Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cierpliwie wysłuchaj tego, co chce Ci powiedzieć, reagując na treść jego komunikatu, a nie fakt jąkania się. Nie mów do niego: nie jąkaj się - takimi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cierpliwie wysłuchaj tego, co chce Ci powiedzieć, reagując na treść jego komunikatu, a nie fakt jąkania się. Nie mów do niego: nie jąkaj się - takimi."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Cierpliwie wysłuchaj tego, co chce Ci powiedzieć, reagując na treść jego komunikatu, a nie fakt jąkania się. Nie mów do niego: nie jąkaj się - takimi uwagami zwiększysz jedynie jego zakłopotanie i frustrację. Nie mów za osobę jąkającą się i nie odpowiadaj za nią na pytania. To zwiększa jej niepewność, powoduje zawstydzenie. Bądź wyrozumiały i cierpliwy – osoba jąkająca się nie oczekuje specjalnego traktowania, daj mu jedynie więcej czasu na odpowiedź i traktuj go jak innych z życzliwością.

5 staraj się nie rezygnować z mówienia – im bardziej będziesz uciekał od problemu, tym mocniej będzie on Ciebie dotyczył; jeżeli mówienie z jąkaniem to dla Ciebie problem – nie stój w miejscu, zrób coś! nie wstydź się jąkania! pracuj nad myślami – myśl uda mi się", unikaj przekonania, że nic nie ma sensu! nie bój się problemu – rozwiązuj go! zwolnij tempo mowy; stosuj mowę lekko zrytmizowaną – łatwiej będzie Ci mówić; ucz się wychodzenia z bloków – zatrzymaj się na chwilę, przerwij trwanie w bloku, zacznij spokojnie jeszcze raz; czytaj codziennie głośno, obserwując jak pracują Twoje wargi, język, zęby i oddech, ucz się prawidłowej fonacji; nie unikaj trudnych słów i nie zamieniaj ich na łatwe" – trenuj ich wymowę! rozmawiaj z bliskimi o problemie; zgłoś się do logopedy lub do stowarzyszenia osób jąkających się o pomoc!

6 Jurek Owsiak Dziennikarz, działacz charytatywny pomyslodawca - WOŚP Łukasz Golec Wokalista, trębacz, kompozytor przebojów Golec uOrkiestra Anna Józefina Lubieniecka Piosenkarka, wokalistka zespołu Varius Manx

7 Winston Churchill Przykuwał uwagę milionów słuchaczy podczas II wojny światowej, wygłaszając swoje inspirujące przemówienia. Król Jerzy VI Był inspiracją dla swojego kraju i świata podczas II wojny światowej, kiedy zagrzewał naród do walki w czasie swoich słynnych przemówień radiowych. Marilyn Monroe Urzekła widzów swoich filmów i innych artystów w czasie jej legendarnej kariery.

8 Jąkanie jest możliwe do wyleczenia – nawet osoba, która mocno się jąka, może osiągnąć poprzez systematyczną pracę logopedyczną i trening psychologiczny znaczną poprawę. Efekty widoczne są już po kilku tygodniach, ale do osiągnięcia pełnych efektów potrzeba wytrwałej pracy osoby jąkającej się i specjalistów logopedów. Jąkanie nie jest ostatecznym wyrokiem – jest problemem poważnym, ale możliwym do usunięcia.

9


Pobierz ppt "Cierpliwie wysłuchaj tego, co chce Ci powiedzieć, reagując na treść jego komunikatu, a nie fakt jąkania się. Nie mów do niego: nie jąkaj się - takimi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google