Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NNiedrzwica Duża – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie niedrzwica duża. WW latach 1975-1998 miejscowość.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NNiedrzwica Duża – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie niedrzwica duża. WW latach 1975-1998 miejscowość."— Zapis prezentacji:

1

2

3 NNiedrzwica Duża – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie niedrzwica duża. WW latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa lubelskiego. Wieś posiada większość mediów (wodociąg, sieć gazową, telekomunikacyjną). W Niedrzwicy Dużej znajduje się oczyszczalnia ścieków. Trwają prace nad rozbudową sieci kanalizacyjnej. Na terenie wsi jest zasięg wszystkich operatorów GSM w Polsce, maszty są rozmieszczone na terenie gminy MMieszkańcy wsi utrzymują się z 3 głównych dziedzin gospodarki: rrolnictwo uusługi llekka produkcja przemysłowa MMiejscowość jest siedzibą gminy Nierzwica Duża.

4  a terenie Gminy Niedrzwica Duża działają 2 instytucje klutury - Gminna Biblioteka Publiczna w Niedrzwicy Dużej wraz z 3 filiami oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej.  Działalnośc kulturalną na terenie Gminy Niedrzwica Duża wzbogacają także:  strażackie orkiestry dęte,  zespoły ludowe,  zespoły muzyczne,  malarze,  poeci - m.in. Janina Głąbowa z Niedrzwicy Kościelnej, Stanisław Fryc z Radawczyka.  W Niedrzwicy Dużej mieszka Magda Welc - zwyciężczyni III edycji programu "Mam talent".  Ofertę kulturalną wzbogacają 38 organizacje pozarządowe dzialające na terenie gminy, które realizują szereg projektów finansowanych ze środków zewnętrznych i prowadzą lokalne media:  gazeta "Niedrzwiczak" - wydawana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej,  gazeta "Świstak" - wydawana przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych,  Internetowe Radio Bobry - prowadzone przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych.

5  Dwór Dłuskich - Pozostałości zespołu dworsko- parkowego w Niedrzwicy Dużej - II poł. XVIII/I poł. XIX w. oraz stawy dworskie.  Ze względu na słabo zachowane materiały archiwalne trudno odtworzyć jest dokładnie historię dworu czy ocenić w jakim stopniu budynek ten został przekształcony i przebudowany. Przypuszczać można, że dwór miał pierwotnie charakter fortalicji, gdyż do dziś widoczny jest obronny kontekst założenia – dwór jest położony na wzniesieniu otoczonym rzeką Nędznicą od strony północno-zachodniej oraz stawami od strony południowej i wschodniej. Najprawdopodobniej na pocz. XIX w. dwór został rozbudowany przez Mariannę z Kownackich Dłuską.  Dworzec Kolejowy - Z okresu 20-lecia międzywojennego pochodzi piękny, niestety w obecnej chwili bardzo zaniedbany budynek dworca kolejowego w Niedrzwicy Dużej.

6  Co roku nasza gmina i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zapraszają wszystkich mieszkańców na wspólną zabawę i świętowanie Gminnych Dni Niedrzwicy. Trwają one cały tydzień. W poszczególnych dniach są organizowane zajęcia, natomiast w niedzielę odbywa się główna impreza. Prezentują się wszystkie talenty gminy oraz odbywa się konkurs miejscowości o Puchar Wójta. W tym roku na koniec zabawy wystąpił zespół Czarno Czarni !

7  23 września na boisku sportowym w Niedrzwicy Dużej mieliśmy możliwość obejrzenia rekonstrukcji wyzwolenia obozu Baudienst w Niedrzwicy Dużej w 1943 roku.  Natomiast kolejna inscenizacja historyczna była już większym przedsięwzięciem, ponieważ miała więcej wątków i osób występujących. I odbyła się 8 czerwca 2014 roku koło Zamku Dłuskich nosząc tytuł : „Prawdy nie da się rozstrzelać – trzeci wymiar niedrzwickiej historii”

8  Jak co roku po zakończeniu żniw w naszej miejscowości odbywają się Dożynki Gminne. Tegoroczne Dożynki Gminne w Niedrzwicy Dużej już za nami. W święcie Plonów uczestniczyli rolnicy z terenu naszej gminy. Dożynki odbyły się 17 sierpnia 2014r.  We mszy świętej koncelebrowanej przez ks. prałata Jana Kiełbasę i ks. Kazimierza Smyla wzięli udział: rolnicy, delegacje z wieńcami dożynkowymi, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Niedrzwica Duża, radni i sołtysi naszej Gminy, mieszkańcy Gminy Niedrzwica Duża oraz zaproszeni goście  Podczas dożynek zostały rozstrzygnięte konkursy na wieniec dożynkowy i najpiękniejszy ogród.  Na koniec wystąpił zespół Milano.

9  W dniu 28 września, w słoneczną niedzielę odbył się piknik rekreacyjno- sportowy. Odbywały się różne konkurencje sportowe, pokazy strażackie oraz „kiełbaski”. Podczas pikniku nastąpiło rozstrzygniecie gminnego konkursu plastycznego "Nie bądź obojętny - reaguj na przemoc".

10  Plac zabaw  Restauracje  Park  Orlik  Boisko ( w trakcie budowy)  I wiele innych

11


Pobierz ppt "NNiedrzwica Duża – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie niedrzwica duża. WW latach 1975-1998 miejscowość."

Podobne prezentacje


Reklamy Google