Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza pomoc O M D L E N I A

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza pomoc O M D L E N I A"— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza pomoc O M D L E N I A
Przygotowanie : mgr Rafał Juszczyk (nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa w Gimnazjum nr 1 w Gdyni)

2 Przyczyny omdleń Omdlenie to krótkotrwała i przemijająca utrata przytomności spowodowana nagłym rozszerzeniem naczyń. Efektem tego jest zmniejszony napływ krwi do mózgu, co powoduje jego niedokrwienie i utratę przytomności. Przyczynami mogą być : duszne pomieszczenie, silne emocje, lęk, nieprzyjemne zapachy.

3 Udzielanie pomocy Udzielając pomocy osobie poszkodowanej w pierwszej kolejności należy ułożyć ją na plecach.

4 Udzielanie pomocy Następnie należy zastosować ułożenie w tzw. pozycji czterokończynowej (uniesione ręce i nogi do góry), aby przyśpieszyć dopływ krwi do mózgu i dotlenienie go.

5 Udzielanie pomocy Jeżeli nie jesteśmy w stanie zastosować pozycji czterokończynowej, możemy unieść jedynie nogi poszkodowanego.

6 Udzielanie pomocy Należy zapewnić poszkodowanemu dostęp do świeżego powietrza (np. przez otwarcie szeroko okna). Jeżeli omdlenie nastąpiło w tłumie ludzi należy odsunąć osoby postronne lub przenieść poszkodowanego.

7 Udzielanie pomocy Pamiętajmy o zapewnieniu poszkodowanemu możliwości swobodnego oddychania poprzez rozpięcie koszuli lub poluzowanie krawata.

8 Pamiętaj, że NIE WOLNO pod żadnym pozorem :
Udzielanie pomocy Pamiętaj, że NIE WOLNO pod żadnym pozorem : Cucić poszkodowanego poprzez uderzenia w twarz. Wlewać mu do ust zimnej wody, gdyż istnieje możliwość zakrztuszenia!

9 Udzielanie pomocy Jeżeli po kilku minutach świadomość u poszkodowanego nie powraca należy natychmiast wezwać pomoc. Numer na pogotowie : 999 lub 112.


Pobierz ppt "Pierwsza pomoc O M D L E N I A"

Podobne prezentacje


Reklamy Google