Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fair Play.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fair Play."— Zapis prezentacji:

1 Fair Play

2 Co to jest Fair Play? Fair Play to norma wartości w sporcie.
Jest wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikających z błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw sportowych. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki.

3 Rywalizacja zgodna z zasadami Fair Play
To elementarne założenie w kształtowaniu charakteru każdego sportowca, dlatego w dalszej części przypomnę jakimi zasadami fair play powinien kierować się każdy sportowiec, niezależnie od wieku i rodzaju dyscypliny sportowej. Nad przestrzeganiem tych zasad powinien czuwać trener, rodzic czy inny prawny opiekun

4 Zasady Fair Play Najważniejsza zasada to obserwuj i ucz się zasad gry.
Pokonuj przeciwnika umiejętnościami,a nie agresywnym zachowaniem. Nigdy nie dyskutuj z sędziami. Nie stosuj fauli. Reaguj natychmiast na gwizdek sędziego. Szanuj trenera. Szanuj siebie,przeciwnika,sędziego i swoją drużynę. Zwycięstwo przyjmuj w sposób skromny,a porażkę godnie. Nigdy nie bierz odwetu i nie odgrywaj się na przeciwniku.

5 Dobre i złe postępowanie na boisku

6 Sportowcy którzy otrzymali nagrodę Fair Play w 2012 :

7 Beata Stlemer Beata Stremler z Lewady Zakrzów, która w ubiegłym roku odrzuciła propozycję sprzedaży swojego konia Martini za milion euro, otrzymała od Polskiego Komitetu Olimpijskiego nagrodę Fair Play. - Cieszymy się podwójnie, bo to pierwsze takie wyróżnienie w historii polskiego jeździectwa - podkreśla trener Andrzej Sałacki.

8 Miroslav Klose Niemiecka federacja nagrodziła pochodzącego
z Opola Miroslava Klose nagrodą fair-play w 2012r. To wyróżnienie za zachowanie w meczu ligi włoskiej Lazio Rzym z Napoli. Napastnik tej pierwszej ekipy przyznał się sędziemu, że zdobył bramkę ręką, choć ten ją wcześniej uznał.

9 Adam Małysz Podczas zawodów
na szwajcarskiej skoczni Thomas Morgenstern miał problem z zapięciem kostiumu. Wtedy Adam Małysz poprosił sędziów o zmianę kolejności startu, skoczył przed Morgensternem choć to on miał wykonać ostatni skok. Austriak zajął pierwsze miejsce w zawodach.

10 Wojciech Kaźmierczak Pływak klubu UKS Kapry Armexim Pruszków.
Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w kategoriach lat. 27 i 28 listopada startował w XXI Memoriale Marka Petrusewicza we Wrocławiu, gdzie rywalizowano m.in. o nagrody dla najlepszego pływaka w każdej grupie. Po zakończeniu zawodów obliczył (tego akurat program komputerowy nie robił), że zajął drugie miejsce, bo wyprzedził go o 8 punktów Michał Brzuś z klubu Orka Zamość. Tymczasem spiker ogłosił zwycięstwo Kaźmierczaka. Po dekoracji poprosił komisję, by jeszcze raz sprawdziła obliczenia i okazało się, że miał rację - był błąd. Po chwili, bez wahania oddał już otrzymany puchar i nagrodę za zwycięstwo.

11 Środki Dopingujące

12 Środek Dopingujący To substancja chemiczna zażywana najczęściej w celu poprawy wyników sportowych.Używanie niektórych środków dopingujących podczas zawodów sportowych jest zakazane. Przykładami takich środków jest hormon steroidowy - testosteron lub jego syntetyczne odpowiedniki, środki anaboliczne (od specjalnych mieszanek białkowych po steroidy).

13 Przyczyny zażywania środków dopingujących
1. Wywierany przez media nacisk na wygraną zawodnika/drużyny - przed olimpiadami, zawodami czy meczami media często pokazują zawodników jako tych niezawodnych, którzy na pewno zwyciężą, przypominają ludziom dotychczasowe sukcesy, niektórzy sportowcy czują się wtedy niejako zobowiązani wygrać, nie chcąc zawieść kibiców decydują się na sztuczne podniesienie swojej wydolności 2. Oczekiwania kibiców dotyczące zaciętej rywalizacji - Zawodnik odczuwa presję ze strony kibiców, świadomość, że przeciwnik może zastosować doping powoduje, że zawodnik, bojąc się przegranej, również decyduje się na taki krok

14 Skutki środków dopingujących
Zahamowanie wzrostu,mimo nadmiernego umięśnienia ciała. Zmiany skórne tzw. Trądzik steroidowy,który ma cięższy przebieg niż trądzik młodzieńczy. Powiększenie gruczołów sutkowych u mężczyzn. Zahamowanie rozwoju jąder i bezpłodność. Zaburzenia psychiczne: zmienność nastroju od agresji po depresje oraz zmianę osobowości. Zaburzenia działania układu pokarmowego: mdłości,wymioty,biegunki. Zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów. Obniżenia odporności organizmu. Uzależnienie. Zmniejszenie wytrzymałości więzadeł.

15 Ciekawostki Osoby stosujące środki dopingujące, mają często gorszą kondycję i mniejszą siłę mięśni niż ludzie, którzy sylwetkę zawdzięczają treningowi. Sprawność fizyczna i umięśniona sylwetka, osiągnięte dzięki systematycznemu treningowi, są długotrwałe i wiążą się ze zdrowiem całego organizmu Słowo „doping” pochodzi od angielskiego słowa „dope”. Słowem „dope” pod koniec XIX w. Określano niedozwolone środki stosowane w celu zwiększenia wydolności koni biegowych.

16 Prezentację przygotowali :
Michał Migurski Konrad Ochodek Mariusz Zasada Kacper Brachaczek Artur Zych


Pobierz ppt "Fair Play."

Podobne prezentacje


Reklamy Google