Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KULTURA ZACHOWANIA I SŁOWA Kultura Zachowania- zbiór norm porządnych zachowań w życiu codziennym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KULTURA ZACHOWANIA I SŁOWA Kultura Zachowania- zbiór norm porządnych zachowań w życiu codziennym."— Zapis prezentacji:

1 KULTURA ZACHOWANIA I SŁOWA Kultura Zachowania- zbiór norm porządnych zachowań w życiu codziennym.

2 SAVOIR-VIVRE czyli ogłada, dobre maniery, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie.

3 ZASADY SAVOIR – VIVRE DOTYCZĄ : Nakrywania i podawania do stołu i jedzenia oraz picia,wyglądu, prezencji (np. postawy, higieny) i właściwego ubioru,form towarzyskich (np. w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach),komunikacji (także telefonicznej i internetowej),zachowania się w szczególnych sytuacjach.

4 BON - TON Wyrażenie rodem z języka francuskiego (fr. ‘dobry, właściwy ton (towarzyski)’), będące określeniem doskonałych manier, wyśmienitej znajomości (i ścisłego przestrzegania) reguł savoir-vivre’u. Umiejętność zachowania się według przyjętych reguł towarzyskich, nienaganny sposób bycia, dobry ton.

5 ETYKIETAETYKIETA zbiór norm zachowania, zwyczajów i form towarzyskich obowiązujący w określonej grupie społecznej lub środowisku (np. etykieta dworska) Rodzaje etykiet : etykieta dworska etykieta dyplomatyczna Netykieta etykieta zastępcza etykieta instrukcji

6 DOBRE MANIERY Sposób bycia, zachowania się, synonim ogłady towarzyskiej. W tym znaczeniu występuje tylko w liczbie mnogiej

7 KULTURA SŁOWAKULTURA SŁOWA Kultura słowa - kulturalny sposób wyrażania swoich poglądów i opinii. Wypowiedzenia bez przekleństw, wulgaryzmów i różnych innych tekstów.

8 DOBRE WYCHOWANIE DOBRE WYCHOWANIE – jest to proces w którym rodzice (opiekunowie) kształtują zachowania dzieci przygotowujące do dorosłego życia.

9 KULTURA OSOBISTA Kultura osobista jest cechą, którą nabywa się w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie. Jest trwałą własnością człowieka, charakteryzującą jego zachowanie i poziom. Na pojęcie kultury osobistej składa się wiele elementów.

10 KONIEC


Pobierz ppt "KULTURA ZACHOWANIA I SŁOWA Kultura Zachowania- zbiór norm porządnych zachowań w życiu codziennym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google