Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Savoir vivre w kontaktach z Hindusami

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Savoir vivre w kontaktach z Hindusami"— Zapis prezentacji:

1 Savoir vivre w kontaktach z Hindusami

2 Hinduizm (z sanskrytu - sindhu, z perskiego - hindu), jedna z najważniejszych, obok dżinizmu i buddyzmu, religii Indii. Od poł. I w. kontynuacja wedyzmu i braminizmu. Jest wyznaniem niespójnym, składającym się z takich ugrupowań, jak: siwaickie i wisznuickie. Należą też do niego różne kierunki filozoficzne: sankhaja, joga, wedanta. Hinduizm jest religią monoteistyczną polegającą na tym, że cześć oddaje się jednemu bogu, który przejawia się pod postaciami wcieleń i żeńskiej energii. W hinduizmie obowiązuje doktryna uznanie autorytetu Wed i pierwszeństwa kasty braminów, zasada ahinsy, uznanie prawa karmana i sansary oraz trzech ścieżek zbawienia. Ogólna liczba wyznawców hinduzimu określana jest na ok. 640 mln. Obejmuje: Indie, część Pakistanu, Sri Lankę (Cejlon), Nepal, Sikkim, Bali, Trynidad.

3 Przedstawianie się: Hindusi tradycyjnie pozdrawiają się gestem złożonych dłoni i słowami „Namaste”. Jest to bezpieczna forma powitania z Hinduską. Natomiast w biznesie bardzo rozpowrzechnione jest podawanie sobie dłoni Najpierw należy zwrócić się do osoby najstarszej Kobieta Hinduska pierwsza powinna wyciągnąć rękę do powitania Język angielski jest powszechnie stosowanym językiem w biznesie

4 Z pewnością chcąc zyskać sobie przychylność turystów z Indii dobrze jest nauczyć się kilku podstawowych zwrotów i zachowań, takich jak „dzień dobry” czy „dziękuję”. Witając się z mężczyznami należy złożyć ręce, a następnie powiedzieć „Namaste”.

5 Zakaz całowania W krajach muzułmańskich i hinduistycznych nie powinno się także publicznie okazywać uczuć - przytulanie się, całowanie, czy nawet niewinne cmoknięcie w policzek zostanie przyjęte z dezaprobatą. Nie powinni za to dziwić miejscowi chłopcy spacerujący trzymając się czule za rękę - oznacza to ni mniej, ni więcej to, że są dobrymi przyjaciółmi. W tych samych regionach kobiety nie powinny rozbierać się na lokalnych plażach: za "bikini" służą spodnie i tunika albo długa suknia, a w restrykcyjnych krajach islamu obowiązują nawet specjalne stroje kąpielowe na basen - kombinezony do kostek, z dodatkową spódniczką-falbanką wokół bioder.

6

7 Ręka ręce nierówna W islamie i hinduizmie wielkim nietaktem jest jedzenie lewą ręką - jest ona uważana za nieczystą, służącą do "innych" czynności. Konkretnie tych, którymi prędzej czy później skończy się każdy posiłek - wraz z wodą z kranika, jaki jest w każdej toalecie, zastępuje papier toaletowy. I nie jest to bynajmniej brak czystości, tylko szczególna dbałość o nią: Hindusi tłumaczą to obrazowo, że gdyby ubrudzili odchodami np. rękę, nie wcieraliby ich przecież w nią papierem, tylko zwyczajnie umyli.

8 Ciekawostki W kulturze islamu kontakt wzrokowy jest bardzo intymnym elementem. Unikajmy kontaktu wzrokowego z Azjatami oraz niezbyt długo spoglądajmy w oczy mieszkańcom większości krajów afrykańskich, inaczej wyjdziemy na kogoś napastliwego. W Azji nie wskazujemy niczego palcem- taki gest jest uważany za obsceniczny, odpowiednik naszego środkowego palca. Podobnie będzie odebrany wystawiony kciuk autostopowicza. Pamiętajmy, by do wskazywania używać całej ręki. W Azji za najczystszą i najważniejszą częścią ciała uważana jest głowa, ponieważ jest siedzibą duszy, a za najbrudniejszą stopy, bo stykają się z ziemią. Dlatego lepiej nie głaskać napotkanych dzieci.

9 Przygotowali: Paulina Nowicka Agata Mędrek Kuba Brylant


Pobierz ppt "Savoir vivre w kontaktach z Hindusami"

Podobne prezentacje


Reklamy Google