Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

– kosmetyki naturalnie bezpieczne dla skóry. Do końca XIX wieku nie istniał podział na produkty kosmetyczne i lekarstwa. Na rynku były dowolne środki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "– kosmetyki naturalnie bezpieczne dla skóry. Do końca XIX wieku nie istniał podział na produkty kosmetyczne i lekarstwa. Na rynku były dowolne środki."— Zapis prezentacji:

1 – kosmetyki naturalnie bezpieczne dla skóry

2 Do końca XIX wieku nie istniał podział na produkty kosmetyczne i lekarstwa. Na rynku były dowolne środki tworzone przez fryzjerów, aptekarzy i osoby pretendujące do miana pionierów kosmetologii. Na rynku były dowolne środki tworzone przez fryzjerów, aptekarzy i osoby pretendujące do miana pionierów kosmetologii. Ta dowolność skutkowała wytwarzaniem farb z metalami ciężkimi, pudrami z zawartością ołowiu i bizmutu, maściami z rtęcią etc.

3 XX wiek – początek masowej produkcji kosmetyków 1904 rok powstaje pierwszy szampon 1904 rok powstaje pierwszy szampon 1915 rok powstaje pierwsza mascara 1915 rok powstaje pierwsza mascara 1921 rok powstaje pierwsza pomadka 1921 rok powstaje pierwsza pomadka Początek XX wieku-pierwsze salony piękności Początek XX wieku-pierwsze salony piękności

4 Brak kontroli nad chemicznym składem kosmetyków do lat 70-tych ubiegłego wieku (stosowanie dioksanu jako rozpuszczalnika, metali ciężkich, substancji o silnych właściwościach alergizujących) Od lat 70-tych receptury zaczęto zmieniać, wycofywać szkodliwe składniki. Rozwój ruchów ekologicznych w Europie wymusza na rynku kosmetycznym produkcję kosmetyków opartych na naturalnych surowcach.

5

6 Pierwsza definicja kosmetyku naturalnego: bez syntetycznych substancji konserwujących bez syntetycznych substancji konserwujących bez syntetycznych barwników i substancji zapachowych bez syntetycznych barwników i substancji zapachowych bez parafiny i silikonów bez parafiny i silikonów bez testowania na zwierzętach bez testowania na zwierzętach

7 Cechy pierwszych kosmetyków naturalnych Tłusta konsystencja Tłusta konsystencja Słabe wchłanianie Słabe wchłanianie Słabe walory zapachowe Słabe walory zapachowe Proste opakowania Proste opakowania

8 Wymogi współczesnego klienta kupującego kosmetyk naturalny Przyjemna konsystencja kosmetyku Przyjemna konsystencja kosmetyku Ładny zapach Ładny zapach Dobre wchłanianie Dobre wchłanianie Oddziaływanie na skórę dostosowane do jej potrzeb Oddziaływanie na skórę dostosowane do jej potrzeb Trwałość Trwałość Zachęcające opakowanie Zachęcające opakowanie Przystępna cena Przystępna cena Szeroki asortyment oferowanych produktów Szeroki asortyment oferowanych produktów

9 Kosmetyki naturalne Nie istnieje żadna prawna definicja kosmetyku naturalnego, ale należy szukać produktów z certyfikatem, albo aprobowanych przez takie stowarzyszenia jak ECOCERT.

