Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MECHANIK-OPERATOR POJAZDÓW I MASZYN ROLNICZYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MECHANIK-OPERATOR POJAZDÓW I MASZYN ROLNICZYCH"— Zapis prezentacji:

1 MECHANIK-OPERATOR POJAZDÓW I MASZYN ROLNICZYCH
wersja dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

2 MECHANIK-OPERATOR POJAZDÓW I MASZYN ROLNICZYCH
Multimedialna charakterystyka zawodu Nazwa zawodu: MECHANIK-OPERATOR POJAZDÓW I MASZYN ROLNICZYCH Kod zawodu w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego: 723[03] Kod zawodu w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy: Na wesoło

3 NA WESOŁO Antek radzi się agronoma: – Mówią, że nawóz sztuczny jest lepszy od naturalnego. A pan jak uważa? – Trudno powiedzieć, to rzecz smaku. Do sklepu na wsi wchodzi chłop i pyta: – Czy są gwoździe? – Nie ma. – A grabie? – Też nie ma. – A może wiadra? – Nie, nie ma. – To dlaczego nie zamkniecie sklepu?! – Bo kłódek też nie ma.

4 Syntetyczny opis zawodu i środowisko pracy
Czy wiesz, że mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych: 1. Obsługuje ciągniki i maszyny rolnicze oraz kombajny do siewu i zbioru zbóż, zielonek, ziemniaków i buraków, a także prowadzi prace obsługowo-naprawcze ciągników i maszyn rolniczych przy wykorzystaniu narzędzi monterskich. 2. Przeważnie pracuje w pomieszczeniach zamkniętych warsztatów naprawczych lub na wolnym powietrzu, w związku z tym narażony jest na różne warunki atmosferyczne w obecności pyłu, kurzu, błota, poruszających się maszyn rolniczych i pojazdów transportowych. 3. Wykonuje zabiegi agrotechniczne (orka, bronowanie, opryski, wysiewanie nawozów sztucznych) pługami wieloskibowymi, bronami, siewnikami wielorzędowymi. 4. Przygotowuje do pracy i reguluje ciągniki, maszyny rolnicze i kombajny. 5. Ustala przyczyny powstawania usterek w pracy maszyn rolniczych i kombajnów. 6. W trakcie pracy współpracuje z pracownikami załadowującymi lub wyładowującymi zbiory zbóż, roślin okopowych i zielonek

5 Praca własna… Po zapoznaniu się z powyższym opisem zawodu i środowiska pracy z pewnością znalazłeś sformułowania niezrozumiałe dla Ciebie. Wypisz je, a następnie, korzystając z dostępnych źródeł informacji, postaraj się wyjaśnić znaczenie tych sformułowań. W tym celu najlepiej porozmawiaj z osobami zatrudnionymi w zawodzie lub poszukaj samodzielnie informacji w Internecie. Efekty pracy udokumentuj poprzez stworzenie własnej rozszerzonej wersji charakterystyki zawodu. Może to być teczka, do której włożysz wszystkie, Twoim zdaniem ważne, informacje dotyczące zawodu. Uwaga: Podobnie postąp, kiedy będziesz zapoznawał się z treścią kolejnych slajdów.

6 Zadania i umiejętności zawodowe
Organizuje procesy obsługi i naprawy pojazdów i maszyn stosowanych w rolnictwie. Dokonuje oceny stanu technicznego pojazdów, maszyn, urządzeń i sprzętu rolniczego. Ustala przyczyny niesprawności pojazdów i maszyn rolniczych oraz sposoby ich usuwania. Wykonuje naprawy pojazdów i maszyn rolniczych. Wykonuje operacje związane z eksploatacją pojazdów i maszyn rolniczych. Przygotowuje pojazdy i maszyny rolnicze do wykonywania zabiegów agrotechnicznych. Wykonuje prace polowe zgodnie z wymaganiami agrotechnicznymi. Kontroluje jakość prac polowych i koryguje parametry robocze maszyn. Oczyszcza i konserwuje maszyny i urządzenia po zabiegach agrotechnicznych. Prowadzi usługi dla rolnictwa w ramach działalności gospodarczej.

