Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FIZYKA DŹWIĘKU... zobacz co słyszysz.. Fizyka dźwięku2 Fala n to zaburzenie ośrodka, które rozchodzi się ze skończoną prędkością, bez przemieszczania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FIZYKA DŹWIĘKU... zobacz co słyszysz.. Fizyka dźwięku2 Fala n to zaburzenie ośrodka, które rozchodzi się ze skończoną prędkością, bez przemieszczania."— Zapis prezentacji:

1 FIZYKA DŹWIĘKU... zobacz co słyszysz.

2 Fizyka dźwięku2 Fala n to zaburzenie ośrodka, które rozchodzi się ze skończoną prędkością, bez przemieszczania materii.

3 Fizyka dźwięku3 Fala mechaniczna n to zaburzenie ośrodka polegające na: –jego deformacji, –przesuwaniu się jego elementów, –lokalnej zmianie gęstości (zagęszczaniu rozrzedzaniu).

4 Fizyka dźwięku4 Przykłady n fale na wodzie n fale sejsmiczne n fale dźwiękowe

5 Fizyka dźwięku5 Opis fali n - długość fali T - okres fali (czas trwania 1 drgania) f - częstotliwość

6 Fizyka dźwięku6 Rejestracja fali dźwiękowej n Doświadczenie 1

7 Fizyka dźwięku7 Natężenie dźwięku

8 Fizyka dźwięku8 Barwa dźwięku n Doświadczenie 2 n różne instrumenty

9 Fizyka dźwięku9 Częstotliwość n Liczba drgań przypadająca na 1 sekundę czasu. Oznaczamy literką f. Mierzymy w Hz.

10 Fizyka dźwięku10 Dźwięk Jeśli fale, rozchodzące się w powietrzu mają częstotliwość przypadającą na przedział od 16 Hz do Hz, to dosięgając ucha ludzkiego wywołują wrażenie dźwięku.

11 Fizyka dźwięku11 Widmo dźwięku n Doświadczenie 3 n obserwacja drgań, wykorzystanie oscyloskopu

12 Opis fali n prędkość, to iloraz przemieszczenia i czasu w którym ono nastąpiło n prędkość rozchodzenia się fali, to iloraz długości fali i okresu

13 Fizyka dźwięku13 Równanie fali

14 Fizyka dźwięku14 Podział fal n W zależności od kierunku drgań cząsteczek w odniesieniu do kierunku rozchodzenia się fali rozróżnia się fale podłużne i poprzeczne.

15 Fizyka dźwięku15 Fala poprzeczna n Doświadczenie 4 n obserwacja drgań struny

16 Fizyka dźwięku16 Fala podłużna n Doświadczenie 5 n obserwacja ruchu cząsteczek wzbudzonych przez głośnik

17 Fizyka dźwięku17 Impuls falowy n poprzeczny n podłużny

18 Fizyka dźwięku18 Fala n poprzeczna n podłużna

19 Fizyka dźwięku19 Rezonans n Doświadczenie 6 n przekaz energii drgań

20 Fizyka dźwięku20 Rezonans n Polega on na tym, że jeśli mamy dwa układy, które mogą drgać, to jeśli istnieje możliwość przekazania energii drgań, to drgania jednego elementu będą przekazywane drugiemu elementowi.

21 Fizyka dźwięku21 Rezonans Most Tacoma Narrows 7 XI 1940 godz. 11:00

22 Fizyka dźwięku22 Superpozycja n Jeśli w ośrodku rozchodzi się równocześnie kilka fal, to fale po prostu nakładają się, nie zaburzając wzajemnie.

23 Fizyka dźwięku23 Dudnienia n Doświadczenie 7 n generujemy dźwięki o dwóch zbliżonych częstotliwościach

24 Fizyka dźwięku24 Dudnienia n To okresowe zmiany amplitudy drgania powstałego ze złożenia dwóch drgań o zbliżonych częstotliwościach.

25 Fizyka dźwięku25 Interferencja n polega na nakładaniu się fal o jednakowej częstotliwości (długości), w wyniku czego powstaje fala będąca sumą fal interferujących.

26 Fizyka dźwięku26 Interferencja

27 Fizyka dźwięku27 Interferencja n fale w zgodnej fazie n fale w przeciwnej fazie n fala czerwona jest sumą fal kolorowych

28 Fizyka dźwięku28 Fala stojąca n Powstaje jako złożenie dwóch drgań rozchodzących się w przeciwnych kierunkach. n Najczęściej powstają przy odbijaniu się od przeszkód.

29 Fizyka dźwięku29 Drgania struny Oznaczenia: węzeł strzałka

30 Fizyka dźwięku30 Fale stojące

31 Doświadczenie 6 obserwujemy zmiany natężenia dźwięku generujemy falę dźwiękową

32 Fale stojące Doświadczenie 6 obserwujemy węzły i strzałki przesuwamy naczynie góra-dół węzeł strzałka węzeł strzałka węzeł

33 Fizyka dźwięku33 Prędkość dźwięku n prędkość dźwięku n... inaczej n zatem zmierzmy dla znanej fali długość fali częstotliwość

34 Prędkość dźwięku Doświadczenie 7 mierzymy odległość między skrajnymi węzłami l dla znanej częstotliwości n obliczamy długość fali

35 Prędkość dźwięku l =___ m =___ m f =___ Hz = ___

36 Fizyka dźwięku36 Prędkość dźwięku l = 0,86m = 0,86m:2,5 =0,344m f = 1000 Hz = 0,344m* 1000 Hz = 344 m/s

37 KONIEC


Pobierz ppt "FIZYKA DŹWIĘKU... zobacz co słyszysz.. Fizyka dźwięku2 Fala n to zaburzenie ośrodka, które rozchodzi się ze skończoną prędkością, bez przemieszczania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google