10 Ze względu na brak uregulowań prawnych standardem stały się niezależne organizacje certyfikujące, które nakładają na producentów warunki do spełnienia, aby rekomendować produkt jako ekologiczny, organiczny lub biologiczny. Organizacje certyfikujące produkty w Polsce DEMETER, ECOCERT, COSMEBIO, BDIH, KONTROLIERTE NATURKOSMETIK, KOSMETYKI NIE TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH-TIERVERSUCHSFREIE KOSMETIK, COSMOS STANDARDY (COSMETICS ORGANIC AND NATURAL STANDARD)

11 ECOCERT jest to międzynarodowe, niezależne stowarzyszenie kontrolujące, działające w zakresie ochrony środowiska. Jego główna siedziba znajduje się we Francji. Od 2002 roku ECOCERT zajmuje się kontrolą jakości kosmetyków ekologicznych. ECOCERT ma przedstawicielstwa we Francji, Niemczech, Belgii, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii powołane do prowadzenia kontroli nad firmami europejskimi. Wystawia świadectwa w około 70 krajach poza Unią Europejską, na wszystkich kontynentach.

12 Znakiem ekologiczne i biologiczne kosmetyki mogą być oznakowane produkty, które mają 95 procent surowców pochodzenia naturalnego. Określenie biologiczne kosmetyki jest zarezerwowane dla produktów, w których naturalne surowce stanowią 50 procent (surowce pochodzą z biologicznych upraw).

13 Wymogi ECOCERT dla produktu Zakaz stosowania surowców modyfikowanych genetycznie Zakaz stosowania surowców modyfikowanych genetycznie Surowce mogą pochodzić tylko z żywych zwierząt (mleko, miód) Surowce mogą pochodzić tylko z żywych zwierząt (mleko, miód) Zakaz testowania na zwierzętach Zakaz testowania na zwierzętach Rezygnacja z syntetycznych substancji zapachowych i barwionych Rezygnacja z syntetycznych substancji zapachowych i barwionych Zakaz stosowania sztucznych tłuszczy (olejów mineralnych, parafiny, silikonów) Zakaz stosowania sztucznych tłuszczy (olejów mineralnych, parafiny, silikonów) Brak emulgatorów PEG (etylneloksylaty stosowane jako tanie i dobre emulgatory) Brak emulgatorów PEG (etylneloksylaty stosowane jako tanie i dobre emulgatory) Jako dozwolone konserwanty można stosować kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, kwas salicylowy i inne sole) Jako dozwolone konserwanty można stosować kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, kwas salicylowy i inne sole) W celu odkażania surowców do produkcji kosmetyków nie wolno używać radioaktywnych naświetlań. W celu odkażania surowców do produkcji kosmetyków nie wolno używać radioaktywnych naświetlań.

14 W związku z nadużywaniem określeń naturalny w 2012 roku zgodnie z ustaleniami organizacji certyfikujących władz UE zacznie obowiązywać zakaz używania określeń ekologiczny, naturalny lub organiczny dla substancji bez certyfikatu. Ma to na celu uniemożliwienie niektórym producentom bezprawne wykorzystywanie chwytliwego marketingowo określenia.

15 Początek stosowania kosmetyków naturalnych Początkowo były adresowane dla osób z cerą problematyczną, z tendencją do alergii i podrażnień. Początkowo były adresowane dla osób z cerą problematyczną, z tendencją do alergii i podrażnień. Mniej zwracano uwagę na zapach i konsystencję i akceptowano, że są to kremy, w których walory praktyczne dominują nad zadowoleniem z zapachu kremu, czy konsystencji. Mniej zwracano uwagę na zapach i konsystencję i akceptowano, że są to kremy, w których walory praktyczne dominują nad zadowoleniem z zapachu kremu, czy konsystencji.

16 Przyczyny skłaniania się ludzi ku naturalnemu stylowi życia Obawa przed nadmiarem substancji chemicznych w codziennym życiu Obawa przed nadmiarem substancji chemicznych w codziennym życiu Obawa przed nowotworami Obawa przed nowotworami Lęk przed alergizującym wpływem substancji chemicznych w kosmetykach Lęk przed alergizującym wpływem substancji chemicznych w kosmetykach Chęć życia w zgodzie z naturą Chęć życia w zgodzie z naturą Moda na zdrowy styl życia. Kupując produkty naturalne klient uważa, że zapewnia sobie wyższy standard i dba o swoje zdrowie. Moda na zdrowy styl życia. Kupując produkty naturalne klient uważa, że zapewnia sobie wyższy standard i dba o swoje zdrowie.