7 Charakteryzuje pojazdy, maszyny i urządzenia stosowane w rolnictwie.
Sporządza szkice elementów mechanicznych pojazdów i maszyn rolniczych. Posługuje się dokumentacją konstrukcyjną, technologiczną i eksploatacyjną pojazdów i maszyn rolniczych. Wykonuje podstawowe operacje z zakresu obróbki metali przy naprawie maszyn i urządzeń rolniczych. tosuje nowoczesne technologie naprawy sprzętu rolniczego. Kieruje pojazdami i maszynami rolniczymi na poziomie umożliwiającym uzyskanie prawa jazdy kategorii B. Sporządza kalkulację kosztów obsługi i naprawy pojazdów i maszyn rolniczych. Planuje i wykonuje podstawowe zabiegi agrotechniczne w wybranych technologiach produkcji rolniczej. Organizuje stanowisko pracy do naprawy sprzętu rolniczego zgodnie z wymaganiami ergonomii. Stosuje rachunek ekonomiczny i przepisy prawa w działalności gospodarczej. Uwaga: W podanych treściach mogą pojawiać się nowe niezrozumiałe sformułowania, spróbuj je rozszyfrować, korzystając z pomocy doradcy zawodowego Internetu, literatury.

8 Podstawowe narzędzia pracy w zawodzie
Do pracy w zawodzie mechanika-operatora pojazdów i maszyn rolniczych niezbędne są: Nazwa narzędzia Opis podnośnik hydrauliczny urządzenie do podnoszenia pojazdu i maszyny stół ślusarski stół warsztatowy służący do montażu i demontażu elementów i zespołów zestaw kluczy uniwersalnych narzędzia służące do demontażu i montażu połączeń gwintowych komplet przyrządów pomiarowych przeznaczony do wykonania pomiarów samodzielnie lub w połączeniu z jednym lub wieloma urządzeniami dodatkowymi ciągnik rolniczy pojazd mechaniczny używany do ciągnięcia maszyn rolniczych, niemających własnego napędu agregat uprawowy służy do prac pielęgnacyjnych, zwłaszcza przy uprawach redlinowych pług rolniczy maszyna uprawowa do wykonywania orki bez własnego napędu

9 Cechy psychofizyczne Test samooceny 1/3
Decydując się na podjęcie pracy w zawodzie mechanika-operatora pojazdów i maszyn rolniczych, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje możliwości, cechy osobowości, temperamentu, swoje zainteresowania, uzdolnienia i wymagania fizyczne. Przeczytaj uważnie poniższy wykaz cech psychofizycznych oraz wymagań fizycznych i zdrowotnych, a następnie oceń siebie pod kątem ich spełniania. Wybierz właściwą odpowiedź poprzez zaznaczenie odpowiedniej odpowiedzi. Uwaga: Nie ma sensu zaznaczać nieprawdy, gdyż w ten sposób oszukiwałbyś sam siebie. Praca własna… Uwaga: W podanych treściach jest prawdopodobnie dużo nowych niezrozumiałych sformułowań, spróbuj je rozszyfrować.

10

11 Cechy osobowości, wymagania fizyczne
Cechy psychofizyczne – test samooceny 2/3 Lp. Cechy osobowości, wymagania fizyczne Tak Nie 1. Czy możesz o sobie powiedzieć, że masz zainteresowania typowo techniczne? 1 2. Czy masz rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i patrząc np. na pojazd czy maszynę jesteś w stanie wyobrazić sobie to, co jest w środku? 3. Czy podzielność uwagi to Twoja mocna strona? 4. Czy możesz powiedzieć o sobie, że jesteś cierpliwy i wytrwały? 5. Czy przy obsłudze pojazdu o jesteś w stanie zachować koordynację wzrokowo-słuchową? 6. Jak sądzisz, czy jesteś w stanie zachować przez dłuższy czas (np. 2 godz.) koncentrację uwagi na wykonywanych pracach obsługowo-naprawczych? 7. Czy możesz stwierdzić, że masz zamiłowanie do dokładnej pracy i porządku w swoim otoczeniu? 8. Czy Twoje działania są podejmowane w poczuciu obowiązkowości i odpowiedzialności? 9. Czy Twoją mocną stroną jest skrupulatność, sumienność i rzetelność w wykonywaniu powierzonych zadań? 10. Czy na podstawie obserwacji własnego zachowania w klasie uważasz, że masz umiejętności niezbędne do współpracy w grupie oraz potrafisz nawiązać kontakt z innymi ludźmi? Dodaj wszystkie punkty i w okienku zsumuj swój łączny wynik. Razem punktów:

12 Cechy psychofizyczne – test samooceny 3/3
Klucz odpowiedzi. Jeśli uzyskałeś: Od 7 do 10 punktów – Twoje odpowiedzi sugerują, że prawdopodobnie jest to zawód, który możesz wziąć pod uwagę w swoich wyborach. Zawsze jednak warto przemyśleć dokładnie decyzję i skonsultować się doradcą zawodowym. Od 4 do 6 punktów – możesz rozważyć ten wybór, ale zastanów się – być może istnieją zawody lepiej dopasowane do Twoich cech osobowości i wymagań fizycznych. Ewentualnie zbierz więcej informacji na temat danego zawodu i ponownie je przeanalizuj. Zawsze warto przemyśleć dokładnie decyzję i skonsultować się z doradcą zawodowym. Od 0 do 3 punktów – zastanów się, może warto przyjrzeć się dokładniej innym zawodom, bliższym Twoim predyspozycjom. Zachęcamy także do zbierania kolejnych informacji, które ułatwią Ci podjęcie decyzji. Zawsze warto przemyśleć ją dokładnie i skonsultować się doradcą zawodowym.

