Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dobre maniery łamią towarzyskie bariery

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dobre maniery łamią towarzyskie bariery"— Zapis prezentacji:

1 Dobre maniery łamią towarzyskie bariery
Jak zostać rycerzem św. Królowej Jadwigi?

2 Wprowadzenie Każdy z nas jest indywidualnością, ma inną osobowość, temperament. Często denerwują nas nakazy i zakazy, ograniczają normy i przepisy, usztywniają zasady i reguły. Ale spróbujmy bez nich żyć! Wyobraźmy sobie choćby jeden dzień, w którym wszystko jest dozwolone i nic nie jest zabronione, każdy może robić co chce, jak chce i kiedy chce. Byłby to zapewne najgorszy dzień w dziejach ludzkości. Żyjąc wśród ludzi musimy przestrzegać praw i zwyczajów. Nie możemy też lekceważyć reguł dobrego wychowania, chociaż za ich łamanie nie grozi nam mandat czy więzienie.

3 Savoir-vivre, bon ton – po prostu dobre maniery
Savoir-vivre – (fr.) – zasady dobrego wychowania, formy towarzyskie, znajomość tych form. Bon Ton – umiejętność zachowania się według przyjętych reguł towarzyskich, nienaganny sposób bycia, dobry ton. Dobre maniery - sposób bycia, zachowania się, synonim ogłady towarzyskiej. W tym znaczeniu występuje tylko w liczbie mnogiej. Etykieta – ustalony i obowiązujący sposób zachowania się w pewnych środowiskach, głównie na dworach monarchów, w kołach dyplomatycznych; formy towarzyskie; ceremoniał.

4 SAVOIR - VIVRE Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z j.francuskiego i jest złozeniem dwóch czasowników w formie bezokolicznika. Savoir oznacza „wiedzieć”, za to vivre znaczy po prostu „ żyć”. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako „ sztuka życia”. Wzięte razem, tworzą popularny splot słów, który można rozumieć jako: Znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności. Umiejętnośc postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach. Najogólniej……………………

5 SAVOIR – VIVRE to: Uśmiech, Uprzejmość, Życzliwość, Punktualność,
Dyskrecja, Lojalność, Grzeczność

6 ZASADY SAVOIR – VIVRE`U
Dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia: Nakrywania do stołu, Wyglądu, prezencji,( np.. Postawy, higieny) i właściwego ubioru Form towarzyskich( np.. W szkole, miejscu pracy) Komunikacji (np.. Telefonicznej) Zachowania się w szczególnych sytuacjach.

7 Popełniamy czasem błędy!
Gafa – niezręczny postępek, nietaktowne, niestosowne odezwanie się , nietakt. Afront – obraźliwe, lekceważące zachowanie się, postępek mający na celu ubliżenie komuś, zniewaga.

8 BURZA MÓZGÓW Czemu służą dobre maniery. Dlaczego warto znać i stosować zasady kulturalnego zachowania się?

9 WYNIKI: Formy towarzyskie są po to, abyśmy swym zachowaniem nie obrażali innych. Na podstawie zachowania oceniamy innych i sami jesteśmy oceniani („Jak cię widzą, tak cię piszą”). Zachowanie się zgodnie z zasadami dobrego wychowania zjednuje sympatię i szacunek innych ludzi. Naruszenie reguł obyczajowych może powodować ośmieszenie (drwiący uśmiech, ironiczne spojrzenie). Im lepsze opanowanie zasad kulturalnego zachowania się, tym lepsze samopoczucie, większe poczucie bezpieczeństwa i możliwośc nawiązywania i utrzymania kontaktów z innymi. Jest to element naszej tradycji, kultury. Dzięki dobrym manierom ułatwiamy życie starszym i słabszym, nie zakłócamy życia innym.

10 ZADANIA!!!!!!!!!!!!!!!!! Podzielcie się na VII grup, dostaniecie fragmenty z podręcznika dobrych manier. Przeczytajcie je i pomyślcie dlaczego podane reguły są tak bardzo ważne.

11 Lista nieeleganckich gestów, czynności, odruchów:
Pokazywanie palcem, zwłaszcza na jakąś osobę, Trzymanie rąk w kieszeniach podczas rozmowy Trzaskanie drzwiami, Bujanie się na tylnych nogach krzesła, Uderzanie pięścią w stół, Dotykanie na wystawie dzieł sztuki, eksponatów, Odwracanie się plecami do rozmówcy, ani do żadnej innej osoby, w pobliżu której znajdujemy się w towarzystwie, Drapanie się w towarzystwie, Dłubanie w nosie, Plucie na podłogę czy gdziekolwiek indziej, Pociąganie nosem,

12 TO NIE TAK !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Podśpiewywanie w towarzystwie,
Przywoływanie kogoś gwizdem lub palcem, Wzruszanie ramionami, Ślinienie palca przy kartkowaniu, Podciąganie w pasie spodni przy świadkach. Przeklinanie w towarzystwie.

13 PODSUMOWANIE: Zachowania eleganckie, wytworne bez wątpienia pomagają w życiu. Kultura ważna jest na co dzień a nie tylko od święta. Takiego zachowania można się nauczyć. Należy uczyć się od tych, którzy potrafią się tak zachować. Złe maniery, obraźliwe słowa, wulgaryzmy są zdecydowanie brakiem szacunku dla drugiej osoby. I choć dobre maniery i kultura były i są przedmiotem krytyki ze strony zbuntowanej młodzieży, to jednak warto wiedzieć jak się zachować i co zrobić, by nie dać nikomu powodu do śmiechu i obrazy. Wzorowy lub bliski wzorowi sposób bycia jest niezbędnym warunkiem obcowania z ludźmi i kariery zawodowej. A sposób bycia to także język, którym się posługujemy, ubiór, stosowane formy grzecznościowe. Wysiłek włożony w dobre maniery i styl bycia to inwestycja bardzo ważna i niezwykle przyjemna.

14 ANKIETA Czy uważasz, że w XXI wieku jest potrzebne przestrzeganie dobrych manier? Zakreśl TAK lub NIE. Uzasadnij, dlaczego tak myślisz. Co zrobisz, aby życie w naszej szkole przypominało krainę „ BON TON”: weź pod uwagę język jakim się posługujesz, ubiór, porządek w szkole, twoje relacje: ja-kolega, ja-nauczyciel, ja-inny pracownik szkoły. Jak myślisz, czy w naszej szkole uczniowie wykazuja się dobrymi manierami? Jacy powinni być „rycerze” (uczniowie) Królowej Jadwigi?

15 KODEKS RYCERZY ŚW. KRÓLOWEJ JADWIGI:
My, rycerze św. Królowej Jadwigi, przyrzekamy: Bronić honoru naszej szkoły, Przestrzegać reguł dobrego zachowania – będziemy zachowywać się po rycersku, Godnie reprezentować szkołę w różnego rodzaju konkursach i zawodach sportowych, Aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły, Pilnie się uczyć, by przynieść chlubę naszym nauczycielom,

16 Przygotowała: mgr Zofia Wojnowska – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Dydni


Pobierz ppt "Dobre maniery łamią towarzyskie bariery"

Podobne prezentacje


Reklamy Google