Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest woda? Związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowyc h w stanie ciekłym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest woda? Związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowyc h w stanie ciekłym."— Zapis prezentacji:

1

2 Co to jest woda?

3 Związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowyc h w stanie ciekłym.

4 Woda jako ciecz Woda występuje w 3 stanach skupienia cząsteczek. Stan ciekły. Stan gazowy. Stan stały skupienia. Woda w stanie ciekłym występuje w postaci cieczy, która jest jednym z podstawowych składników ludzkiego organizmu.

5 Pod postacią lodu Drugim ze stanu skupienia cząsteczek wody jest stan stały. Woda w wyniku działania niskiej temperatury skupia swoje cząsteczki w wyniku czego powstaje zjawisko przyrodnicze nazywane lodem.

6 Para- stan gazowy Ostatnim ze stanów skupienia cząsteczek wody jest stan gazowy. H2O w wyniku wysokiej temperatury zaczyna parować. Następstwem czego jest skraplanie.

7 Opady !

8

9 Deszcz Pierwszym z rodzajów opadów jest deszcz. Deszcz to opad kropel wody, których średnia wynosi od 0,5 do 5 milimetrów.

10 Śnieg Drugim z rodzajów opadów jest śnieg. Śnieg to opad delikatnych płatków utworzonych z kryształków lodu.

11 Grad Ostatnim z rodzajów opadu jest grad. Grad są to grudki lodu najczęściej o średnicy od 5 do 50 milimetrów.

12 Czas na osady!

13

14 Rosa Rosa są to krople wody powstałe w wyniku skraplania się pary wodnej na chłodzonym podłożu.

15 Szadź Szadź są to drobne kryształki lodu, które tworzą się z pary wodnej na powierzchni ziemi.

16 Szron Szron powstaje, gdy krople wody zamarzają po zetknięciu się z zimną powierzchnią.

17 Obieg wody w przyrodzie !

18 Obieg wody w przyrodzie to proces podczas którego woda wykonuje ciągły ruch. Wędrówka wody zaczyna się gdy w wyniku podniesienia temperatury woda z lądów zaczyna parować kierując się ku atmosferze. Para wodna w wyniku wysokiej temperatury w atmosferze skrapla się do mórz, na lądy. Na góry.

19 Dlaczego na ziemi brakuje wody?!

20

21

22

23 Znaczna część obu Ameryk i północnej Eurazji obfituje w wodę. Tylko kilka regionów dręczą mniejsze lub większe naturalne niedobory – kiedy potrzeby przekraczają dostępne zapasy. Afryka, część subkontynentu indyjskiego i Azji walczą z ekonomicznymi niedoborami wody, ponieważ brak umiejętności technicznych, złe zarządzanie lub niekorzystna sytuacja finansowa ograniczają dostęp do wody, pomimo że jej zasoby są wystarczające.

24 To minimalna ilość wody potrzebna 1 osobie do picia, zabiegów higienicznych i upraw. Jest to równowartość 0,4 objętości basenu olimpijskiego.

25

26

27

28

29 97% światowych zasobów to woda słona. Odsalanie może pomóc w niedoborze wody pitnej. Z wody morskiej dzięki różnym czynnikom i filtracji woda staje się zdatna do picia.

30 Zdrowie i życie każdego człowieka, zależy w dużej mierze od rodzaju i jakości wody, którą na co dzień pije. Prof. Julian Aleksandrowicz

31 Początkiem wszechrzeczy jest woda. - Tales z Miletu

32 Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędna do życia; jesteś samym życiem. -A. Sai nt-Exupery

33 Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w tempie ponad dwukrotnie przewyższającym współczynnik przyrostu naturalnego. W ciągu 25 lat ilość wody przypadająca na jedną osobę może zmniejszyć się o połowę !!!

34 Ziemia jest nazywana błękitną planetą. To z powodu mórz i oceanów, które pokrywają prawie 3/4 powierzchni naszego globu. Ale ogromna większość wody na Ziemi jest słona. Tylko 3% zasobów stanowi woda słodka, której 70% uwięzione jest w lodowcach. Oznacza to, że woda dostępna do picia to zaledwie 1% światowych zasobów wodnych.

35 Jak niedobór wody odbija się na ludziach? - Szkodzi zdrowiu - niska jakość wody używanej do gotowania i picia jest przyczyną chorób. Około 80% chorób i przeszło jedna trzecia zgonów w krajach rozwijających się to skutki korzystania ze skażonej wody.

36 W krajach Trzeciego Świata zbiorniki wodne są często zanieczyszczone ludzkimi i zwierzęcymi odchodami, pestycydami, nawozami oraz chemikaliami przemysłowymi. Uboga rodzina może jednak nie mieć innego wyjścia, jak tylko wykorzystywać taką zanieczyszczoną wodę.

37 Trudno uwierzyć, że planeta, której większą część powierzchni zajmuje woda, cierpi na jej niedobór.

38 Autorzy: Karolina Milc Kuba Widórek


Pobierz ppt "Co to jest woda? Związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowyc h w stanie ciekłym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google