13 Przeciwwskazania zdrowotne
Decydując się na podjęcie pracy w zawodzie mechanika-operatora pojazdów i maszyn rolniczych, powinniśmy także wziąć pod uwagę przeciwwskazania zdrowotne. Test samooceny 1/3 Przed przystąpieniem do zrobienia testu przygotuj kartkę papieru i ołówek lub długopis. Następnie przeczytaj uważnie poniższy tekst zawierający przeciwwskazania zdrowotne i oceń siebie pod tym kątem. Wyniki zapisz na przygotowanej kartce. Uwaga: Nie ma sensu wybierać nieprawdziwych odpowiedzi, gdyż w ten sposób oszukiwałbyś sam siebie. Uwaga: Zamieszczone treści zawierają dużo sformułowań medycznych, zanim odpowiesz, postaraj się je wyjaśnić.

14 Przeciwwskazania zdrowotne
Przeciwwskazania zdrowotne – test samooceny 2/3 Lp. Przeciwwskazania zdrowotne Tak Nie 1. Czy masz skłonność do alergii i uczuleń? 1 2. Czy chorujesz na padaczkę? 3. Czy odczuwasz czasem zawroty głowy? 4. Czy przydarzyły Ci się w niedawnej przeszłości sytuacje, w których zemdlałeś? 5. Czy zaliczyłbyś siebie do osób mających zaburzenia czucia? 6. Czy masz znaczne zaburzenia słuchu i nie słyszysz poleceń osób stojących w pobliżu? 7. Czy chorowałeś ostatnio na przewlekłe choroby płuc czy też oskrzeli? 8. Czy masz wadę wzroku, niedającą się korygować szkłami optycznymi? 9. Czy cierpisz na choroby skóry Twoich rąk? 10. Czy masz zmiany czynnościowe ograniczające sprawność rąk i palców

15 Przeciwwskazania zdrowotne – test samooceny 3/3
Klucz odpowiedzi W przypadku, gdy choć raz, odpowiadając na powyższe pytania, wybrałeś wariant „TAK”, musisz się skontaktować z lekarzem medycyny pracy, który będzie w stanie stwierdzić, czy masz przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy w zawodzie mechanika-operatora pojazdów i maszyn rolniczych. Pamiętaj, że istnieje dużo więcej przeciwwskazań do pracy w zawodzie, zatem warto, abyś dokonując wyborów zawodowych, szczegółowo zapoznał się z tymi przeciwwskazaniami. Zawsze możesz też skonsultować się z doradcą zawodowym.

16 Kształcenie w zawodzie mechanika-operatora pojazdów i maszyn rolniczych
Aby pracować w zawodzie, możesz: 1.1. Jako absolwent gimnazjum – wybrać trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową. 1.2. Jako absolwent trzyletniego liceum ogólnokształcącego, trzyletniego liceum profilowanego, czteroletniego technikum, dwuletniego liceum uzupełniającego lub trzyletniego technikum uzupełniającego – wybrać szkołę policealną. 1.3. Po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej – kontynuować naukę w trzyletnim technikum uzupełniającym lub w dwuletnich liceach ogólnokształcących, a po uzyskaniu matury – podjąć naukę na uczelni wyższej. 1.4. Pracując w zawodzie, po 3 latach przygotować się do egzaminu czeladniczego organizowanego przez Związek Rzemiosła Polskiego, następnie zdać egzamin mistrzowski. Co zrobić, aby rozpocząć naukę w zasadniczej szkle zawodowej? Należy złożyć następujące dokumenty: świadectwo potwierdzające ukończenie gimnazjum (lub dawnej ośmioletniej szkoły podstawowej) oraz zaświadczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Zasadnicze szkoły zawodowe przyjmują uczniów, którzy nie ukończyli 18. roku życia.

17 Kształcenie w zawodzie
Praca własna… Poszukaj w najbliższej okolicy adresów szkół zawodowych, w których możesz podjąć naukę w zawodzie mechanika-operatora pojazdów i maszyn rolniczych. Zapisz je, a następnie zapoznaj się z ich ofertą edukacyjną. Możesz to zrobić na kilka sposobów: odnaleźć strony szkół zawodowych w Internecie, przeglądać poradniki, w których zaprezentowano ofertę szkół ponadgimnazjalnych, rozmawiać ze znajomymi pracującymi w zawodzie lub z kolegami uczącymi się w danym zawodzie i najtrudniejsze – wybierz się do szkoły, by na miejscu zrobić wywiad. Dokumenty potwierdzające Twoją aktywność w poszukiwaniu informacji o zawodzie sukcesywnie wkładaj do teczki.

