Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ruch drgający drgania mechaniczne Na czym polega ruch drgający Obserwacja ruchów drgających Definicja różnych typów ruchów drgających Co wspólnego mają

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ruch drgający drgania mechaniczne Na czym polega ruch drgający Obserwacja ruchów drgających Definicja różnych typów ruchów drgających Co wspólnego mają"— Zapis prezentacji:

1

2 Ruch drgający drgania mechaniczne

3 Na czym polega ruch drgający Obserwacja ruchów drgających Definicja różnych typów ruchów drgających Co wspólnego mają ze sobą wszystkie te ruchy?

4 Na czym polega ruch drgający każdy układ ma położenie równowagi, w którym znajduje się, gdy nie drga; drgając, przechodzi przez ten punkt wielokrotnie; rozpędzone ciało nie zatrzymuje się w położeniu równowagi, lecz porusza się dalej, prędkość w czasie ruchu na przemian rośnie i maleje: w położeniu równowagi jest największa, podczas zbliżania się do położenia równowagi rośnie, a podczas oddalania się od niego maleje, maksymalne wychylenie w jedną stronę jest równe maksymalnemu wychyleniu w drugą stronę czas przebywania wahadła po jednej stronie położenia równowagi jest równy czasowi przebywania po drugiej stronie.

5 Obrazowanie ruchu drgającego

6 Ruch obrotowy a ruch drgający Kamień celtycki Ruch po okręgu z innej perspektywy

7 Ruch obrotowy a ruch drgający x y R Układ biegunowy Układ kartezjański

8 Opis matematyczny Równanie dynamiki dla ruchu obrotowego Sprężynka i ciężarek

9 Opis matematyczny XwXw

10 Warunki równowagi – wykonujemy eksperyment bardzo powoli

11 Opis matematyczny Warunek równowagi mg=kx 0

12 Opis matematyczny

13 Analogicznie dla wahadła matematycznego Dla małych kątów prawdziwa jest relacja

14 Opis matematyczny Analogicznie dla wahadła fizycznego Dla małych kątów prawdziwa jest relacja

15 Opis matematyczny Równanie dynamiki oscylatora harmonicznego Równanie ruchu oscylatora harmonicznego Równanie dynamiki tłumionego oscylatora harmonicznego

16 Opis matematyczny Oscylator harmoniczny tłumiony wymuszony

17 Opis matematyczny

18 Energia ruchu drgającego Dla sprężyny Dodatkowo

19 Energia ruchu drgającego Dla charakterystycznych punktów ruchu

20 Energia ruchu drgającego Dla dowolnego położenia

21 Dobroć układu drgającego Q=2 energia zgromadzona. energia tracona w czasie jednego okresu

22 Nieustanne drgania Świat dookoła nas znajduję się w nieustannym ruchu Ogromna część tego ruchu ma charakter oscylacji harmonicznych Przykład: temperatura ciał stałych (film)

23 Rezonans mechaniczny Każdy układ drgający ma określoną częstość drgań własnych Zjawisko pobudzania do drgań za pomocą impulsów o częstotliwości równej z częstotliwością drgań własnych pobudzanego układu nazywamy rezonansem mechanicznym. Doświadczenia z siłą pobudzającą

24 Rezonans mechaniczny Rezonans dobry i zły Małe latające owady, Jak wypchnąć samochód z dołka Huśtawki Duże konstrukcje

25 Rezonans mechaniczny

26 Czasami warto unikać rezonansu – fakty 1. Most w pobliżu Manchesteru w Anglii załamał się pod rytmicznymi krokami zaledwie 60 ludzi 2.Batalion piechoty francuskiej, przechodzący równym krokiem przez most w Angers. Most runął grzebiąc pod sobą 280 żołnierzy.

27 Ważne Gdzie można znaleźć źródła wykładów www.mif.pg.gda.pl/homepages/bzyk

28 Fale w ośrodkach sprężystych Fale mechaniczne Potrzebny jest ośrodek drgający Cecha charakterystyczna to przenoszenie energii poprzez materię dzięki przesuwaniu się zaburzenia w materii a nie dzięki ruchowi postępowemu całej materii.

29 Fale mechaniczne Równanie ruchu dla fali mechanicznej model drobin

30 Fale mechaniczne Model sznura

31 Fale mechaniczne

32

33 Podłużne - drgania pręta

34 x xx+dx s s+ds F1F1 FpFp s – przemieszczenie p – naprężenie

35 II zasada dynamiki

36 Korzystamy z prawa Hookea Dla naszego przypadku I mamy skrócenie więc:

37 Fale mechaniczne Przenoszenie energii przez fale P = F y v y v y = y/ t F y = Fsin

38 Fale mechaniczne Przenoszenie energii przez fale sin – y/ x

39 Fale mechaniczne Przenoszenie energii przez fale Moc, czyli szybkość przepływu energii zależy od kwadratu amplitudy i kwadratu częstotliwości - zależność prawdziwa dla wszystkich typów fal.

40 Interferencja fal Rozpatrzymy dwie fale y = y 1 + y 2 y = 2Acos( /2)sin(kx – t – /2)

41 Fale stojące Rozpatrzymy znowu dwie fale y=y 1 +y 2 = 2Asinkxcos t

42 Dudnienia modulacja amplitudy Przez nieruchomy punkt przebiegają dwa zaburzenia o bardzo zbliżonej częstotliwości. y = y 1 + y 2 = A(cos2 v 1 t + cos2 v 2 t)

43 Dudnienia modulacja amplitudy srednie = ( 1 + 2 )/2 amp = ( 1 – 2 )/2

44 Zjawisko Dopplera Parametry: - długość fali T - okres drgań f 0 - częstotliwość zestrojenia źródła dźwięku c - prędkość dźwięku v - prędkość źródła dźwięku v

45 Zjawisko Dopplera Gdy źródło zbliża się do odbiornika Gdy źródło oddala się od odbiornika

46 Zjawisko Dopplera v Obserwator zbliża się do źródła f0f0 Obserwator oddala się do źródła

47 Zjawisko Dopplera Ogólna postać równania na częstotliwość odbieraną przez obserwatora poruszającego się z prędkością v o generowaną przez źródło poruszające się z prędkością v z

48 Fala uderzeniowa Co się stanie gdy prędkość jakiegokolwiek elementu, układu źródło odbiornik, poruszałby się z prędkością dźwięku.


Pobierz ppt "Ruch drgający drgania mechaniczne Na czym polega ruch drgający Obserwacja ruchów drgających Definicja różnych typów ruchów drgających Co wspólnego mają"

Podobne prezentacje


Reklamy Google