaczka Choremu grozi niebezpieczeństwo zachłyśnięcia oraz uraz głowy, który może doznać, padając Choremu grozi niebezpieczeństwo zachłyśnięcia oraz uraz głowy, który może doznać, padając na ziemię. Klękamy od strony głowy na ziemię. Klękamy od strony głowy chorego, a rękoma i udami przytrzymujemy jego głowę. chorego, a rękoma i udami przytrzymujemy jego głowę.

16 Uraz głowy Przy uderzeniu w głowę istnieje niebezpieczeństwo urazu mózgowego. Jeśli głowa krwawi, załóż opatrunek, zabandażuj i ranny musi leżeć, Przy uderzeniu w głowę istnieje niebezpieczeństwo urazu mózgowego. Jeśli głowa krwawi, załóż opatrunek, zabandażuj i ranny musi leżeć, dopóki nie przyjedzie lekarz. dopóki nie przyjedzie lekarz.

17 Atak serca Atak serca Najczęstsze objawy ataku serca to ból w klatce piersiowej. Ofiara może się pocić i tracić przytomność. Wezwij pogotowie. Jeśli chory ma Najczęstsze objawy ataku serca to ból w klatce piersiowej. Ofiara może się pocić i tracić przytomność. Wezwij pogotowie. Jeśli chory ma kłopoty z oddychaniem, pomóż mu przybrać wygodną pozycję. kłopoty z oddychaniem, pomóż mu przybrać wygodną pozycję.

18 Pozycja bezpieczna Pozycja bezpieczna Ułożenie poszkodowanego gwarantuje utrzymanie drożności dróg oddechowych oraz umożliwia swobodny wypływ płynów organicznych z jamy ustnej, takich jak krew, wymiociny, ślina itp. Ułożenie poszkodowanego gwarantuje utrzymanie drożności dróg oddechowych oraz umożliwia swobodny wypływ płynów organicznych z jamy ustnej, takich jak krew, wymiociny, ślina itp. Pozycje bezpieczną stosujemy gdy poszkodowany jest nieprzytomny Pozycje bezpieczną stosujemy gdy poszkodowany jest nieprzytomny i oddycha spontanicznie! i oddycha spontanicznie!

19 Prezentacje wykonała: Prezentacje wykonała: Paulina Tomaszewska Paulina Tomaszewska klasa I b klasa I b


Pobierz ppt "Pierwsza pomoc Pierwsza pomoc przedmedyczna przedmedyczna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google