Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyspy Brytyjskie zasiedlone były już w epoce paleolitu. Liczne ślady pozostawiły po sobie kultury neolitu i brązu, pod koniec której kraj ten zasiedliły.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyspy Brytyjskie zasiedlone były już w epoce paleolitu. Liczne ślady pozostawiły po sobie kultury neolitu i brązu, pod koniec której kraj ten zasiedliły."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Wyspy Brytyjskie zasiedlone były już w epoce paleolitu. Liczne ślady pozostawiły po sobie kultury neolitu i brązu, pod koniec której kraj ten zasiedliły ludy celtyckie, później Anglowie, Sasi, Jutowie i Wikingowie. W 1707r. za panowania Anny Stuart dotychczasową unię personalną ze Szkocją zastąpiono unią realną, tworząc Królestwo Wielkiej Brytanii. W 1914 r. rozpoczęła się I wojna światowa, w której Wielka Brytania walczyła w sojuszu z Rosją i Francją. W 1939 r. wybuchła II wojna światowa; Anglia walczyła w niej z armią Hitlera. Po zakończeniu wojen w I połowie XX w. Wielka Brytania wkroczyła w okres rozwoju gospodarczego. Aktualnie jest jednym z najbardziej rozwiniętych i najbogatszych krajów świata; dysponuje bronią nuklearną oraz jest gwarantem pokoju na świecie. Na czele Wielkiej Brytani nieprzerwanie od 1953r. stoi królowa – Elżbieta II. Obecnym premierem tego kraju jest David Cameron, który pełni tę funkcję od 11 maja 2010 roku, jest szefem rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zaś od 2005r. jest liderem brytyjskiej Partii Konserwatywnej. Królowa Elżbieta II

5

6 Symbole Hymn Flaga Godło

7

8 Co warto zobaczyć w Londynie?

9 Big Ben - ważący 14 ton dzwon umieszczony na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii. Big Ben - ważący 14 ton dzwon umieszczony na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii.

10 The Palace of Westminster siedziba parlamentu, który składa się z dwóch izb: niższej - House of Comous i wyższej - Hous of Lords. The Palace of Westminster - siedziba parlamentu, który składa się z dwóch izb: niższej - House of Comous i wyższej - Hous of Lords.

11 Buckingham Palace – oficjalna, stała rezydencja królewska od 1837r. Obecnie pałac ten jest zamieszkany przez królową Elżbietę II. Jej obecność sygnalizuje wciągnięty na maszt sztandar. Przed pałacem można obejrzeć słynną na całym świecie ceremonię zmiany warty.

12 Tower Bridge ("Most Wieżowy")- to niekwestionowany symbol Londynu zaraz po Big Benie. W wieżach znajduje się obecnie muzeum jego historii, a z górnego pomostu, otwartego dla turystów roztacza się piękny widok na rzekę Tamizę. Tower Bridge ("Most Wieżowy")- to niekwestionowany symbol Londynu zaraz po Big Benie. W wieżach znajduje się obecnie muzeum jego historii, a z górnego pomostu, otwartego dla turystów roztacza się piękny widok na rzekę Tamizę.

13 London Eye – koło obserwacyjne znajdujące się w dzielnicy Lambeth, w Londynie. Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 40 minut. Otwarcia dokonał premier Tony Blair 31 grudnia 1999 roku. London Eye – koło obserwacyjne znajdujące się w dzielnicy Lambeth, w Londynie. Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 40 minut. Otwarcia dokonał premier Tony Blair 31 grudnia 1999 roku.

14 Wembley-największy stadion zaraz po Hiszpańskim Camp Nou w Europie. Obecnie na trybunach może równocześnie zasiąść 90,000 widzów. Na Wembley Stadium mogą odbywać się mecze piłki nożnej, rugby, żużlowe, zawody lekkoatletyczne oraz koncerty. W tym roku m.in. na tym stadionie będą rozgrywane Igrzyska Olimpijskie. Wembley- największy stadion zaraz po Hiszpańskim Camp Nou w Europie. Obecnie na trybunach może równocześnie zasiąść 90,000 widzów. Na Wembley Stadium mogą odbywać się mecze piłki nożnej, rugby, żużlowe, zawody lekkoatletyczne oraz koncerty. W tym roku m.in. na tym stadionie będą rozgrywane Igrzyska Olimpijskie.

15 Ciekawostki londyńskie

16 To londyński, czerwony, piętrowy autobus - jest symbolem stolicy Wielkiej Brytanii. Double Decker To londyński, czerwony, piętrowy autobus - jest symbolem stolicy Wielkiej Brytanii. W Londynie na ulicach stoją charakterystyczne czerwone budki telefoniczne. Budki telefoniczne W Londynie na ulicach stoją charakterystyczne czerwone budki telefoniczne.

17 Na ulicach… Znakiem szczególnym wyróżniającym Wielką Brytanię od innych krajów Unii Europejskiej są czarne taksówki. Uwagę podróżnych zwraca także lewostronny ruch drogowy. Powoduje on, że kierownice w brytyjskich samochodach umieszczone są z prawej strony.

18 KONIEC Wykonali: Cisek Sylwia Lichota Agnieszka Jodłowski Mateusz Ożóg Michał Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Wyspy Brytyjskie zasiedlone były już w epoce paleolitu. Liczne ślady pozostawiły po sobie kultury neolitu i brązu, pod koniec której kraj ten zasiedliły."

Podobne prezentacje


Reklamy Google