Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Państwo Angielskie Historia i Kultura.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Państwo Angielskie Historia i Kultura."— Zapis prezentacji:

1 Państwo Angielskie Historia i Kultura

2 Menu Ustrój polityczny Obrazki Historia Sport Kultura

3 Historia Anglii Amerykę północną kolonizowały cztery kraje: Hiszpania, Holandia, Anglia i Francja W 1607 roku Anglicy docierają na wschodnie wybrzeże Ameryki, zakładają też pierwszą osadę – Jamestown W połowie XVIII wieku Anglicy mieli już trzynaście kolonii w Ameryce, w których mieszkało wówczas około dwóch milionów ludzi. Z biegiem lat kolonie coraz bardziej się usamodzielniały, nie podobało się to Anglii, która chciała zachować pełną kontrolę nad terenami za oceanem. W tym celu m.in. nałożyła cła na towary sprowadzane przez kolonie, oraz nakazała nabywanie towarów wyprodukowanych jedynie w Wielkiej Brytanii. Kolonie zbuntowały się. W 1773 roku do Bostonu przybył statek z transportem angielskiej herbaty, koloniści wdarli się na pokład i wrzucili cały ładunek do wody. Nazwano to wydarzenie „Herbatką Bostońską”. Było to bezpośrednim powodem wybuchu wojny. Podczas wojny zebrał się komitet, któremu przewodził Tomasz Jefferson. Ów komitet stworzył Deklarację Niepodległości, która mówiła m.in., że wszyscy ludzie narodzili się z niezmywalnymi prawami, do życia, wolności itp., oraz, że wszyscy obywatele są sobie równi. Czwartego lipca 1776 roku Kongres zatwierdził dokument, który w zasadzie potwierdzał stworzenie nowego państwa - Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej

4 Ustrój polityczny państwa.
Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Stolicą państwa jest Londyn. Obecnym monarchą brytyjskim jest królowa Elżbieta II, która zasiadła na tronie w 1952 i została koronowana w Dzisiaj jej funkcje są głównie ceremonialne, a rzeczywiste rządy spoczywają w ręku premiera. Wielka Brytania jest bardzo scentralizowanym państwem, w którym Parlament Westminsterski zajmuje się większością spraw politycznych. W ostatnich latach jednak każdy z krajów, wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa poza Anglią, otrzymał własne organa rządowe, zajmujące się sprawami lokalnymi.

5 Sport Jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych w Wielkiej Brytanii jest piłka nożna

6 Obrazki Flaga Wielkiej Brytanii Godło Wielkiej Brytanii

7 Kultura Nauka Literatura Rozrywka

8 Nauka W Wielkiej Brytanii znajduje się duża liczba znakomitych uniwersytetów: Oxford, Cambridge, University College London, Imperial College, King's College. Zjednoczone Królestwo wydało wielu wspaniałych naukowców takich jak Isaac Newton, James Watt, Charles Darwin, Alexander Fleming i Graham Bell. Co do liczby nagród Nobla, Brytyjczycy są w drugim miejscu po obywatelach Stanów Zjednoczonych.

9 Literatura Dramaturg William Shakespeare jest chyba najsłynniejszym pisarzem na świecie. Inni dobrze znani pisarze to Agatha Christie, Charles Dickens, sir Arthur Conan Doyle, Geoffrey Chaucer, Jane Austen, J.R.R. Tolkien oraz J.K.Rowling. Wśród poetów na uwagę zasługują Robert Burns, Thomas Hardy, John Milton, Alfred Tennyson, Rudyard Kipling, Dylan Thomas i William Wordsworth.

10 Muzyka Wielka Brytania odgrywa także dużą rolę we współczesnej muzyce rozrywkowej, stanowiąc kraj pochodzenia dla wielu cenionych zespołów i wykonawców rockowych. Również tam biorą swój początek różne rodzaje muzyki elektronicznej, np. acid, house, jungle, drum and bass i trip hop, które w całości lub części powstały w Zjednoczonym Królestwie.

11 Wyk. Jakub Tyrka i Mateusz Fedyna
Koniec Dziękuję za uwagę ! Wyk. Jakub Tyrka i Mateusz Fedyna


Pobierz ppt "Państwo Angielskie Historia i Kultura."

Podobne prezentacje


Reklamy Google