Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sztuka naiwna, prymitywna i ludowa. Tworzą ją artyści nieprofesjonalni, niewykszałceni plastycznie rzemieślnicy, także ludzie niepełnosprawni umysłowo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sztuka naiwna, prymitywna i ludowa. Tworzą ją artyści nieprofesjonalni, niewykszałceni plastycznie rzemieślnicy, także ludzie niepełnosprawni umysłowo."— Zapis prezentacji:

1 Sztuka naiwna, prymitywna i ludowa. Tworzą ją artyści nieprofesjonalni, niewykszałceni plastycznie rzemieślnicy, także ludzie niepełnosprawni umysłowo.

2 Czym się wyróżnia sztuka prymitywna i naiwna? deformacja przestrzeni i perspektywy obrazy podobne są do malunków dzieci skrajnie subiektywny punkt widzenia wielkie przywiązanie do szczegółu proste techniki odwoływanie się do magii i symboli nawiązywanie do życia codziennego

3 Odkrycia antropologiczne, zainteresowanie obcą kulturą ludów pierwotnych wpłynęło na zapotrzebowanie na sztukę naiwną. Jednym ze znakomitych jej przedstawicieli był Francuz - Henri Rousseau.

4 Cygan

5 Sen

6 Fascynacja dziełem nieskażonym przez intelekt spowodowała, że artyści zaczęli się uczyć od nieprofesjonalistów, a amatorzy od twórców profesjonalnych.

7 Nikifor Krynicki Kadr z filmu Mój Nikifor. Autoportret krynicki. Jeden z najsławniejszych malarzy prymitywistów, swoje dzieła tworzył nawet na papierkach po czekoladkach…

8 Przed Ratuszem

9 Pejzaże w tonacji ciepłej i chłodnej.

10 Sztuka l u d o w a malarstwo rzeźba ceramika architektura sztuka użytkowa zdobnictwo

11 Każdy kraj ma własną sztukę ludową, która od wielu stuleci powstaje zgodnie z tradycjami i technikami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie – tworzą ją wiejscy rzemieślnicy i artyści. Drewniane zabawki polskie, hinduska bogini Lakshmi, matrioszki rosyjskie, afrykańska maska.

12 Tematy religijne, krajobrazy, zwierzęta i scenki rodzajowe (życie codzienne) – to najchętniej podejmowane tematy przez twórców ludowych.

13 Malarstwo ludowe malowane na drewnie i szkle Krakowskie malarstwo ludowe.

14 Rzeźba ludowa uproszczona forma geometryzacja deformacja Chrystus Frasobliwy.

15 Ceramika Bomboniera

16 Sztuka użytkowa Sztuka hafciarska ma zastosowanie we współczesnej modzie. Przykład koronek z Koniakowa.

17 Ozdabianie kwiecistymi ornamentami chat wiejskich w Zalipiu.

18 Architektura Perłami zabudowy drewnianej w Polsce są drewniane kościoły.

19 Na uwagę zasługują także drewniane chaty polskie ze spadzistym dachem o niskich ścianach. Po lewej stronie Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej.

20 Obok twórczości plastycznej, do sztuki ludowej zalicza się też muzykę, tańce, legendy, bajki, poezję ludową oraz całą artystyczną stronę zwyczajów i obrzędów ludowych.

21 Opracowanie na podstawie źródeł internetowych i innych. Prezentacja przeznaczona do celów edukacyjnych. Przedstawiając prezentację poszczególne jej slajdy i opisy należy omówić w oparciu o dodatkowe spostrzeżenia i komentarze.


Pobierz ppt "Sztuka naiwna, prymitywna i ludowa. Tworzą ją artyści nieprofesjonalni, niewykszałceni plastycznie rzemieślnicy, także ludzie niepełnosprawni umysłowo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google