Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Witamy w Niedrzwicy Dużej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Witamy w Niedrzwicy Dużej"— Zapis prezentacji:

1 Witamy w Niedrzwicy Dużej

2 Co to za miejscowość ? Niedrzwica Duża – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie niedrzwica duża. W latach miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa lubelskiego. Wieś posiada większość mediów (wodociąg, sieć gazową, telekomunikacyjną). W Niedrzwicy Dużej znajduje się oczyszczalnia ścieków. Trwają prace nad rozbudową sieci kanalizacyjnej. Na terenie wsi jest zasięg wszystkich operatorów GSM w Polsce, maszty są rozmieszczone na terenie gminy Mieszkańcy wsi utrzymują się z 3 głównych dziedzin gospodarki: rolnictwo usługi lekka produkcja przemysłowa Miejscowość jest siedzibą gminy Nierzwica Duża.

3 Jaką mamy kulturę ? a terenie Gminy Niedrzwica Duża działają 2 instytucje klutury - Gminna Biblioteka Publiczna w Niedrzwicy Dużej wraz z 3 filiami oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej. Działalnośc kulturalną na terenie Gminy Niedrzwica Duża wzbogacają także: strażackie orkiestry dęte, zespoły ludowe, zespoły muzyczne, malarze, poeci - m.in. Janina Głąbowa z Niedrzwicy Kościelnej, Stanisław Fryc z Radawczyka. W Niedrzwicy Dużej mieszka Magda Welc - zwyciężczyni III edycji programu "Mam talent". Ofertę kulturalną wzbogacają 38 organizacje pozarządowe dzialające na terenie gminy, które realizują szereg projektów finansowanych ze środków zewnętrznych i prowadzą lokalne media: gazeta "Niedrzwiczak" - wydawana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej, gazeta "Świstak" - wydawana przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych, Internetowe Radio Bobry - prowadzone przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych.

4 Jakie mamy zabytki ? Dwór Dłuskich - Pozostałości zespołu dworsko- parkowego w Niedrzwicy Dużej - II poł. XVIII/I poł. XIX w. oraz stawy dworskie. Ze względu na słabo zachowane materiały archiwalne trudno odtworzyć jest dokładnie historię dworu czy ocenić w jakim stopniu budynek ten został przekształcony i przebudowany. Przypuszczać można, że dwór miał pierwotnie charakter fortalicji, gdyż do dziś widoczny jest obronny kontekst założenia – dwór jest położony na wzniesieniu otoczonym rzeką Nędznicą od strony północno-zachodniej oraz stawami od strony południowej i wschodniej. Najprawdopodobniej na pocz. XIX w. dwór został rozbudowany przez Mariannę z Kownackich Dłuską. Dworzec Kolejowy - Z okresu 20-lecia międzywojennego pochodzi piękny, niestety w obecnej chwili bardzo zaniedbany budynek dworca kolejowego w Niedrzwicy Dużej.

5 Co roku świętujemy Dni Niedrzwicy !
Co roku nasza gmina i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zapraszają wszystkich mieszkańców na wspólną zabawę i świętowanie Gminnych Dni Niedrzwicy. Trwają one cały tydzień. W poszczególnych dniach są organizowane zajęcia, natomiast w niedzielę odbywa się główna impreza. Prezentują się wszystkie talenty gminy oraz odbywa się konkurs miejscowości o Puchar Wójta. W tym roku na koniec zabawy wystąpił zespół Czarno Czarni !

6 Odbyły się już dwie Rekonstrukcje – i czekamy na trzecią !
23 września na boisku sportowym w Niedrzwicy Dużej mieliśmy możliwość obejrzenia rekonstrukcji wyzwolenia obozu Baudienst w Niedrzwicy Dużej w roku. Natomiast kolejna inscenizacja historyczna była już większym przedsięwzięciem, ponieważ miała więcej wątków i osób występujących. I odbyła się 8 czerwca 2014 roku koło Zamku Dłuskich nosząc tytuł : „Prawdy nie da się rozstrzelać – trzeci wymiar niedrzwickiej historii”

7 Wszyscy wspólnie się dożynamy !
Jak co roku po zakończeniu żniw w naszej miejscowości odbywają się Dożynki Gminne. Tegoroczne Dożynki Gminne w Niedrzwicy Dużej już za nami. W święcie Plonów uczestniczyli rolnicy z terenu naszej gminy. Dożynki odbyły się 17 sierpnia 2014r. We mszy świętej koncelebrowanej przez ks. prałata Jana Kiełbasę i ks. Kazimierza Smyla wzięli udział: rolnicy, delegacje z wieńcami dożynkowymi, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Niedrzwica Duża, radni i sołtysi naszej Gminy, mieszkańcy Gminy Niedrzwica Duża oraz zaproszeni goście Podczas dożynek zostały rozstrzygnięte konkursy na wieniec dożynkowy i najpiękniejszy ogród. Na koniec wystąpił zespół Milano.

8 Odbył się także piknik rekreacyjno-sportowy
W dniu 28 września, w słoneczną niedzielę odbył się piknik rekreacyjno- sportowy. Odbywały się różne konkurencje sportowe, pokazy strażackie oraz „kiełbaski”. Podczas pikniku nastąpiło rozstrzygniecie gminnego konkursu plastycznego "Nie bądź obojętny - reaguj na przemoc".

9 Mamy oczywiście miejsca na spędzanie czasu wolnego !
Plac zabaw Restauracje Park Orlik Boisko ( w trakcie budowy) I wiele innych

10 Zapraszamy do Niedrzwicy !
Dziękujemy za uwagę ! Zapraszamy do Niedrzwicy !


Pobierz ppt "Witamy w Niedrzwicy Dużej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google