17 Obszary życia, w które wkroczyła moda na naturalny styl życia Odżywianie się produktami z certyfikatem ekologiczności lub pochodzącymi z naturalnych upraw. Odżywianie się produktami z certyfikatem ekologiczności lub pochodzącymi z naturalnych upraw. Zdrowy styl życia (uprawianie sportu, dbanie o zbilansowaną dietę) Zdrowy styl życia (uprawianie sportu, dbanie o zbilansowaną dietę) Naturalne metody leczenia Naturalne metody leczenia Noszenie ubrań tylko z naturalnych włókien Noszenie ubrań tylko z naturalnych włókien Naturalne źródła pozyskiwania energii Naturalne źródła pozyskiwania energii Protesty przeciwko degradacji środowiska naturalnego Protesty przeciwko degradacji środowiska naturalnego Naturalne kosmetyki Naturalne kosmetyki

18 Decyzja o wyborze kosmetyku naturalnego, to świadomy wybór klienta, który postrzega te produkty jako bezpieczniejsze, lepsze jakościowo i zapewniające wyższy standard.

19 Linia ECOline Zawiera składniki posiadające certyfikat ECOCERT oraz surowce aprobowane przez ECOCERT Zawiera składniki posiadające certyfikat ECOCERT oraz surowce aprobowane przez ECOCERT Jest oparta na naturalnych ekstraktach roślinnych Jest oparta na naturalnych ekstraktach roślinnych Jest hipoalergiczna Jest hipoalergiczna Produkty są poddawane ścisłej kontroli jakości Produkty są poddawane ścisłej kontroli jakości Nie testowane na zwierzętach Nie testowane na zwierzętach Produkowane w trosce o środowisko Produkowane w trosce o środowisko Skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzone w niezależnym laboratorium pod kontrolą lekarza dermatologa Skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzone w niezależnym laboratorium pod kontrolą lekarza dermatologa

20 Działania niepożądane u osób stosujących zwykłe kosmetyki Rozwój alergii kontaktowych (wysoka cena kosmetyku nie jest żadną gwarancją niealergizującego działania) Rozwój alergii kontaktowych (wysoka cena kosmetyku nie jest żadną gwarancją niealergizującego działania) Nadwrażliwość na niektóre składowe kosmetyków (na przykład na sztuczne substancje barwiące) Nadwrażliwość na niektóre składowe kosmetyków (na przykład na sztuczne substancje barwiące) Przesuszenie i podrażnienia skóry wywołane kosmetykami Przesuszenie i podrażnienia skóry wywołane kosmetykami Fotouczulające działanie kosmetyków Fotouczulające działanie kosmetyków Prowokowanie zmian trądzikowych (tak zwany trądzik kosmetyczny) Prowokowanie zmian trądzikowych (tak zwany trądzik kosmetyczny) Przyspieszenie starzenia skóry (oleje mineralne) Przyspieszenie starzenia skóry (oleje mineralne)

21 Cechy alergii na środki kosmetyczne Wzrost alergii na kosmetyki wiąże się z ich szerokim zastosowaniem Wzrost alergii na kosmetyki wiąże się z ich szerokim zastosowaniem Uczulenie się na kosmetyk skutkuje zwykle licznymi reakcjami krzyżowymi, co skutkuje ogólną nietolerancją kosmetyków Uczulenie się na kosmetyk skutkuje zwykle licznymi reakcjami krzyżowymi, co skutkuje ogólną nietolerancją kosmetyków Wysoka cena kosmetyku nie wiąże się z gwarancją niealergizowania skóry Wysoka cena kosmetyku nie wiąże się z gwarancją niealergizowania skóry W kosmetykach uczulają ich podłoża (na przykład euceryna), środki zapachowe, sztuczne barwniki, środki konserwujące W kosmetykach uczulają ich podłoża (na przykład euceryna), środki zapachowe, sztuczne barwniki, środki konserwujące

