Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach"— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
f

2 Obowiązek udzielania pierwszej pomocy
Kto człowiekowi znajdującemu się w po-łożeniu grożącym niebezpieczeństwem utraty życia lub zdrowia nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu-podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech

3 Obowiązek udzielania pierwszej pomocy
Nie popełnia przestępstwa ten, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu, albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby bardziej do tego powołanej.

4 Wypadek drogowy a kolizja drogowa
Kolizja drogowa – uszkodzone pojazdy, urządzenia drogowe, budynki itp. Brak ofiar w ludziach. Wypadek drogowy – uszkodzenie ciała powyżej 7 dni lub zgon.

5 Postępowanie osoby znajdującej w miejscu wypadku
Nie należy panikować i uciekać z miejsca wypadku. Wyłączyć pracujący silnik uszkodzonego pojazdu lub pracujące maszyny. Ewakuacja rannych z miejsca zagrożenia. Zabezpieczyć miejsce wypadku (trójkąt ostrzegawczy, światła awaryjne). Powiadomić służby ratownicze o zdarzeniu. Ocenić stan poszkodowanych i w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy.

6 Służby ratownicze 999 – POGOTOWIE RATUNKOWE 998 – STRAŻ POŻARNA
997 – POLICJA 112 – TELEFON RATUNKOWY DLA TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH

7 Poszkodowany jest przytomny, brak urazu kręgosłupa.
Postępowanie Okryć poszkodowanego np. kocem lub kurtką Podjąć działania, które nie pozwolą na utratę przytomności poszkodowanego. Można ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej.

8 Poszkodowany jest przytomny, podejrzewany uraz kręgosłupa.
Postępowanie Okryć poszkodowanego np. kocem lub kurtką. Podjąć działania, które nie pozwolą na utratę przytomności poszkodowanego. Postarać się aby poszkodowany się nie poruszał oraz sami nie zmieniamy ułożenia ciała rannego.

9 Poszkodowany jest nieprzytomny.
Postępowanie Sprawdzamy oddech poszkodowanego. Jeżeli występuje oddech należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej (jeżeli mamy pewność, że u rannego nie występuje uraz kręgosłupa ), okryć poszkodowanego np. kocem lub kurtką i poczekać na służby ratunkowe. Jeżeli brak oddechu należy przeprowadzić resuscytację (sztuczne oddychanie i masaż serca).

10 Sztuczne oddychanie metodą „usta-usta”
Odchylić głowę osoby nieprzytomnej do tyłu Wykonać wdech Objąć swoimi ustami usta ratowanego Wdmuchiwać powietrze z częstością 16 razy na minutę

11 Masaż serca Ułożyć poszkodowanego na wznak
Wyszukać miejsce ucisku (2-3 palce powyżej dolnego końca mostka) Palce obu dłoni spleść i odwieść ku górze Uciskać mostek na głębokość 4-5 cm z częstością ucisków na minutę

12 Reanimacja przez jedną osobę
Wykonanie cykliczne 30 uciśnięć mostka i 2 wdmuchnięcia powietrza Czas wdmuchnięcia około 3-5 sekund

13 Pozycja bezpieczna boczna
1 2 3 4


Pobierz ppt "Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google