Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor prezentacji: Arleta Szychiewicz-Łypko

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor prezentacji: Arleta Szychiewicz-Łypko"— Zapis prezentacji:

1 Autor prezentacji: Arleta Szychiewicz-Łypko
TEATR LALEK

2 Teatr Lalek Gatunek lub konwencja teatru, w którym postać jest przedstawiana przez lalkę, co wymaga odmiennych w porównaniu z teatrem aktorskim środków wyrazu, jakimi posługują się twórcy - reżyser, scenograf, aktor.

3 Teatr Lalek Postaci sceniczne współczesnego teatru lalek obok lalek klasycznych: kukły, pacynki, marionetki, jawajki to lalki niekonwencjonalne, przedmioty, mniej lub bardziej ukształtowana materia, a także aktorzy w maskach.

4 Teatr Lalek W obrębie każdej z klasycznych technik istnieje rozległe pole do eksperymentowania z gestem i ruchem. We współczesnym teatrze lalek- lalka - przedmiot - forma może być postacią sceniczną, dramatyczną, partnerem aktora, znakiem plastycznym i ikonicznym.

5 ANIMACJA TEATRALNA (łac. animare = ożywiać, tchnąć duszę)
Technika ożywiania lalek, przedmiotów w teatrze plastycznym i lalkowym. W zależności od rodzajów animowanej formy: miękka marionetka na niciach, rzeźbiona marionetka sycylijska, prosta kukiełka nad parawanem i kukła w teatrze ulicznym, pacynka ożywiana przez aktora ręką i jawajka wyposażona w skomplikowane konstrukcje - wymaga zastosowania różnych środków ekspresji i technik animacyjnych. Przekaz musi być precyzyjny, czytelny i zgodny z intencją komunikatu aktora-animatora.

6 PACYNKA Aktor wkłada ją na rękę jak rękawiczkę. Palec wskazujący i środkowy poruszają głowę lalki, która jest na nich osadzona. Kciuk i palec - to ręce lalki.

7 JAWAJKA Lalka, której głowa osadzona jest na krótkim patyku, ukrytym pod jej kostiumem. Aktor trzyma go w prawej ręce i przy jego pomocy porusza głową lalki. W lewej ręce trzyma dwa druty, tzw. CZEMPURYTY, przymocowane do rąk lalki

8 KUKŁA Lalka sztywno osadzona na kiju, zwanym GABITEM. Czasami stosuje się mechanizmy pozwalające na poruszanie jej głową i nogami.

9 MARIONETKA Lalka prowadzona przez aktora z góry, przy pomocy KRZYŻAKA, do którego przymocowane są nitki poruszające głowę, korpus, ręce i nogi. Aktor nie chowa się za parawanem, jest partnerem lalki - marionetki, używanej zwłaszcza podczas występów estradowych.


Pobierz ppt "Autor prezentacji: Arleta Szychiewicz-Łypko"

Podobne prezentacje


Reklamy Google