Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak obchodzone są święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak obchodzone są święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii"— Zapis prezentacji:

1 Jak obchodzone są święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii

2 Potrawy Indyk nadziewany kasztanami Kiełbasy zawijane w boczek
Christmas pudding Babeczki nadziewane bakaliami

3 Jemioła-Jagodowe pocałunki
Druidowie wierzyli, że jemioła spadła z nieba i dlatego rośnie na drzewach. W ten sposób łączy to, co niebiańskie i duchowe, z tym, co ziemskie. Symbolizuje więc pojednanie Boga z grzeszną ludzkością. Zwyczaj publicznego całowania się pod jemiołą pochodzi właśnie z Anglii. Należy przedtem urwać z gałązki białą jagodę i wręczyć ją osobie, którą chcemy pocałować. Gdy kończą się jagody, kończą się i pocałunki. Jemioła to także roślina przyjaźni i pojednania. W jednym z kościołów w Yokru odprawiano zimą nabożeństwa jemiołowe. Publiczni grzesznicy mogli wtedy otrzymać rozgrzeszenie.

4 Przy choince Na Trafalgar Square można podziwiać gigantyczną choinkę gdzie wraz z występującymi chórami z różnych stron świata śpiewa się kolędy. Przepięknie wyglądają wszystkie główne ulice miast udekorowane świątecznymi ozdobami.

5 Kolęda Najpopularniejsza kolęda śpiewana w tym dniu przez Anglików nosi tytuł „Good King Wencelas”. Napisana przez Loreene McKennitt Good King Wenceslas looked out On the feast of Stephen When the snow lay round about Deep and crisp and even Brightly shone the moon that night Though the frost was cruel When a poor man came in sight Gath'ring winter fuel

6 Prezenty Prezenty zostawia w czerwonej skarpecie Mikołaj(Father Christmas albo Santa Claus). W nocy składa on we wszystkich angielskich domach wizytę i zostawia w skarpetach prezenty, które dzieci znajdują zaraz po przebudzeniu. Wcześniej dzieci piszą listy do Mikołaja – podobnie jak to ma miejsce w Polsce.

7 Christmas Cracker Christmas cracker – cukierek w kształcie walca wykonany z papieru, który zawiera niespodziankę i eksploduje przy otwarciu. Christmas cracker jest rozrywana z dwóch stron, wydaje dźwięk podobny do sztucznych ogni.

8 Kartki Świąteczne Jeśli chodzi o inne tradycje bożonarodzeniowe, takie jak śpiewanie kolęd i ubieranie choinki są one tak samo ważne jak w Polsce. Poza tym Anglicy przykładają bardzo dużą wagę do przesyłania i wręczania świątecznych kartek z życzeniami. W ogóle pierwsze tego typu kartki na świecie pojawiły się właśnie w Londynie.

9 Z czym kojarzą się święta
Angielskie Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z czerwonymi dekoracjami, kominkiem, skarpetami na prezenty oraz kartkami świątecznymi. Rzeczywiście wszystkie te elementy są ważne dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii. Być może poszczególne świąteczne tradycje regionalne różnią się nieco od siebie, tak jak w Polsce, jednak nie są to z pewnością duże rozbieżności.

10 Tak właśnie obchodzi się święta w Wielkiej Brytanii 


Pobierz ppt "Jak obchodzone są święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google