22 Linie kosmetyków hypoalerigcznych Aptecznie linie kosmetyków hipoalergicznych są zwykle pozbawione walorów zapachowych, co nie zaspakaja wymagających klientek Aptecznie linie kosmetyków hipoalergicznych są zwykle pozbawione walorów zapachowych, co nie zaspakaja wymagających klientek Wiele kosmetyków naturalnych dla cer wrażliwych cechuje się tłustą konsystencją i słabym wchłanianiem (nie nadają się na przykład pod makijaż) Wiele kosmetyków naturalnych dla cer wrażliwych cechuje się tłustą konsystencją i słabym wchłanianiem (nie nadają się na przykład pod makijaż) Rynek naturalnych kosmetyków dopiero rozwija się, co skutkuje, że często mają zawyżone ceny Rynek naturalnych kosmetyków dopiero rozwija się, co skutkuje, że często mają zawyżone ceny

23 Substancje wycofane ze składu linii ECOline Oleje mineralne Oleje mineralne Silikony Silikony Sztuczne barwniki Sztuczne barwniki Alkohole Alkohole

24 Oleje mineralne (Mineral oil, Petrolatum, Parafinum liquidum, Parafina) Pochodzą z naturalnego produktu, którym jest ropa naftowa (nie jest on jednak naturalny dla skóry) Pochodzą z naturalnego produktu, którym jest ropa naftowa (nie jest on jednak naturalny dla skóry) Są bezzapachowe i nie jełczeją Są bezzapachowe i nie jełczeją Dodane do kosmetyku powodują, że skóra staje się gładka i miękka Dodane do kosmetyku powodują, że skóra staje się gładka i miękka Nadają kremom pożądaną konsystencję Nadają kremom pożądaną konsystencję Są wypełniaczem zwiększającym objętość kremu Są wypełniaczem zwiększającym objętość kremu

25 Działanie olejów mineralnych na skórę Tworzą szczelną warstwę nie przepuszczającą powietrza Tworzą szczelną warstwę nie przepuszczającą powietrza Zaburzają wydzielanie potu i chłodzenie skóry Zaburzają wydzielanie potu i chłodzenie skóry Zatykają pory i blokują wydzielanie sebum Zatykają pory i blokują wydzielanie sebum Działanie zaskórnikotwórcze Działanie zaskórnikotwórcze Utrudniają regenerację skóry, co przyspiesza jej starzenie się Utrudniają regenerację skóry, co przyspiesza jej starzenie się Nawet najcenniejsze związki zawarte w parafinach nie przenikają do skóry, ale zostają uwięzione w kremie Nawet najcenniejsze związki zawarte w parafinach nie przenikają do skóry, ale zostają uwięzione w kremie Organizm nie potrafi ich rozłożyć, ani wydalić (na przykład parafina połknięta ze szminki odkłada się w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych) Organizm nie potrafi ich rozłożyć, ani wydalić (na przykład parafina połknięta ze szminki odkłada się w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych)

26 Działanie silikonów na skórę Jest to następna po parafinach generacja syntetycznych tłuszczy z podobnymi działaniami miejscowymi na skórę Jest to następna po parafinach generacja syntetycznych tłuszczy z podobnymi działaniami miejscowymi na skórę Mają działanie drażniące skórę Mają działanie drażniące skórę Przyczyniają się do występowania zmian trądzikowych Przyczyniają się do występowania zmian trądzikowych Są szkodliwe dla środowiska, gdyż nie jest możliwe rozłożenie ich na mniejsze cząsteczki Są szkodliwe dla środowiska, gdyż nie jest możliwe rozłożenie ich na mniejsze cząsteczki

27 Alkohole w kosmetykach Alkohole to spora grupa składowych kosmetyków charakteryzująca się brakiem wspólnego mianownika. Alkohole to spora grupa składowych kosmetyków charakteryzująca się brakiem wspólnego mianownika. W grupie alkoholi znajdują się zarówno substancje o negatywnym działaniu na skórę, jak również o pozytywnych właściwościach. W grupie alkoholi znajdują się zarówno substancje o negatywnym działaniu na skórę, jak również o pozytywnych właściwościach.

