Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Andy Warhol.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Andy Warhol."— Zapis prezentacji:

1 Andy Warhol

2 Andy Warhol Urodzony : 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu, Pensylwania, USA, Zmarł : 22 lutego 1987 w Nowym Jorku, USA)

3 Wszechstronny artysta, najbardziej znany przedstawiciel pop-artu
Wszechstronny artysta, najbardziej znany przedstawiciel pop-artu. Andy Warhol znany jest przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii. Powstałe dzięki tej metodzie sitodruki prezentują produkty konsumpcyjne z przeciętnej amerykańskiej lodówki, tj.: puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell, oraz przedmioty z życia codziennego, np. maki, banany, pudełka proszku Brillo. Serigrafia umożliwiła Warholowi odtwarzanie wystylizowanych portretów największych gwiazd świata rozrywki, do których należeli: Marilyn Monroe, Elvis Presley, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor. Tworzył także wizerunki innych powszechnie znanych postaci, którymi byli wówczas Mao Tse Tung, Lenin czy artysta Joseph Beuys. Andy Warhol traktował wszystko co malował przedmiotowo i bez zbędnych emocji. Proszek Brillo i banknoty dolarów miały dla niego taka sama wartość jak podobizny ludzi mu współczesnych – wszystko to artykuły konsumpcyjne społeczeństwa amerykańskiego, przedmioty pop.

4 Biografia

5 Andrew Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r
Andrew Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu, w Pensylwanii. Jego rodzice, Ondrej (Andrew) Warhol i Julia Justyna Zavacka (nazwisko Varchol zmienili na Warhol po przyjeździe do USA), byli imigrantami z klasy robotniczej. Pochodzili z mniejszości katolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Ojciec pracował w kopalni węgla w Pensylwanii. W trzeciej klasie młody Andrew Warhol zachorował na tzw. pląsawicę św. Wita. Uważa się, że było to powikłanie szkarlatyny, która na zawsze miała zmienić wygląd i życie przyszłego artysty nurtu pop. Zdolności artystyczne, które widoczne były już od młodzieńczych lat, najprawdopodobniej zadecydowały o wyborze kierunku studiów, jakim było projektowanie użytkowe na Carnegie Mellon University w Pittsburgu. W 1949 r. przeprowadził się do Nowego Jorku, międzynarodowego centrum artystycznego od czasu zakończenia II wojny światowej, aby tam zacząć karierę jako ilustrator czasopism i twórca reklam. Jednak lata 50. były jeszcze, pod względem artystycznym, dość odmienne od następnych, w których zaliczał się już do pop-artystów. Warhol był dobrym rysownikiem. Do jego popularności przyczyniły się rysunki butów wykonane kolorowym tuszem.

6 W latach 60. zaczął używać sitodruku do produkcji obrazów ze znanymi amerykańskimi produktami, tj. z zupą Campbell's i Coca-Colą. Szukał sposobu nie tylko na tworzenie sztuki posługującej się produktami kultury masowej, ale chciał przede wszystkim produkować masowo sztukę. Mówił, że chce być jak maszyna. W swoim atelier, The Factory, położonym przy Union Square w Nowym Jorku, zatrudniał i nadzorował artystów, zaangażowanych w produkcję druków, butów, filmów, książek, itp. Większość rzeczy wytwarzanych przez Andy'ego Warhola obracała się wokół konceptu szeroko pojętej kultury amerykańskiej. Malował pieniądze, jedzenie, damskie obuwie, ważne osobistości i gwiazdy, wycinki z gazet oraz przedmioty codziennego użytku. Według niego, te właśnie wyobrażenia reprezentowały kulturalne wartości Stanów Zjednoczonych.

