Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Recenzja w twórczości dziennikarskiej Autor: Adrianna Dzikielewska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Recenzja w twórczości dziennikarskiej Autor: Adrianna Dzikielewska."— Zapis prezentacji:

1 Recenzja w twórczości dziennikarskiej Autor: Adrianna Dzikielewska

2 N AJWAŻNIEJSZE FORMY WYPOWIEDZI DZIENNIKARSKIEJ : INFORMACJA i DEPESZA REPORTAŻ WYWIAD RECENZJA Wzmianka Notatka Sprawozdania Relacja Życiorys Sylwetka Kalendarium Przegląd prasy Komentarz Artykuł Esej Felieton

3 4. R ECENZJA Recenzja to tekst, w którym oceniasz jakieś dzieło kultury - książkę, film, spektakl itd. Masz nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek do własnych odczuć, ale żeby się nie kompromitować, musisz operować pewną wiedzą. Także na temat samej recenzji.

4 R ECENZJA KROK PO KROKU 1. Przedstawienie działa: Autor, tytuł, daty powstania, przynależność do nurtu, epoki. 2. Ocena: Kolejność dowolna, zależna od specyfikacji działa: inaczej film, inaczej książka. 3. Podsumowanie: Ocena końcowa, zaproszenie lub zniechęcenie swojego czytelnika do odbioru dzieła.

5 C O RECENZJA POWINNA ZAWIERAĆ ? C Z.1 1. Elementy informacyjne: Podaj tytuł, nazwisko autora (reżysera, scenarzysty, pisarza), aktorów, kompozytora, scenografa, operatora zdjęć itp.; Streść fabułę, ale nie opowiadaj zbyt wiele; Podaj informację o miejscu projekcji, wystawy lub koncertu.

6 C O RECENZJA POWINNA ZAWIERAĆ ? C Z.2 2. Elementy oceniające: Twoje zdanie na temat recenzowanego działa (co Ci się podoba, a co nie - i dlaczego); Powiedz, co jest nowatorskie, innowacyjne, oryginalne - a co powiela powtarzane wcześniej schematy; Podziel się swoim zdaniem o konkretnych elementach działa (grze aktorskiej, sposobie prowadzenia akcji, stylu, temacie)

7 C ZEGO W RECENZJI NIE MOŻE ZABRAKNĄĆ ? Zdania oceniające. Argumenty potwierdzających własne zdanie. Podkreślenie, że to subiektywna opinia piszącego Szersze spojrzenie na omawiane dzieło – umiejscowienie go w kontekście Odwołania do innych recenzentów.

8 D ZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Recenzja w twórczości dziennikarskiej Autor: Adrianna Dzikielewska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google