28 Linia ECOline podkreśla, że nie zawiera etanolu, ani innych niekorzystnych alkoholi. Etanol może mieć działanie drażniące skórę, wysuszające, prowokujące wyprysk z podrażnienia.

29 Linia Ecoline zawiera w swoim składzie na przykład korzystny alkohol cetearylowy Nie ma on właściwości drażniących Nie ma on właściwości drażniących Ma cechy zmiękczające i natłuszczające Ma cechy zmiękczające i natłuszczające Stabilizuje emulsję Stabilizuje emulsję Należy do surowców aprobowanych przez ECOCERT Należy do surowców aprobowanych przez ECOCERT

30 Sztuczne barwniki Substancje, które nadają kosmetykom ładny kolor Substancje, które nadają kosmetykom ładny kolor Mogą one działać uczulająco Mogą one działać uczulająco Osoby z wrażliwą skórą mogą odczuwać podrażnienia po sztucznych barwnikach Osoby z wrażliwą skórą mogą odczuwać podrażnienia po sztucznych barwnikach

31 Kontrowersje dotyczące stosowania parabenów Kosmetyki ECOline zawierają parabeny jako substancje konserwujące Kosmetyki ECOline zawierają parabeny jako substancje konserwujące Obecność kilku parabenów w kremie pozwala na zmniejszenie ich ogólnej zawartości Obecność kilku parabenów w kremie pozwala na zmniejszenie ich ogólnej zawartości Parabeny to najczęstsze konserwanty maści i kremów leczniczych i kosmetyków. Parabeny to najczęstsze konserwanty maści i kremów leczniczych i kosmetyków. Wykorzystanie tych substancji jako konserwantu wielu produktów żywnościowych Wykorzystanie tych substancji jako konserwantu wielu produktów żywnościowych Parabeny to słabe alergeny, a wzrost alergii na parabeny wiąże się z częstością ich stosowania Parabeny to słabe alergeny, a wzrost alergii na parabeny wiąże się z częstością ich stosowania Parabeny praktycznie nie wchłaniają się przez nieuszkodzoną skórę Parabeny praktycznie nie wchłaniają się przez nieuszkodzoną skórę Nie udowodniono wpływu parabenów na gospodarkę hormonalną (rzekome działanie naśladujące estrogeny) Nie udowodniono wpływu parabenów na gospodarkę hormonalną (rzekome działanie naśladujące estrogeny) Nigdy nie potwierdzono wpływu parabenów na powstawanie nowotworów. Nigdy nie potwierdzono wpływu parabenów na powstawanie nowotworów.

32 Cechą, która wyróżnia produkty linii ECOline jest wykorzystanie naturalnych składników połączone z uzyskaniem ładnego zapachu i przyjemnej konsystencji. Przystępna cena jest dodatkowym atutem wśród zwykle zawyżonych cen innych kosmetyków opartych na naturalnych surowcach. Naturalne składniki linii ECOline są dostosowane do potrzeb skóry zależnie od wieku i poprzez wykorzystanie ich właściwości wpływają na poprawę kondycji skóry.

