Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oparzenia Odmrożenia Hipotermia Hipertermia uszkodzenie skóry i w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oparzenia Odmrożenia Hipotermia Hipertermia uszkodzenie skóry i w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek."— Zapis prezentacji:

1

2 Oparzenia Odmrożenia Hipotermia Hipertermia

3 uszkodzenie skóry i w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek działania ciepła

4 I stopnia- obejmuje tylko naskórek, objawami są zaczerwienienie skóry i ból. II stopnia- obejmuje naskórek i część skóry właściwej, pojawiają się pęcherze z surowiczym płynem.

5 III stopnia- martwica obejmuje skórę właściwą wraz z naczyniami i nerwami skórnymi wraz z tkanką tłuszczową. IV stopnia- martwica sięga tkanek głębiej położonych. Obejmuje mięśnie, ścięgna, kości.

6

7 Reguła ta służy do orientacyjnego określenia poparzonej powierzchni ciała. Pozwala przy uwzględnieniu głębokości oparzeń ustalić ciężkość urazu.

8 Głębokość oparzeniaLekkieŚrednio ciężkieCiężkie I i II stopień<15%15-30%>30% III stopień<5%5-15%>15%

9 Przemywamy skórę czystą, chłodną (nie lodowatą) wodą przez 20 minut lub do ustania bólu Zakładamy wilgotny opatrunek z jałowej gazy Delikatnie nakładamy bandaż Przy poparzeniu jamy ustnej poszkodowany powinien ssać kawałki lodu, lub płukać gardło zimną wodą wzywamy pogotowie gdy poparzenie: o I stopnia obejmuje 30% powierzchni ciała, o II stopnia obejmuje 20% powierzchni ciała, o III stopnia obejmuje 5-10% powierzchni ciała

10 Uszkodzenie skóry, powstające w wyniku działania na nią niskiej temperatury. Ciężkość i rozległość uszkodzenia skóry zależą od – temperatury otoczenia – czasu, w jakim skóra była poddana działaniu niskiej temperatury.

11 I stopień – charakteryzuje się przejściowymi zaburzeniami w krążeniu krwi w skórze, bólem, często silnym, bladością lub sino-czerwonym zabarwieniem skóry, obrzękiem, pieczeniem i świądem skóry. II stopień – odmrożenia to pojawiające się na skórze pęcherze z płynem surowiczym. III stopień – martwica powierzchowna skóry. IV stopień – martwica głęboka, której ulegają np. palce, uszy lub nos. W takim przypadku może dojść do samoistnej amputacji odmrożonej części ciała.

12 Przeniesienie od ciepłego pomieszczenia. Należy zdjąć z poszkodowanego mokre, zimne ubranie. Jeśli odmrożeniu uległy palce, trzeba zanurzyć je w letniej wodzie, początkowo o temperaturze 30°C, a następnie 36°C. Poszkodowanemu podaje się ciepłe (nie gorące) napoje. Po ociepleniu odmrożonych części ciała, należy jeśli to możliwe ułożyć je nieco wyżej i okryć. Jeśli poszkodowany jest przytomny i dobrze się czuje, a do dyspozycji jest ogrzewany samochód, można odtransportować go do lekarza, jeśli nie – należy wezwać pogotowie ratunkowe.

13 Czyli przechłodzenie organizmu Jest dolegliwością, w wyniku której temperatura ciała (u ludzi) spada poniżej bezwzględnego minimum normy fizjologicznej czyli 36 °C. Stan taki jest spowodowany zbyt szybkim ochładzaniem organizmu w stosunku do jego zdolności wytwarzania ciepła. Najczęściej jest to spowodowane działaniem zimnego powietrza a zwłaszcza zimnej wody i/lub zahamowaniem procesów przemiany materii. Przechłodzenia i odmrożenia zdarzają się również w temperaturze powyżej 0 °C.

14 Łagodne objawy (34-35 °C) osoba wciąż jest w stanie sobie pomóc uczucie marznięcia, zimne ręce i stopy, drżenie mięśni, osłabienie ramion i nóg zawroty głowy, dezorientacja i niepokój, Umiarkowane objawy (30-34 °C) osoba nie jest w stanie sobie pomóc wzmocnione objawy takie jak powyżej, a ponadto: ból z zimna, brak wrażliwości na bodźce, skurcze mięśni, utrata poczucia czasu i zachowania energii, apatyczne zachowanie i zaburzenia świadomości.

15 Ostre objawy (28-30 °C) ofiara w średnim lub złym stanie zmniejszenie drżenia lub jego ustanie, wzrastająca sztywność mięśni, postępująca utrata świadomości, poszkodowany przypomina pijanego; bełkot, niezborność ruchowa, może nie pozwolić sobie pomóc, Krytyczne objawy (poniżej 28 °C) utrata świadomości, stan ogólny przypominający śmierć, nikłe lub niewyczuwalne oddychanie, puls wolny i słaby lub niewyczuwalny, brak reakcji źrenic na światło, spowodowany niedotlenieniem mózgu, zimna skóra, przyjmująca sino- zielony kolor.

16 ogrzanie by ustabilizować temperaturę następnie powinno nastąpić powolne, samoistne ogrzanie się ciała gwałtowne ogrzewanie, takie jak gorąca kąpiel lub prysznic może być fatalne w skutkach

17 Kontrolowana hipotermia umożliwia przeprowadzanie operacji takich jak przeszczep serca. Obniżenie temperatury ciała do 32-34 °C na 12-24 godziny stosuje się w przypadku zatrzymania akcji serca Taką terapię coraz częściej stosuje się w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz na oddziałach intensywnej opieki medycznej

18 stan bardzo podwyższonej temperatury ciała, bardzo wysoka gorączka (powyżej 41 stopni Celsjusza), wymaga podjęcia kroków ochładzających organizm, w przeciwnym wypadku grozi uszkodzeniem mózgu lub nawet śmiercią. Objawy hipertermii: – osłabienie organizmu – bóle i zawroty głowy – mdłości – zaburzenia widzenia

19 Leczenie hipertermii polega na stopniowym ochładzaniu organizmu i usunięciu przyczyny podwyższonej temperatury

20 HipertermiaSztuczna Hipertermia sztuczna znajduje zastosowanie w leczeniu chorób nowotworowych Zazwyczaj w hipertermii sztucznej stosuje się temperatury od 42°C do ok. 47°C. Naturalna Przykładem bardziej niebezpiecznej hipertermii naturalnej jest udar cieplny

21 Oparzenia Odmrożenia Hipotermia Hipertermia


Pobierz ppt "Oparzenia Odmrożenia Hipotermia Hipertermia uszkodzenie skóry i w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google