Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjawiska krasowe na przykładzie Demianowskiej Jaskini Wolności Wykonała: Hanna Chwiałkowska Proces krasowienia Tworzy się w skałach węglanowych a szczególnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjawiska krasowe na przykładzie Demianowskiej Jaskini Wolności Wykonała: Hanna Chwiałkowska Proces krasowienia Tworzy się w skałach węglanowych a szczególnie."— Zapis prezentacji:

1 Zjawiska krasowe na przykładzie Demianowskiej Jaskini Wolności Wykonała: Hanna Chwiałkowska Proces krasowienia Tworzy się w skałach węglanowych a szczególnie w wapieniach. Skały te stosunkowo łatwo ulegają wietrzeniu chemicznemu w wyniku rozpuszczania przez wody powierzchniowe i podziemne. Dochodzi do wytrącania z wody węglanu wapnia.

2 H2O + CO2 -> H2CO3 Woda w środowisku wzbogacona jest w dwutlenek węgla pochodzący z atmosfery oraz z procesów rozkładu materii organicznej. Inflirtując w podłoże przechodzi przez warstwę roślinności i gleby ulegając wzbogaceniu w dwutlenek węgla.

3 Formy krasu powierzchniowego

4 Demianowska Jaskinia Wolności Położona jest w Tatrach Niskich w Narodowym Rezerwacie Przyrodniczym. Dolina Demianowska znajdująca się na terenie Parku Narodowego Tatry Niskie. Długość jej wynosi 8400 metrów. Słynie bogatym zdobnictwem syntrowym. Część jaskini udostępniona do zwiedzania ma długość 1800 metrów. Do zwiedzania udostępniona została w 1924 roku.

5 Formy krasu podziemnego - Jaskinia

6 Formy krasu podziemnego - Stalaktyty

7 Formy krasu podziemnego – stalaktyty i draperie

8 Formy krasu podziemnego - Stalagmity

9

10 Formy krasu podziemnego - Stalagnaty

11

12 Formy krasu podziemnego - Jezioro Szmaragdowe

13 Formy krasu podziemnego - Formy naciekowe


Pobierz ppt "Zjawiska krasowe na przykładzie Demianowskiej Jaskini Wolności Wykonała: Hanna Chwiałkowska Proces krasowienia Tworzy się w skałach węglanowych a szczególnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google