33 Składniki aktywne linii ECOline Olejek arganowy Olejek arganowy Ekstrakt z łopianu Ekstrakt z łopianu Ekstrakt z rokitnika Ekstrakt z rokitnika Ekstrakt z żeń-szenia Ekstrakt z żeń-szenia Ekstrakt z hibiskusa Ekstrakt z hibiskusa Ekstrakt z róży francuskiej Ekstrakt z róży francuskiej Masło karite Masło karite

34 Każdy z wymienionych głównych składników wymienianych jako najistotniejsza składowa w danym rodzaju kremu jest substancją posiadającą certyfikat ECOCERT. Wiele z pozostałych innych składowych kremów jest substancjami z certyfikatem, albo aprobowanymi przez stowarzyszenie ECOCERT.

35 Jest to substancja pozyskiwana z orzechów drzewa arganowego, które rośnie tylko w jednym rejonie Maroka. Nazywany jest Złotem Maroka. Jest pozyskiwany tradycyjnymi metodami przez mielenie ziaren aż do uzyskania jednolitej pasty, z której wyciska się olej. Ma tokoferole (dwa razy więcej witaminy E niż oliwa z oliwek) Regeneruje skórę, wzmacnia, przeciwdziała wolnym rodnikom i opóźnia zmarszczki. W kosmetyce bywa nazywany eliksirem młodości Olejek arganowy

36 Znane także jako Shea Butter jest to tłusta substancja wyrabiana z orzechów drzewa karite zwanego również masłoszem. Rośnie ono w sawannach wschodniej i centralnej Afryki. Nie ma kontaktu z nawozami i pestycydami. Drzewo karite żyje lat, a owocuje dopiero po 15 latach. Drzewo to jest wpisane na listę gatunków zagrożonych w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ze względu na pożary w buszu powodowane przez człowieka. Masło Karite

37 Z 20 kg owoców otrzymuje się 5 kg suchych migdałów, z których produkuje się 1 kg masła karite. Masło karite często stanowi jedyny kosmetyk afrykańskich kobiet. Używano go też na skaleczenia, oparzenia, blizny, stany zapalne skóry. Zawiera w swoim składzie kwas cynamonowy, który chroni przed promieniowaniem słonecznym. Ma dziłanie ujędrniające, przeciwzmarszkowe, regenerujące. Masło Karite

38 Róża francuska W kosmetyce znana już od czasów starożytnego Egiptu i Rzymu. Patrycjuszki stosowały maseczki z płatkami róż, a poduszki wypełniały ich suszonymi płatkami. Róża stanowi niezwykle bogate źródło witaminy C i kwasów owocowych. Substancje te wpływają na skórę rozjaśniająco i stymulująco. Kwasy owocowe stymulują syntezę ceramidów skóry, co zwiększa jej nawilżenie. Kompleks witamin zawartych w róży zapobiega szorstkości skóry.

39 Żeń-szeń Surowcem wykorzystywanym jest korzeń żeń-szenia, którego kształty przypominają ludzką postać (chin. jen shen –człowiek korzeń). W Azji czczono go i uważano, że jest to miejsce ducha człowieka, a spożywanie korzenia zapewnia długowieczność. Po dotarciu do Europy na dworach był stosowany jako lek na potencję.

40 Obecnie jego bogaty skład wykorzystuje się jako środek wzmacniający i zwiększający odporność na stres i wysiłek. W kosmetyce stosuje się go w preparatach odmładzających i regenerujących. Wykorzystuje się jego bogactwo witamin z grupy B, C i E, wapnia, magnezu, naturalnych saponin i olejku eterycznego. Żeń-szeń

41 Hibiscus Jego niezwykłe właściwości wykorzystywali już faraonowie i pili herbatę z hibiskusa zwaną karkade Roślina ta ma niezwykle bogaty skład, zawiera antocyjany, polifenole, flawonoidy, witaminę C i kwasy organiczne. W kosmetyce jest wykorzystywany w profilaktyce pajączków, bo wzmacnia naczynia, ma działnie regenerujące skórę i zmniejsza ilość wolnych rodników. Antyoksydanty w nim zawarte działają na kosmetyk jak naturalne konserwanty.

