Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak żywią się Polacy? Anna Prochera kl. IIc. Diety poszczególnych mieszkańców naszego kraju bardzo różnią się od siebie. Jedni wręcz fanatycznie liczą

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak żywią się Polacy? Anna Prochera kl. IIc. Diety poszczególnych mieszkańców naszego kraju bardzo różnią się od siebie. Jedni wręcz fanatycznie liczą"— Zapis prezentacji:

1 Jak żywią się Polacy? Anna Prochera kl. IIc

2 Diety poszczególnych mieszkańców naszego kraju bardzo różnią się od siebie. Jedni wręcz fanatycznie liczą kalorie w swoim jedzeniu, a inni, czasem z powodu braku czasu, korzystają z fast- foodów i jedzą w pośpiechu, co bardzo źle wpływa na nasz organizm. Wielu z nas także nie czyta etykiet, zamieszczonych na kupowanych przez nas produktach w sklepach.

3 Oto kilka skutków niezrównoważonej diety: choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze; miażdżyca i jej powikłania np. udar mózgu i niedokrwienna choroba serca z zawałem włącznie); nowotwory; cukrzyca; choroby jelita grubego; próchnica zębów; osteoporoza; nadwaga, otyłość; anoreksja; bulimia; łuszczenie i suchość skóry; kruchość, łamliwość i wypadanie włosów; zawroty głowy, obniżenie ciśnienia, omdlenia; ogólnie zły wygląd i pogarszający się stan zdrowia, tak samo fizycznego jak również psychicznego; kłopoty z koncetracją, bezsenność, depresje, nadpobudliwość; zmiany nastroju - zniechęcenie, znużenie;

4 PODSTAWOWE ZALECENIA ŻYWIENIOWE ZALECANE PRZEZ INSTYTUT ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA Jedz regularnie co najmniej 3 posiłki dziennie. Każdy dzień rozpoczynaj od śniadania. Twoje codzienne pożywienie powinno zawierać różnorodną żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Spożywaj codziennie produkty zbożowe oraz warzywa i owoce. Warzywa najlepiej jest jeść na surowo lub krótko gotowane. Dwa a najlepiej trzy razy dziennie spożywaj mleko, biały ser lub jogurty o obniżonej zawartości tłuszczu. Ograniczaj ilość spożywanego tłuszcz. Tłuszcze zwierzęce zastępuj olejami lub oliwą z oliwek. Mięso i jego przetwory jedz w ilościach umiarkowanych dwa lub trzy razy w tygodniu. Wybieraj mięso chude. W pozostałe dni jadaj dania z ryb i roślin strączkowych (fasola, groch, soja). Ograniczaj spożycie soli kuchennej. Jedna płaska łyżeczka soli dziennie dodawana do potraw powinna Ci wystarczyć. Zachowaj umiar w jedzeniu cukru i słodyczy. Zamiast słodyczy jadaj więcej owoców i warzyw. Bądź aktywny ruchowo. Pomoże Ci to utracić nadmiar dostarczanej z pożywienie energii (kalorii).

5 Śniadanie – najważniejszym posiłkiem dnia. To od niego właśnie zaczynamy nasz dzień. Udowodniono w badaniach, że osoby jedzące śniadania rzadziej mają dolegliwości układu oddechowego. Dowodzą również, że osoby po dobrym śniadaniu, mniej się objadają w czasie dnia.

6 Czy masz drugie śniadanie, gdy jesteś w szkole? Na przykładzie wykresu sporządzonego w mojej szkole, możemy zobaczyć, że nieznaczna część uczniów nie ma śniadania podczas lekcji.

7 Szkolne sklepiki Są już chyba w każdej szkole, ale czy mają one wpływ na naszą dietę? Otóż, tak. Rzadko kiedy możemy znaleźć tam coś pełnowartościowego do jedzenia. Przeważnie kupujemy chipsy, batoniki lub różnego typu cukierki.

8 Sklepik zły czy dobry? Na pytanie czy w sklepiku szkolnym można kupić coś zdrowego, aż 64% uczniów odpowiedziało nie (wynik ten obrazuje diagram obok). Nawet jeżeli doszukamy się tam czegoś wartościowego do zjedzenia jest to zazwyczaj bardzo drogie.

9 Prawidłowe proporcje rodzajów spożywanych przez nas pokarmów przedstawiono w piramidzie żywnościowej.


Pobierz ppt "Jak żywią się Polacy? Anna Prochera kl. IIc. Diety poszczególnych mieszkańców naszego kraju bardzo różnią się od siebie. Jedni wręcz fanatycznie liczą"

Podobne prezentacje


Reklamy Google