Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Atak epilepsji (padaczki) przygotowanie : mgr Rafał Juszczyk (nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa w Gimnazjum nr 1 w Gdyni)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Atak epilepsji (padaczki) przygotowanie : mgr Rafał Juszczyk (nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa w Gimnazjum nr 1 w Gdyni)"— Zapis prezentacji:

1 Atak epilepsji (padaczki) przygotowanie : mgr Rafał Juszczyk (nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa w Gimnazjum nr 1 w Gdyni)

2 Przyczyny epilepsji (padaczki) nie są do końca znane. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem napadów drgawkowych o różnym nasileniu. Szacuje się, że na epilepsję cierpi 1% społeczeństwa. Przyjmowanie leków przez osobę chorą zmniejsza ryzyko pojawienia się ataku, ale nie eliminuje go całkowicie.

3 Atak padaczkowy jest spowodowany przejściowym zaburzeniem czynności pracy mózgu, w którym dochodzi do gwałtownych wyładowań bioelektrycznych.

4 W czasie napadu padaczkowego osoba poszkodowana nie kontroluje swojego ciała. Największym zagrożeniem są urazy mechaniczne (np. uraz głowy) spowodowane bezwładnym uderzaniem o podłoże lub znajdujące się w pobliżu przedmioty.

5 Osoba udzielająca pomocy musi działać szybko i zdecydowanie. W pierwszej kolejności zabezpiecz głowę poszkodowanego przed powstaniem urazów i odsuń go od przedmiotów mogących spowodować uraz. Nie wkładaj niczego pod głowę (np. kurtki), bo możesz utrudnić oddychanie.

6 Jeżeli jest to możliwe należy ułożyć poszkodowanego na boku. Jednak jeżeli jesteśmy sami to pozostawmy go na plecach pamiętając o zabezpieczaniu głowy.

7 Atak mija samoczynnie po 2-3 minutach. Nie jesteś w stanie powstrzymać ataku, możesz jedynie pomóc poszkodowanemu uniknąć powstania dodatkowych urazów. PAMIĘTAJ! Nie powstrzymuj na siłę drgawek! Atak minie samoczynnie!

8 Nie powtarzaj stereotypowych wskazówek dotyczących ataku epilepsji i nie wkładaj pod żadnym pozorem niczego go ust poszkodowanego! Możesz tylko zaszkodzić poszkodowanemu i sobie również. Nie podawaj niczego do picia!!

9 Po ustaniu ataku nie zostawiaj poszkodowanego. Po ataku może nastąpić problem z logicznym myśleniem, więc nie zostawiaj poszkodowanego. Należy zapewnić mu komfort termiczny. Częstym następstwem ataku jest sen – osoba jest niezwykle zmęczona i głęboko oddycha.

10 Jeżeli nie udało się tego zrobić wcześniej, to po ustaniu ataku ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej.

11 Po ustaniu ataku należy wezwać pogotowie ratunkowe i poczekać do przyjazdu pomocy. Numer telefonu : 999 lub 112

12 NIE BÓJ SIĘ UDZIELENIA POMOCY. Od Twojej zdecydowanej reakcji zależy życie ludzkie. Ludzie często obawiają się podejść do osoby podczas napadu drgawkowego – NIE ZACHOWUJ SIĘ TAK! NIE UDAWAJ, ŻE NIC SIĘ NIE DZIEJE! NIE CZEKAJ NA REAKCJĘ INNEJ OSOBY!

13 1) Nie powstrzymuj drgawek na siłę. 2) Zabezpiecz głowę, ale nie wkładaj niczego pod nią, bo utrudnisz oddychanie. 3) Nie wkładaj niczego do ust poszkodowanego. 4) Nie podawaj nic do picia. 5) Po ustaniu ataku wezwij pogotowie. TO NAPRAWDĘ NIC TRUDNEGO!


Pobierz ppt "Atak epilepsji (padaczki) przygotowanie : mgr Rafał Juszczyk (nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa w Gimnazjum nr 1 w Gdyni)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google