Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ANGLIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ANGLIA."— Zapis prezentacji:

1 ANGLIA

2 Flaga Anglii jest krzyżem świętego Jerzego. Legenda o św
Flaga Anglii jest krzyżem świętego Jerzego. Legenda o św. Jerzym, który zabił smoka pochodzi z XII wieku. Wg niej, zamoczył swój miecz w krwi bestii i narysował krzyż. Św. Jerzy został świętym patronem Anglii w XIII wieku. Czerwony krzyż pojawił się już podczas krucjat i jest znanym od dawna znakiem reprezentującym Anglię.

3 Herb Herb Anglii wprowadził król Ryszard I Lwie Serce w roku 1190, najwidoczniej na wzór herbu Księstwa Normandii. Normandia używa teraz dwóch lampartów/panter, jednakże w historycznej, alternatywnej wersji były trzy, tak jak na godle Anglii.

4 Historia

5 KULTURA

6 Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii
Pierwszego dnia Świąt (Christmas Day), dzieci szukają w swoich pończochach prezentów. Później rodziny często jedzą wspólny obiad, na który składa się pieczony indyk, gęś albo wołowina i Christmas pudding z suszonymi owocami w którym czasami dzieci mogą znaleźć ukryte monety albo drobne zabawki. Na deser są mince pies (okrągłe babeczki z suszonymi owocami, bakaliami itp.).

7

8 Uniwersytety w Anglii

9 OXFORD Uniwersytet Oksfordzki
najstarszy anglojęzyczny uniwersytet na świecie, znajdujący się w Oksfordzie w środkowej Anglii. Obok Cambridge, najbardziej renomowana uczelnia w Wielkiej Brytanii, wysoko ceniona w Europie oraz na świecie.

10 Cambridge

11 Cambridge Uniwersytet Cambridge - drugi po Oxfordzie
najstarszy angielski uniwersytet, założony w roku 1209. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Jest on uważany, na równi z Oxfordem, za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oxfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

12 LITERATURA William Szekspir Agatha Christie Charles Dickens J.R.R. Tolkien

13 William Szekspir

14 Shakespeare William (1564-1616), angielski dramaturg, poeta, aktor
Shakespeare William ( ), angielski dramaturg, poeta, aktor. Niewiele wiadomo o początkach jego życia i twórczości. Urodził się w miasteczku Stratford-on-Avon.

15 Agatha Christie

16 Agatha Christie Agatha Christie jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych.

17 Charles Dickens

18 Charles Dickens urodził się w 1812 roku w Londynie.
Miał siedmioro rodzeństwa, więc jego dzieciństwo było dość trudne. W szkole zauważono jednak, że jest niezwykle uzdolniony i bystry. Gdy Charles miał 11 lat, jego ojciec, który był urzędnikiem, wraz z rodziną został osadzony w więzieniu za długi. Los Charlesa znalazł odbicie w wielu powieściach, m.in. David Copperfield i Oliwer Twist

19 Tolkien

20 J. R. R. Tolkien J. R. R. Tolkien urodził się w angielskiej rodzinie w 1892 roku Przyszedł na świat w Bloemfontein w Wolnym Państwie Oranii (obecnie w RPA), Rodzina Tolkienów miała niemieckie korzenie (nazwisko Tolkien pochodzi od niemieckiego słowa tollkühn, czyli śmiały), jednak od wielu pokoleń mieszkała w Anglii. Większość przodków Tolkiena trudniła się rzemiosłem.

21 MUZYKA W Anglii powstało wiele rodzajów muzyki np.: House
drum and bass Znani wykonawcy Queen(Freddie Mercury),Bruce Dickinson(Iron Maiden), Chuck Berry, AC/DC, The Beatles,

22 Hymn Wielkiej Brytanii
God Save the Queen (Boże chroń Królową) (posłuchaj *) to angielska pieśń patriotyczna nieznanego autorstwa, która jest narodowym hymnem Wielkiej Brytanii i jej kolonii. W okresie, kiedy monarchą brytyjskim jest król, pieśń ta jest wykonywana jako God Save the King (jak było pierwotnie).

23 Rozrywka

24 SPORT

25 Kluby piłkarskie Manchester United Chelsea Liverpool Leeds United

26 Architektura

27 BIG BEN

28 Katedra Westminsterska

29 London Tower

30

31

32 Tower Bridge

33

34

35

36 Manchester Civil Justice Centre

37


Pobierz ppt "ANGLIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google