7 Warhol udzielał się towarzysko w dwóch klubach nocnych w Nowym Jorku: Serendipity i Studio 54. Był powszechnie uważany za osobę spokojną i nieśmiałą, ale również za wnikliwego obserwatora. Większość, w żartach, wyrażała się o nim jako death warmed over (martwy odgrzany). Cieszył się także dość niepochlebną opinią człowieka złośliwego i manipulanta. Jego sprzeczna osobowość dała początek przezwisku Drella, czyli połączenie wyrazów: Dracula i Cinderella (Kopciuszek). Warhol regularnie zgłaszał się na ochotnika do schronisk dla bezdomnych w Nowym Jorku, zwłaszcza podczas najbardziej pracowitych dni w roku. Mówił o sobie, że jest osobą religijną. Regularnie uczęszczał na msze święte. Postrzegał siebie jednak jako człowieka niezaakceptowanego przez środowisko religijne ze względu na swój homoseksualizm. Wiele jego późniejszych dzieł zawiera ukryte tematy religijne, a główna część jego twórczości o tematyce sakralnej znaleziona została pośmiertnie w jego domu. W 1968 r., 3 czerwca, został postrzelony w klatkę piersiową przez Valerię Solanas. Była założycielką grupy Society for Cutting Up Men i wydała manifest S.C.U.M. Manifesto, który jest postrzegany jako radykalny tekst feministyczny. W rzeczywistości Solanas była jedną jedyną członkinią S.C.U.M.

8 Andy Warhol był gejem. W pamiętnikach, The Warhol Diaries, otwarcie pisze o swoich relacjach z mężczyznami. Jednak u początków kariery podawał okazjonalnie do prasy, że miał dziewczyny, w tym jedną (najprawdopodobniej wymyśloną) tzw. Taxi, która rzekomo potrafiła nie myć się przez kilka dni. Warhol był gejem w czasach, gdy w Ameryce temat homoseksualności był jeszcze tematem tabu, a geje tacy jak: Liberace i Paul Lynde byli tylko akceptowani jako dandysi. Tematyka homoseksualna w twórczości Warhola była często pomijana przez publiczność, nieświadomą znaczenia drag queen, kowbojów oraz innych postaci ważnych dla kultury gejowskiej, które często przewijały się w jego dziełach. Gdy Warhol był publicznie naciskany, aby rozmawiać o swojej seksualności, często odpowiadał żartobliwie i wymijająco. Twierdził, że ma niskie libido, a ci, którzy go znali mówili, że przytulanie i dotykanie wywołuje w nim poczucie dyskomfortu.

9 Andy Warhol zmarł 22 lutego 1987 r
Andy Warhol zmarł 22 lutego 1987 r. w wieku 58 lat w Nowym Jorku podczas rutynowego badania pęcherzyka żółciowego. Warhol bał się szpitali i wizyt lekarskich, dlatego też odwlekał zbadanie narastającego problemu. Być może ma to związek z tym, iż ojciec Andy'ego zmarł nagle podczas pobytu w szpitalu. Został pochowany na cmentarzu katolickim St. John the Baptist w Bethrl Park, w Pensylwanii, na południe od Pittsburga. Znajoma artysty, Yoko Ono, była jedną z osób przemawiających na pogrzebie. Andy napisał kiedyś, że pragnie, aby na jego nagrobku nie było nic poza słowem "Figment" (tłum. fikcja, wymysł). Jednak ten nagrobek to niewielka prosta marmurowa płyta z imieniem i nazwiskiem oraz datami urodzin i śmierci. Warhol był posiadaczem tak wielu przedmiotów, że sprzedanie całego majątku zajęło domowi aukcyjnemu Sotherby's 9 dni. Dochód ze sprzedaży wyniósł ponad 20 milionów dolarów.

10 Twórczość Andy'ego Warhola

11 Puszki Campbellsa zaprojektowane przez Warhola
3 butelki Coca-Coli Andy Warhol - Autoportret

12 300 Sl Coup 25 kolorowych Marylin

13 Dagmara Mazurek kl. III d


Pobierz ppt "Andy Warhol."

Podobne prezentacje


Reklamy Google