Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Internet jako globalna sieć komputerowa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Internet jako globalna sieć komputerowa"— Zapis prezentacji:

1 Internet jako globalna sieć komputerowa
Informatyka Internet jako globalna sieć komputerowa

2 Cele lekcji Podczas tej lekcji nauczysz się:
– co to jest Internet i jaka jest jego historia; – posługiwać się podstawowymi narzędziami przeglądarki internetowej; – modyfikować niektóre ustawienia przeglądarki internetowej; – wyszukiwać w Internecie stronę o określonym adresie; – jakie są możliwości podłączenia komputera do Internetu. Wiedza Uczeń potrafi: -wyjaśnić, jak działa Internet; -omówić sposoby podłączenia komputera do Internetu; -opisać, jak zbudowany jest adres internetowy; -omówić zasady zachowania się w Internecie. Umiejętności -uruchomić przeglądarkę internetową; -posługiwać się podstawowymi narzędziami przeglądarki internetowej; -modyfikować niektóre ustawienia przeglądarki internetowej; -wyszukać w Internecie stronę o określonym adresie; -odpowiedzialnie korzystać z usług internetowych.

3 Przegląd zagadnień Co to jest Internet? Historia Internetu.
Połączenie z Internetem. Przeglądarka internetowa. Budowa adresu internetowego. Przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią.

4 Co to jest Internet? Internet powstał w wyniku połączenia komputerów w sieciach lokalnych w sieć obejmującą cały świat. W tej sieci nie ma głównego komputera zarządzającego całością.

5 Historia Internetu 1969 – w Stanach Zjednoczonych powstaje eksperymentalna sieć komputerowa armii amerykańskiej łącząca cztery komputery o nazwie ARPANet. 1973 – przesłanie pierwszych danych między ośrodkami uniwersyteckimi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Pierwsze użycie terminu Internet. 1983 – stos protokołów TCP/IP zostaje oficjalnie zatwierdzony, jako protokół do komunikacji w Internecie. 1986 – w miejsce sieci ARPANet powstaje sieć NSFNet i sieć łącząca najważniejsze ośrodki akademickie w Stanach Zjednoczonych. 1990 – powstaje ogólnoświatowa pajęczyna www. Od tego czasu następuje bardzo szybki rozwój Internetu. 1991 – rozpoczyna się polska historia Internetu. Na Uniwersytecie Warszawskim powstał pierwszy polski węzeł internetowy. Powstała też instytucja Naukowe i Akademickie Sieci Komputerowe – NASK, która zajmuje się organizacją sieci w Polsce. 1996 – Telekomunikacja Polska uruchomiła usługę dostępu do Internetu.

6 Połączenie z Internetem
Metody połączenia z Internetem: Analogowy modem telefoniczny – połączenie zwykłą linią telefoniczną, prędkość maksymalna 56Kb/s. Nie można w tym samym czasie korzystać z telefonu. Słaba jakość łącza. Opłata za czas połączenia. Cyfrowy modem telefoniczny ISDN– połączenie linią telefoniczną ISDN, prędkość maksymalna 128Kb/s. Można w tym samym czasie korzystać z telefonu. Dobra jakość łącza. Opłata za czas połączenia. Modem ADSL – stałe połączenie, prędkość odbierania danych z Internetu do kilku Mb/s, prędkość wysyłania do Internetu kilkaset Kb/s. Opłata w formie abonamentu. Modem DSL – stałe połączenie, prędkość odbierania i wysyłania takie same do kilku Mb/s. Opłata w formie abonamentu. Modem kablowy – połączenie za pośrednictwem tunera telewizji kablowej, prędkość odbierania danych z Internetu do kilku Mb/s, prędkość wysyłania do Internetu kilkaset Kb/s. Połączenie przez sieć lokalną przewodową lub bezprzewodową z lokalnym dostawcą, np. na osiedlu. Prędkość zależna od dostawcy.

7 Przeglądarka internetowa
Przeglądarka internetowa – specjalny program do prezentacji danych zapisanych w formacie kodu html w postaci graficznej. Najpopularniejsze przeglądarki to Internet Explorer, Mozilla Firefox, Netscape, Opera. Ta sama strona www na różnych przeglądarkach może inaczej wyglądać. Zależy to od kodu, specyficznego dla danej przeglądarki użytego w stronie.

8 Przeglądarka internetowa
Pasek tytułu. Pasek menu. Pasek adresu. Obszar wyświetlania strony. Pasek stanu.

9 Przeglądarka internetowa
W menu Narzędzia kliknij polecenie Opcje internetowe.

10 Przeglądarka internetowa
Wpisz adres strony, która ma się automatycznie ładować po uruchomieniu przeglądarki. Kliknij przycisk Wyczyść historię, aby usunąć informacje o odwiedzanych przez ciebie witrynach z przeglądarki.

11 Przeglądarka internetowa
Wybierz kategorię i ustal poziom zabezpieczeń.

12 Budowa adresu internetowego
Każda strona internetowa posiada tzw. adres URL, dzięki któremu możemy ją odnaleźć w Internecie. Wyróżniamy następujące formaty adresu URL: - adres witryny www, komunikacja zwykłym niezaszyfrowanym łączem; https://www.domena.pl - adres witryny www, komunikacja zaszyfrowanym łączem, witryna musi taki tryb obsługiwać; ftp://serwerplików.domena.pl – adres serwera udostępniającego pliki przez usługę FTP.

13 Budowa adresu internetowego
Stosowanie adresów liczbowych IP jest dosyć kłopotliwe, dlatego stworzono tzw. system nazw domenowych DNS. System nazw domenowych DNS polega na przyporządkowaniu adresowi IP unikalnego odpowiednika słownego, który łatwo zapamiętać, np. adresowi IP odpowiada nazwa Każda nazwa składa się z kilku członów rozdzielonych kropką.

14 Budowa adresu internetowego
Nazwa hosta. Przykładowe domeny główne: gov – przeznaczona dla domen instytucji rządowych; edu – przeznaczona dla domen instytucji związanych z edukacją; org – przeznaczona dla domen organizacji niekomercyjnych (niedochodowych); com – przeznaczona dla domen firm komercyjnych. Nazwa domeny drugiego rzędu. Te nazwy rejestrują w domenach głównych firmy, organizacje, osoby prywatne, urzędy. Nazwa domeny głównej. Te nazwy rejestruje międzynarodowa organizacja IANA. W tych domenach rejestruje się wszystkie domeny. Domeną PL zarządza w Polsce NASK.

15 Podsumowanie Co to jest Internet? Historia Internetu.
Połączenie z Internetem. Przeglądarka internetowa. Budowa adresu internetowego.


Pobierz ppt "Internet jako globalna sieć komputerowa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google