Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oceany Magdalena Witt Kl. 3I4.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oceany Magdalena Witt Kl. 3I4."— Zapis prezentacji:

1 Oceany Magdalena Witt Kl. 3I4

2 Spis streści Ocean Arktyczny Klimat Fauna i flora Ocean Atlantycki
Ocean Indyjski Wyspy i archipelagi Ocean Spokojny Tajfuny i monsuny Granice Oceanu Spokojnego Bibliografia

3 Ocean Arktyczny Zajmuje w dużym przybliżeniu okrągły basen o powierzchni około 14,056,000 [[kilometr#Kilometr kwadratowy|km²]] ze wszystkich stron otoczony masami lądowymi. Współrzędne geograficzne to 90 [[°N]] i 0 [[°E]]. Podwodny [[Grzbiet Łomonosowa]] dzieli Ocean Arktyczny na 2 baseny: [[Basen Euroazjatycki|Euroazjatycki]] lub [[Basen Nansena|Nansena]] ( [[metr|m]] głębokości) i [[Basen Północnoamerykański|Północnoamerykański]] lub [[Basen Beauforta]] o głębokości w okolicach 4000 m. Najniższy punkt znajduje się na Morzu Beauforta i ma m. Drugi lecz mniej wyraźny [[Grzebiet Mendelejewa]], przebiega równolegle do Grzbietu Łomonosowa pomiędzy wyspami

4 Klimat Arktyka jest głównym źródłem zimnego powietrza nieustannie przemieszczającego się w kierunku równika. W średnich szerokościach spotyka się ono z cieplejszymi frontami i powoduje opady deszczu lub śniegu. Klimat subpolarny charakteryzuje się nieustającymi niskimi temperaturami oraz ich niewielkimi wahaniami. W zimie panuje noc polarna, warunki pogodowe są stabilne, a niebo czyste. W lecie, w czasie dnia polarnego pogoda jest wilgotna i mglista, występują słabe burze śnieżne i deszcze.

5 Fauna i flora Obszar ten charakteryzuje delikatny ekosystem, podatny na szkody po których odnawia się w bardzo powolnym tempie. Tam, gdzie czapa lodowa pokrywa powierzchnię wody życie morskie jest bardzo słabo rozwinięte . Za to na wolnym oceanie stworzeń morskich jest o wiele więcej. Roślinność oceanu ogranicza się do fitoplanktonu

6 Ocean Atlantycki Drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza "Morze Atlasa". Ocean ten ma kształt pogrubionej i nieco rozciągniętej litery "S". Znajduje się pomiędzy: Europą, Afryką, Ameryką Północną i Ameryką Południową oraz Antarktydą. Atlantyk połączony jest z Oceanem Spokojnym poprzez Ocean Arktyczny na północy oraz Cieśninę Drake'a na południu. Stworzonym przez człowieka połączeniem obu zbiorników jest Kanał Panamski. Na wschodzie linią oddzielającą Oceany: Atlantycki i Indyjski jest południk 20°E.

7 Klimat Ocean Atlantycki położony jest we wszystkich strefach klimatycznych. Warunki klimatyczne Atlantyku kształtują się pod wpływem dużej rozciągłości południkowej i cyrkulacji powietrza, stałej nad oceanem i zmiennej nad sąsiadującymi kontynentami. Huragany mogą występować głównie u wybrzeży Ameryki Środkowej od maja do grudnia, ale najczęstsze są w miesiącach od sierpnia do listopada. Sztormy są powszechne na Północnym Atlantyku (szczególnie podczas zimy) czyniąc przekraczanie oceanu trudnym i niebezpiecznym.

8 Fauna i flora Flora Oceanu Atlantyckiego jest mało urozmaicona, składa się z brunatnic(strefa przybrzeżna Północnego Atlantyku), tasiemnic (przy ujściach rzek), zielenic(strefa gorąca). Na plankton roślinny składają się okrzemki, bruzdnice, kokolitofory i sinice. Faunę Oceanu Atlantyckiego tworzą ssaki morskie (uchatki i wieloryby), ptaki oceaniczne, latające ryby, rurkopławy, krążkopławy, oraz niezliczone gatunki ryb. Ocean Atlantycki, a w szczególności jego północna część stanowi ogromne łowisko rybne (prawie 1/2 połowów światowych), łowi się tu głównie dorsze, makrele, śledzie, tuńczyki i sardyny.

