Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Luzino Luzino (kaszb. Lëzëno, Lusin) – duża wieś kaszubska o charakterze małomiasteczkowym w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Luzino Luzino (kaszb. Lëzëno, Lusin) – duża wieś kaszubska o charakterze małomiasteczkowym w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim,"— Zapis prezentacji:

1 Luzino Luzino (kaszb. Lëzëno, Lusin) – duża wieś kaszubska o charakterze małomiasteczkowym w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Luzino, nad rzeką Bolszewka w pobliżu drogi krajowej nr 6.

2 Charakterystyka gminy Luzino
Gmina Luzino mieści się w części środkowej województwa pomorskiego. Oddalona jest o 11 km od Wejherowa- miasta powiatowego. W gminie Luzino zamieszkuje 11 174 mieszkańców. Miejscowość jest siedzibą gminy Luzino. Znajduje się tu również Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich z halą widowiskowo-sportową oraz Szkoła Podstawowa im. Lecha Bądkowskiego. W Luzinie znajduje się parafia pod wezwaniem MB Różańcowej i parafia pod wezwaniem św. Wawrzyńca oraz cmentarz katolicki.

3 Położenie Luzina 54°33'46″N 18°06'11″E

4 Herby: Luzina Kaszub

5 Zabytki: Kościół św. Wawrzyńca zbudowany w latach i rozbudowany w pierwszej połowie XX wieku z bogatym barokowym wyposażeniem wewnętrznym.

6 Były neogotycki kościół ewangelicki - obecnie siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej.

7 Atrakcje turystyczne Muzeum Kaszubskie przy ul. Ofiar Stutthofu (w budynku posterunku policji). W muzeum znajdują się eksponaty z typowej wsi kaszubskiej oraz historyczne urządzenia codziennego użytku. Muzeum składa się z dwóch części: w budynku - część muzealna oraz na wolnym powietrzu - skansen

8 Park Dendrologiczny, w którym podziwiać można niespotykane na co dzień rzadkie okazy drzew i krzewów.

9 Grodzisko położone w południowo-wschodniej, malowniczej części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

10 Chór „Lutnia” Chór LUTNIA z Luzina działa od 1994 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie. Od siedmiu lat jego dyrygentem jest absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, pan Tomasz Fopke. W repertuarze chóru są głównie pieśni w języku kaszubskim, w większej części autorstwa samego dyrygenta.

11 Orkiestra Dęta OSP Luzino
Orkiestra dęta powstała w Luzinie w 1935 r., została jednak rozwiązana na początku II wojny światowej. Reaktywowała się dopiero w roku 2000 r. z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Luzinie. Jej pomysłodawcą i długoletnim opiekunem był prezes OSP Luzino Jan Schulz.

12 GOK Luzino Misją Gminnego Ośrodka Kultury w dzisiejszej rzeczywistości powinno być stworzenie mieszkańcom gminy możliwości korzystania z różnych form życia kulturalnego i rekreacji. Gminny Ośrodek Kultury powinien proponować działania, które sprzyjają integracji społeczeństwa, powinien też być ostoją dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych poglądach. Oferta zajęć powinna uwzględniać oczekiwania mieszkańców i dawać możliwość realizowania zainteresowań i rozwoju osobistego.

13 GOSRiT Rok założenia: 2007 Barwy klubowe: biało-czerwono – niebieskie Tel/fax.: 058/ Siedziba: Luzino, ul. Mickiewicza 22 Boiska: - Stadion Gminny w Luzinie ul. Wilczka - Kompleks Boisk Sportowych „Moje Boisko Orlik 2012” Luzino ul. Szkolna Dyrektor: Piotr Klecha, tel: , Koordynator klubu: Tomasz Myszewski, tel: tel: ,

14 Stadion Gminny w Luzinie
Kompleks znajduje się przy Szkole Podstawowej w Luzinie na ul. Szkolnej. Składa się on z boiska do gry w piłkę nożną ze sztuczną trawą oraz boiska wielofunkcyjnego do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę oraz tenis ziemny. Boisko "Orlik"

15 Siedziba GOSRiT Luzino

16 GOSRiT Luzino 1995 Trener Piotr Klecha, tel ,

17 GOSRiT Luzino 1996/97 trenerzy: Tomasz Joryn tel: Sylwester Piątek tel:

18 GKS Luzino 1998 trenerzy:Krzysztof Buczak, Adam Olejniczak

19 Wikęd Kębłowo 1999 Trener: Grzegorz Semak: ,

20 GOSRiT el professional Luzino 2001/2
trener: Paweł Radecki

21 GOSRiT Luzino JF1 trener: Paweł Radecki

22 GOSRiT Luzino Dziewczęta 1993/96
trener: Tomasz Myszewski

23 GOSRiT LUZINO DZIEWCZĘTA 1997/98
trener: Tomasz Myszewski

24 Stroje ludowe

25 Noclegi Motel Czardasz Luzino Zbych pokoje gościnne Luzino

26 Turystyka Najciekawsze imprezy promocyjne:
Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej

27 Biegi Pamięci Jurka Tarnowskiego
Powiatowy Konkurs Talentów Wokalnych Biegi Pamięci Jurka Tarnowskiego

28 Dożynki-tradycja i czas spotkań towarzyskich
Dożynki-tradycja i czas spotkań towarzyskich. ,,Dożynki –największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu , obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów , a głównie plonu zbóż”. Dożynki Gminne

29 Kaszubskie nuty To je krótczi, to je dłëdżi, to kaszëbskô stolëca To są basë, to są skrzëpczi, to òznaczô Kaszëba . Òznaczô Kaszëba, basë, skrzëpczi, krótczi, dłëdżi, to kaszëbskô stolëca. To je ridel, to je tëcz, to są chojnë, widłë gnojné To je krzëwé, to je prosté, to je òsné kòło wòzné. Tylné kòło wòzné, to je krzëwé, to je prosté, chojnë, widłë gnojné, ridel, tëcz, òznaczô Kaszëba... To są hôczi, to są ptôczi, to są prësczé półtrojôczi To je klëka, to je wół, to je całé a to pół. Klëka, wół, człé, pół, hôk, ptôk, półtrojôk, chojnë, widłë gnojné... To je małé, to je wiôldżé, to są jinstruméńta wszôlczé.

30 Szlaki rowerowe : Szlak niebieski Szlak czerwony Szlak czarny

31 Szlaki piesze : Szlak czerwony Szlak zielony Szlak żółty

32 Dziękujemy za uwagę: Agnieszka Suligowska Milena Milewska Sandra Szymerowska Natalia Gaffke


Pobierz ppt "Luzino Luzino (kaszb. Lëzëno, Lusin) – duża wieś kaszubska o charakterze małomiasteczkowym w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google