Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszamy w podróż po naszej miejscowości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszamy w podróż po naszej miejscowości."— Zapis prezentacji:

1 Zapraszamy w podróż po naszej miejscowości.

2 Łęg Starościński

3 Pochodzenie nazwy miejscowości
Nazwa wsi pochodzi od ukształtowania powierzchni terenów położonych wokół miejscowości Łęgi- to łąki nadrzeczne, okresowo zalane, porośnięte olchą i wierzbą. Łęg Starościński leży międzyrzeczu trzech rzek Narew i wpływającej do niej Szkwy i Rozogi.

4 Położenie względem kraju
Łęg Starościński jest miejscowością typowo rolniczą, położono ; 53° 8′ 11″ N, 21° 38′ 30″ E w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego Łęg Starościński

5 Położenie względem gminy
Łęg Starościński jest położony w gminie Lelis. Znajduje się na południowym wschodzie od siedziby gminy Lelis.

6 Ludność W naszym sołectwie znajduje się 4 większe dzielnice w których znajduje się następująca liczba ludności: dzielnica ludność Góry ok.170 osób Adamka ok.100osób Mała Wioska ok.80osób Leśna Góra ok.35osób Ogółem ok.385 osób

7 Obszar Powierzchnia miejscowości Łęg Starościński wynosi 545,87 ha, ok. 5,5km ² czyli na 70 osób przypada 1 km ² .

8 Lesistość W naszej miejscowości znajduje się ok. 52ha lasów. W tym 25ha lasów liściastych , 18 ha lasy iglaste a pozostałe 36% to lasy mieszane.

9 Lasy mieszane Lasy liściaste

10 Łąki i pastwiska Użytki rolne miejscowości wynoszą 681,71 ha grunty rolne 206,90 ha

11 Występuje tu klasa 4, 5 i 6 są wyjątki klasy 3.
Rodzaje gleb Występuje tu klasa 4, 5 i 6 są wyjątki klasy 3.

12 Rośliny uprawne :

13 Żyto

14 Pszenica

15 ziemniaki

16 Rośliny dziko rosnące :

17 Mlecz

18 Stokrotki

19 Jarzębina

20 Leśne zwierzęta Różnorodne zwierzęta, czyste powietrze oraz harmonijna cisza to cechy charakterystyczne dla naszej miejscowości. Do dzisiaj można spotkać: jelenie, sarny, dziki, wiewiórki, kuny leśne, zające, lisy.

21

22 Zwierzęta hodowlane Krowy

23 Trzoda chlewna

24 Kozy

25 Konie

26 Działalność pozarolnicza
Na terenie Łęg Starościński funkcjonują podmioty gospodarcze: 1 Tartaki 2 Usługi budowlane 3 Handel obwoźny 4 Sklep ogólnospożywczy

27 Tartak W naszej miejscowości znajdują się dwa tartaki u Państwa Nalewajków i Państwa Staśkiewiczów. Występuje tam handel obwoźny.

28 Szkoła Szkoła w Łęgu Starościńskim jest niewielką placówką oświatową, w której panuje szczególny klimat do pracy i nauki. Uczy się w niej ok. 60 uczniów. Nauka w czasie powojennym rozpoczęła się w roku 1945/1946, która mieściła się w domach prywatnych Antoniego Majewskiego, Antoniego Staśkiewiecza i Stanisława Piersy oraz Jana Zyśka. W roku 1949/1950 zatrudniono już było czterech nauczycieli. Szkoła mieściła się u państwa Marianny i Stanisława Nadolnych i Zofii i Czesława Mielnickich oraz Zyśków.

29 SZKOŁA DAWNIEJ       W 1960 roku, jak wspomina pani Janina Szewczyk (była nauczycielka), „po jednej z tanecznych zabaw wiejskich w stodole” zapadła decyzja społeczności lokalnej o budowie nowej szkoły. W tym roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Szkoły z przewodniczącym Władysławem Deptują oraz Czesławem Mielnickim, Janem Zyśkiem i Edwardem Brodzikiem. W 1961 roku kierownikiem szkoły, a zarazem głównym rzecznikiem budowy nowego obiektu, była pani Janina Szewczyk. W 1962 budowę zaakceptowały powiatowe władze oświatowe reprezentowane przez podinspektora Frączaka oraz inspektora Gampfa. Jedno piętrowy murowany, otynkowany budynek z płaskim dachem oddano do użytku w 1971 r. W latach dziewięćdziesiątych dach zmieniono na dwuspadowy. W roku szkolnym 2004/05 wykonano kapitalny remont budynku, odnowiono również teren wokół szkoły.

30 SZKOŁA DZIŚ       Od 1973 roku szkołą Podstawową w Łęgu Starościńskim kierowało 7 dyrektorów: Adam Łaziński ( /80), Alojzy Paczkowski ( /89), Jerzy Kozłowski ( /91), Jadwiga Cejmer ( ), Zofia Piersa ( ), Edmund Walc ( ), Sylwia Smilgin-Kamińska ( ).  Od roku szkolnego 2003/04 do chwili obecnej dyrektorem szkoły jest Maria Puławska. Z inicjatywy mieszkańców w/w dzielnic młodzieży szkolnej i nauczycieli w szkole utworzono następujące organizacje: Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Tygrys” jako stowarzyszenie kultury fizycznej z osobowością prawną. W chwili obecnej działają w klubie sekcje piłki nożnej, tenisa stołowego, unihokeja i ringo. Szkoleniem młodzieży na zajęciach pozalekcyjnych zajmuje się Maciej Brzeski. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą przede wszystkim w corocznym systemie rozgrywek organizowanych przez Powiatowy Grodzko-Ziemski Szkolny Związek Sportowy w Ostrołęce w ramach Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

31 Dawno dawno temu W Łęgu Starościńskim ok. 5-6 tys. lat p.n.e. przybywała grupa znanych myśliwych z kultury janisławickiej. Pozostawiła po sobie nieliczne wyroby wykonane z krzemienia, który po raz ostatni przywlókł za sobą lodowiec skandynawski ok tys. Lat p.n.e. Na miejsce swojego pobytu wybrała to piaszczyste wyniesienie w dolinie Narwi. Miejsce to było suche, stąd było niedaleko do starorzecza Narwi gdzie można było zapatrzeć się w wodę i gdzie można było nałowić ryb. Stąd też czyniono wypady do pobliskich lasów aby upolować zwierzynę. Mięso upolowanych zwierząt, złowionych ryb oraz zbierane w lasach grzyby, jagody i jadalne korzenie były pożywieniem tych ludzi przed kilku tysięcy lat.

32 Krajobraz

33

34 Wykonawcy: Karolina Nadolna Daria Mielnicka


Pobierz ppt "Zapraszamy w podróż po naszej miejscowości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google