9 Ocean Indyjski Ocean ten ma powierzchnię km² (włączając Morze Czerwone i Zatokę Perską); przybliżona objętość wynosi km³. Rozciągłość południkowa i równoleżnikowa dochodzi do km. Średnia głębokość 3890 m, maksymalna 8047 m (Głębia Diamantina). Linia brzegowa o długości km jest słabo rozwinięta. Ocean Indyjski jest bardzo ciepły, w północnej części jego temperatura rzadko spada poniżej 25 °C, natomiast w pobliżu Antarktydy obniża się do ok. 0°C, co daje średnią na poziomie 17°C. Zasolenie wynosi 34,8 promila. W części północnej oceanu prądy morskie są zależne od monsunów i mają charakter sezonowy (Prąd Somalijski, Monsunowy i Równikowy Wsteczny). Ciepłe prądy stałe to: Prąd Południoworównikowy, Prąd Madagaskarski, Prąd Mozambicki, natomiast zimne: Prąd Zachodnioaustralijski oraz Dryf Wiatrów Zachodnich.

10 Klimat Warunki klimatyczne Oceanu Indyjskiego kształtują się pod wpływem wzajemnego oddziaływania kontynentu i oceanu. Silne, północno-wschodnie wiatry wieją od października do kwietnia; od maja do października dominują wiatry południowe i wschodnie. Na półkuli zachodniej wiatry są raczej łagodniejsze, ale letnie sztormy w pobliżu Mauritiusa mogą być niebezpieczne. Cyklony występują u wybrzeży Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej w miesiącach wymiany monsunów zimowego i letniego.

11 Wyspy i archipelagi Większe wyspy i archipelagi: Madagaskar Komory
Seszele Sokotra Malediwy Mauritius Sri Lanka Andamany i Nikobary oraz część Indonezji Ocean Indyjski jest ważną drogą łączącą Bliski Wschód, Afrykę, południową Azję i Australię. Jest szlakiem przewozu ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych pochodzących z rejonu Zatoki Perskiej i Indonezji. Rybołówstwo jest dość słabo rozwinięte i zaspokaja głównie potrzeby lokalne. Poławia się przeważnie tuńczyki i krewetki.

12 Ocean Spokojny Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki to ocean znajdujący się pomiędzy Azją, Ameryką Północną i Ameryką Południową, Antarktydą i Australią. Ocean ten jest największym, najgłębszym i najstarszym na świecie zbiornikiem wodnym. Z powierzchnią równą 179,7 mln km² zajmuje jedną trzecią całej Ziemi. Południkowo rozciąga się pomiędzy Morzem Beringa, a Antarktycznym Morzem Rossa na około 15,500 km. Największą rozpiętość równoleżnikową Pacyfik osiąga między Indonezją, a wybrzeżem Kolumbii i jest to 19,800 km. Nazwa (hiszp. pacífico - spokojny) została nadana przez żeglarza portugalskiego w służbie hiszpańskiej Ferdynanda Magellana. Przez większość jego wyprawy ocean ten faktycznie pozostawał spokojny. Jednakże pacyficzne wyspy nękane są przez liczne huragany i tajfuny, a otaczające lądy naszpikowane są wulkanami. Często spotykane są trzęsienia ziemi, a te podwodne powodują wielkie fale zwane tsunami.

13 Tajfuny i monsuny Region monsunowy leży w zachodniej części oceanu pomiędzy Japonią, a Australia. Dla tej strefy klimatycznej charakterystyczne są wiatry wiejące z wnętrza kontynentu do oceanu w zimie, zaś w lecie w kierunku przeciwnym. Konsekwencją jest zauważalna sezonowość zachmurzenia i opadów. Częste tajfuny powodują wiele strat w zachodniej i południowozachodniej części zbiornika. Z największą częstotliwością występują one w trójkącie między Japonią, centralnymi Filipinami, a wschodnia Mikronezją. Rzeki wpadające do tego oceanu to np. Amur, Huanghe, Jangcy, Mekong, Kolorado.

14 Granice Oceanu Spokojnego
Granice Oceanu Spokojnego: Cieśnina Beringa, Wschodnia Azja, Cieśnina Malakka, Wyspy Sumatra, Jawa, i Timor, Przyl.York, Wschodnia Australia, wyspa Tasmania wzdłuż południka 147(stopnia długości wschodniej)do Antarktydy, granica pomiędzy Oceanem Indyjskim a Atlantyckim, przyl.Igielny (wzdłuż południka 20 stopni długości wschodniej, między Oceanem Spokojnym a Atlantykiem przyl. Horn wzdłuż południka 68 stopni długości zachodniej.

15 Bilbiografia Wikipedia Encyklopedia PWN


Pobierz ppt "Oceany Magdalena Witt Kl. 3I4."

Podobne prezentacje


Reklamy Google