Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia wody.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia wody."— Zapis prezentacji:

1 Energia wody

2 Obecnie energia wody jest wykorzystywana do produkcji czystej energii elektrycznej – elektryczności, która zasila np. nasze żarówki w domach.

3 Typowym obrazem wykorzystania energii wody jest zapora, która spiętrza wodę i tworzy w ten sposób sztuczne jezioro.

4 Ziemia z kosmosu posiada niebieską barwę
Ziemia z kosmosu posiada niebieską barwę. Dzieje się tak, gdyż większość powierzchni naszego globu zajmują wody stojące jak i płynące. Woda jest niezbędna do życia dla ludzi roślin i zwierząt. Jest także źródłem energii odnawialnej w postaci: Czy wiesz, że: 97% zasobów wodnych Ziemi stanowią wody słone w oceanach, pozostałe 3% stanowi woda słodka, która w większości uwięziona jest w lodowcach i śniegach. Zaledwie 0,5 % zasobów wodnych świata to wody słodkie nadające się do picia.

5 Norii to urządzenie służące do podnoszenia wód w celu irygowania (nawadniania) pól uprawnych. Konstrukcja przedstawiona na rysunku po lewej wykorzystuje energię nurtu rzeki. Składa się ona z dużego, bardzo wąskiego koła wodnego, posiadającego małe czerpaki, z których woda jest kolejno przelewana do kanału irygacyjnego. Czy wiesz że: Największa na świecie norii ma wysokość 20 metrów i znajduje się w syryjskim mieście Hama.

6

7 Czy wiesz że: W Polsce pierwsze koło wodne powstało dopiero w roku 1145 w Łęczycy i wykorzystywane było do napędu młyna. Wiek XVI to rozkwit młynów wodnych w Polsce, pracowało ich około 3000 rożnego typu.

8 Rozwój energetyki wodnej na szeroką skalę umożliwiło wynalezienie turbiny wodnej w XIX wieku. Upowszechnienie elektrowni wodnych przyczyniło się w znacznej mierze do rozwoju gospodarczego Europy w okresie przełomu XIX i XX wieku. Czy wiesz, że: W Norwegii 98-99% energii elektrycznej dostarczają liczne w tym kraju elektrownie wodne.

9

10


Pobierz ppt "Energia wody."

Podobne prezentacje


Reklamy Google