42 Łopian Rośnie na nieużytkach i rumowiskach i każdy niejednokrotnie zetknął się z jego uciążliwymi rzepami. Łopian to jednocześnie genialny środek stosowany w kosmetyce. Zawiera inulinę (naturalny prebiotyk), siarkę, fosfor i witaminę C. Reguluje wydzielanie sebum przez co świetnie sprawdza się jako substancja poprawiająca wygląd cery trądzikowej i łojotokowej.

43 Rokitnik W starożytności karmiono nim konie, aby miały błyszczącą sierść. Łacińska nazwa rokitnika hippophae wywodzi się od słów hipos-koń, phaos-błyszczący. Olej z rokitnik zawiera dużo witaminy A w postaci karotenoidów, minerałów, witaminy A. Olej z rokitnika wykorzystywano w leczeniu oparzeń, zmian zapalnych, alergii oraz jako środek przeciwdziałający bliznom.

44 Działanie rokitnika w kosmetyku Pielęgnacja cery zniszczonej i wysuszonej Pielęgnacja cery zniszczonej i wysuszonej Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym Przyspieszenie regeneracji skóry Przyspieszenie regeneracji skóry Jako bomba witaminowa działa przeciwzmarszczkowo Jako bomba witaminowa działa przeciwzmarszczkowo Karotenoidy stanowią naturalną ochronę słoneczną Karotenoidy stanowią naturalną ochronę słoneczną Rokitnik nadaje cerze zdrowy koloryt Rokitnik nadaje cerze zdrowy koloryt

45 Cechy wyróżniające linię ECOline Bazowanie na sprawdzonych produktach naturalnych Wybór substancji nie niosących ryzyka alergii Przemyślany dobór składników, tak aby działy na różne problemy skóry Każdy produkt ECOline zawiera olejek arganowy i masło karite, jedne z najcenniejszych składników naturalnych

46 Bezpieczeństwo stosowania wyciągów roślinnych Wyciągi roślinne w kosmetykach działając na skórę wpływają na jej regenerację i redukcję zmarszczek. Naturalne składniki działają wolno, ale nie niosą ryzyka podrażnień skóry Wyciągi roślinne zwykle nie są alergenami, więc nie niosą ryzyka uczulenia Składowe roślinne są mieszanką substancji działających na różne problemy skóry Kompozycje zapachowe bazują na naturalnych zapachach dzięki czemu nie uczulają

47 Zalety wyboru kosmetyków linii ECOline Wybór kosmetyku, którego kluczowe substancje są oparte na produktach aprobowanych przez Ecocert Wybór kosmetyku, którego kluczowe substancje są oparte na produktach aprobowanych przez Ecocert Udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe, liftingujące i nawilżające Udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe, liftingujące i nawilżające Zapewnienie skórze naturalnej ochrony ściśle dostosowanej do jej aktualnych potrzeb Zapewnienie skórze naturalnej ochrony ściśle dostosowanej do jej aktualnych potrzeb Wielopłaszczyznowe działanie kremów wynikające z bogactwa składników Wielopłaszczyznowe działanie kremów wynikające z bogactwa składników Wybór kosmetyku wpisującego się w aktualne trendy kosmetyczne Wybór kosmetyku wpisującego się w aktualne trendy kosmetyczne Bezpieczeństwo dla skóry wynikające z zastosowania sprawdzonych, niealergizujących substancji Bezpieczeństwo dla skóry wynikające z zastosowania sprawdzonych, niealergizujących substancji Dobre wchłanianie, przyjemny zapach i konsystencja Dobre wchłanianie, przyjemny zapach i konsystencja

48

49 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Lek. med. Bożena Bierzniewska Specjalista dermatolog


Pobierz ppt "– kosmetyki naturalnie bezpieczne dla skóry. Do końca XIX wieku nie istniał podział na produkty kosmetyczne i lekarstwa. Na rynku były dowolne środki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google