Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Luzino.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Luzino."— Zapis prezentacji:

1 Luzino

2 Ogólne informacje… Gmina Luzino (kaszb. Lëzëno, niem. Lusin), usytuowana w środkowej części województwa pomorskiego, jest oddalona tylko o 11 km od miasta powiatowego Wejherowa. Poszczególne wsie sołeckie gminy położone są po obu stronach głównego szlaku komunikacyjnego Gdańsk - Szczecin (drogi krajowej nr 6 oraz kolei elektrycznej). W granicach administracyjnych Gminy Luzino znajdują się następujące wsie sołeckie: Barłomino, Dąbrówka, Kębłowo, Kochanowo, Luzino, Sychowo, Robakowo, Wyszecino, Zelewo i Zielnowo. Gmina obejmuje obszar ,93 ha, z czego ha stanowią lasy bogate w zwierzynę i runo leśne. Według danych z 31 grudnia 2008 roku w Luzinie było 6997 osób zameldowanych na pobyt stały. Miejscowość jest siedzibą gminy Luzino.

3 Demografia Luzino jest wsią charakteryzującą się dużym przyrostem ludności spowodowanym migracją ludzi z większych miast poszukujących ciszy i spokoju oraz dobrej komunikacji z miejscem pracy i szkoły. Luzino jest największa wsią w województwie pomorskim oraz znajduje się w czołówce wsi pod względem ludności w Polsce

4 Rzeźba powierzchni Luzino charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą powierzchni. Południowo - środkowe części gminy posiadają charakter typowo pojezierny i występują tu zalesione wzgórza morenowe o charakterze moren czołowych, oraz nieduże enklawy i półenklawy leśne, na których położone są wiejskie jednostki osadnicze. W północno - zachodniej części gminy ( w pobliżu siedziby władz administracyjnych Luzina) wije się pradolina rzeki Redy - Łeby. Przez Luzino przepływa rzeka Bolszewka, której nazwa z 1680 roku brzmiała Luzińska Struga.

5 Zarys historii Prowadzone tu wykopaliska świadczą o tym, że tereny te były zamieszkany już w czasach prehistorycznych, a górująca nad Luzinem Kukówka była prawdopodobnie wzgórzem kultowym. Pierwsze wzmianki o Luzinie pochodzą z 1245 roku, kiedy to osada została nadana norbertankom z Żukowa. Od XIV wieku funkcjonował tu młyn na Bolszewce, a sama wieś rozwijała się niezależnie od pobliskiego folwarku. Na przełomie XIX i XX wieku wieś stała się polskim ośrodkiem kulturalno – politycznym. Działało tu Kółko Rolnicze, Towarzystwo Śpiewacze i wiele innych stowarzyszeń.

6 Zabytki Do najważniejszych i najatrakcyjniejszych zabytków gminy możemy zaliczyć kościół rzymsko - katolicki pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Obecna budowla pochodzi z lat , a spoglądając na dach możemy zobaczyć chorągiewkę z datą 1689 roku pochodząca z poprzedniego drewnianego kościoła. Aktualny kościół rozbudowano w XX wieku, tzn. przedłużono prezbiterium ku wschodowi, dobudowując do niego od południa zakrystię. Wyposażenie kościoła jest w stylu barokowym oraz późniejsze z XIX i końca XX wieku.

7 W kościele przykuwają wzrok liczne rzeźby z XVIII wieku, droga krzyżowa z XIX wieku, chrzcielnica XVIII wieczna oraz wykuta z kamienia kropielnica (średniowieczna) pochodząca z poprzedniego drewnianego kościoła. Na frontonie znajduje się fresk upamiętniający marsz śmierci i kanonizację o. Maksymiliana Kolbego pędzla artysty Edmunda Szyftera. Na wieży znajdują się cztery dzwony: zabytkowy z gdańskiego warsztatu E. Lindemana z 1793 roku, dzwon „Niemiec” z 1895 roku (przeniesiony z kościoła ewangelickiego), dzwon „Maryja” z 1950 roku oraz dzwon okrętowy.

8 Oprócz kościoła w Luzinie warto zobaczyć dwie kapliczki , kilka drewnianych domów o konstrukcji szkieletowej pochodzących z II połowy XVII wieku, a przebudowanych w XIX stuleciu oraz poewangelicki kościółek, w którym dziś mieści się biblioteka.

9 Atrakcje turystyczne Gmina Luzino znajduje się w strefie tzw. ekologicznie uwarunkowanego rozwoju, związanej z licznymi obszarami chronionego krajobrazu gminy i jej najbliższego sąsiedztwa. Wśród rozległych lasów bogatych w jagody i grzyby, świetnie nadających się do wypoczynku, a zwłaszcza turystyki pieszej i rowerowej. Przez gminę przebiegają szlaki rowerowe. W gminie znajduje się Park Dendrologiczny przy Nadleśnictwie Strzebielino z siedzibą w Luzinie.

10 Sport w luzinie Nowoczesny wielofunkcyjna Hala Widowiskowo-Sportowa GOSRiT do uprawiania wszystkich sportów zespołowych oraz siłownią ,sala gimnastyczną, antresola, trybunami na 500 miejsc, 6 szatniami z zapleczem sanitarnym, toaletami dla widzów, zawodników i osób niepełnosprawnych, elektroniczną tablicą wyników, profesjonalnym nagłośnieniem i monitoringiem . Hala spełnia wszystkie wymogi unijne dotyczące obiektów sportowych, pod kątem bezpieczeństwa oraz funkcjonalności.

11 Stadion Gminny Stadion Gminny- posiada dwa pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej. Płyta główna posiada doskonałą murawę do gry oraz boisko treningowe na którym od wiosny do późnej jesieni odbywają się treningi oraz mecze GOSRiT Luzino oraz GKS Luzino.

12 Kompleks Boisk Sportowych „Moje Boisko Orlik 2012”
Kompleks sportowy „Moje boisko Orlik 2012” składa się z boiska do gry w piłkę nożną ze sztuczną trawą oraz boiska wielofunkcyjnego do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę oraz tenis ziemny. W kompleksie znajduję się również budynek socjalny, który składa się z 2 szatni z natryskami, toaletami oraz pomieszczeniami gospodarczymi.

13 Obecnie Luzino jest ważnym lokalnym ośrodkiem usługowo – handlowym dla okolicznych wsi, a jego dogodne położenie i dostępność komunikacyjna spowodowały dynamiczny rozwój budownictwa jednorodzinnego, przekształcając Luzino w sypialnię dla Wejherowa, Rumi i Redy.

14 Prezentację przygotowali:
Białk Jacek Łangowski Daniel Tomaszewski Mariusz


Pobierz ppt "Luzino."

Podobne prezentacje


Reklamy Google