18 Rynek pracy Czy wiesz, że:
Typowymi stanowiskami pracy w zawodzie mechanika-operatora pojazdów i maszyn rolniczych są: serwisant pojazdów, mechanik maszyn rolniczych i ciągników, maszynista maszyn rolniczych. Pokrewnymi stanowiskami pracy, na których może pracować mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, są: operator samojezdnych maszyn rolniczych, kierowca, operator sprzętu do robót ziemnych. Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych może poszukiwać pracy w przedsiębiorstwach technicznej obsługi wsi i rolnictwa, usługowych zakładach obsługowo-naprawczych. Może także prowadzić własną firmę obsługi i naprawy pojazdów i maszyn rolniczych.

19 (ogłoszenie – gazeta, ogłoszenie – Internet)
Rynek pracy Praca własna… Czy są problemy ze znalezieniem pracy w zawodzie mechanika-operatora pojazdów i maszyn rolniczych? Na to pytanie samodzielnie poszukaj odpowiedzi. W tym celu możesz przeprowadzić wywiady z kilkoma osobami, najlepiej mechanikami pracującymi na własny rachunek lub zatrudnionymi w firmie. Jeżeli nie masz takiej możliwości, sięgnij po informacje z gazet (np. po ogłoszenia o pracę) lub z Internetu. Wyniki zapisz w tabeli przygotowanej przez siebie według poniższego wzorca. Lp. Źródło informacji (ogłoszenie – gazeta, ogłoszenie – Internet) Najważniejsze informacje o zawodzie w skrócie (zadania zawodowe, cechy osobowości, wynagrodzenie) 1 2 3 Dodatkowo możesz zapoznać się z opracowaniami statystycznymi zamieszczonymi przez urzędy pracy. Takie zbiorcze opracowanie znajdziesz na portalu Publicznych Służb Zatrudnienia (www.psz.praca.gov.pl, patrz zakładka: „Informacje o rynku pracy”).

20 Źródła informacji I. Interesujące źródła informacji:
Jeżeli chcesz pogłębić wiedzę na temat świata zawodów, możliwości kształcenia, to zachęcamy do przejrzenia informacji zawartych w publikacjach wskazanych w zakładce „Polecane publikacje”. II. Czasopisma specjalistyczne: 1) Agro Mechanika (http://www.agromechanika.net.pl, 30 listopada 2009). 2) Atr Express (http://www.atrexpress.com.pl, 30 listopada 2009). 3) Rolniczy Przegląd Techniczny (http://www.rpt.pl/, 30 listopada 2009).

21 Źródła informacji III. Przy opracowywaniu charakterystyki wykorzystaliśmy poniższe źródła informacji: Doradca 2000 – przewodnik po zawodach. Mechanik pojazdów samochodowych, Operator samojezdnych maszyn rolniczych i leśnych, Operator sprzętu do robót ziemnych. (https://doradca.praca.gov.pl, 30 listopada 2009). Informator o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03], Centralna Komisja Egzaminacyjna Warszawa, Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomża, 2004 (http://www.cke-bip.waw.pl, 30 listopada 2009). Podstawa programowa kształcenia w zawodzie Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03], MEN, Warszawa (http://www.men.gov.pl, 30 listopada 2009). Kula W., Matyjaszczyk S., Wawroski R., Modułowy program nauczania. Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03], MEN, Warszawa 2005 (http://www.koweziu.edu.pl, 30 listopada 2009). Klasyfikacja zawodów i specjalności – opis zawodu mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych (http://www.praca.gov.pl, 30 listopada 2009). Lelińska K., Gruza M., Sołtysińska G. (red.), Zawody szkolnictwa zawodowego. Vademecum informacyjne doradcy zawodowego, MEN, Warszawa 2005. Przewodnik po zawodach, wydanie II, tom VI, MGPiPS, Warszawa 2003, s. VI-261. Standard kwalifikacji zawodowych dla zawodu: mechanik pojazdów samochodowych, Operator sprzętu do robót ziemnych, MPiPS, Warszawa (http://www.standardyiszkolenia.praca.gov.pl, 30 listopada 2009).

22 Źródła informacji Akty prawne:
Akty prawne: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia  2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (DZ. U Nr 82, poz. 537).  Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U nr 265, poz. 2644, z późn. zm.).

23 Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do dalszych poszukiwań informacji na temat zawodów, które Cię interesują.


Pobierz ppt "MECHANIK-OPERATOR POJAZDÓW I MASZYN ROLNICZYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google