Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZWALCZANIE TERRORYZMU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZWALCZANIE TERRORYZMU"— Zapis prezentacji:

1 ZWALCZANIE TERRORYZMU
3 Organizacje terrorystyczne w XXI wieku i sylwetki najważniejszych terrorystów współczesnego świata. Maciej Milczanowski 1

2 TEMATY ZAJĘĆ Pojęcia, definicje i historia terroryzmu.
Terroryzm w okresie dwubiegunowości świata. Organizacje terrorystyczne i sylwetki czołowych terrorystów w XXI wieku. Cyberterroryzm, bioterroryzm, ekoterroryzm. Konflikt izraelsko-palestyński jako źródło terroryzmu. Zwalczanie terroryzmu przez NATO. Zwalczanie terroryzmu w krajach Unii Europejskiej i w Polsce.

3 Bractwo Muzułmańskie Al-Kaida Hamas Hezbollah

4

5

6 Współczesne źródła islamizmu
Historia islamizmu zaczyna się od działalności Dżamala al-Din Al- Afghaniego podczas jego pobytu w Kairze w latach Był z pochodzenia irańskim szyitą, choć sam podawał się za Afgańczyka. To on na nowo odkrył i wypromował przemyślenia ibn Tamijji. Al-Afghani zachodniej dominacji przeciwstawiał twardy nacjonalizm i poszukiwanie spoiwa dla świata arabskiego. Według niego świat islamu upadł z dwóch powodów: przez fanatyzm i tyranię.

7 Bractwo Muzułmańskie

8 Bractwo Muzułmańskie Ideologia Afghaniego padła na podatny grunt w 1928 roku za sprawą organizacji o nazwie Bractwo Muzułmańskie. Jej twórcą był Hassan Al-Banna, egipski działacz religijny. Wprowadził on zawodową przemoc do ruchu, który obecnie nazywamy fundamentalizmem islamskim.

9 Bractwo Muzułmańskie Tajny aparat, który dla nielegalnych operacji skierowanych przeciw panującym w Egipcie Brytyjczykom. Przeorganizowanie się w komórki (usar), które nie mogły liczyć więcej niż pięciu członków. Skrytobójstwa i akcje dywersyjne. Działalność propagandowa skierowana przeciw Brytyjczykom, starając się ukazać ich jako źródło niestabilności, biedy i upadku kraju.

10 Bractwo Muzułmańskie podwaliną współczesnego fundamentalizmu muzułmańskiego
Zachowała się jego legenda, która między innymi przyczyniła się do powstania Al-Kaidy. Wielu badaczy jest skłonnych widzieć przyczynę odrodzenia islamskiego fundamentalizmu w kompromitacji świeckich ideologii w świecie islamu.

11 Wpływ Związku Radzieckiego na odrodzenie się islamskiego fundamentalizmu – najazd na Afganistan w 1979 roku. Zjednoczenie świata arabskiego w walce z „niewiernym najeźdźcą”. Zjednoczenie świata islamskiego wokół jednej idei (nie było wtedy ważne, czy bojownik pochodzi z Afganistanu, Jemenu, Arabii Saudyjskiej czy Egiptu).

12 Niszczeni w Egipcie Bracia Muzułmanie emigrowali do pobliskich krajów arabskich, gdzie zajęli się nauczaniem miejscowych. Jednym z nich był brat Sayyida Qutba - Mohamed. Wyjechał on do Arabii Saudyjskiej, gdzie stał się nauczycielem pewnego młodego człowieka - Osamy ibn Ladena.

13 Bractwo Muzułmańskie jest demonizowane?

14 Al-Kaida. Sunnicka organizacja kierowana przez Osamę bin Ladena. Została stworzona w 1988 roku i początkowo miała się przeciwstawiać radzieckiemu atakowi na Afganistan w czasie wojny afgańskiej, lecz jednak w 1991 roku przekształciła się w organizację terrorystyczną. W pierwszym okresie istnienia była sponsorowana przez Stany Zjednoczone, co w dzisiejszych czasach wydaje się być absurdem.

15 Al-Kaida liczy prawdopodobnie kilka tysięcy członków w kilkunastu krajach m.in. w Sudanie, Afganistanie, Pakistanie, Algierii, Egipcie, Uzbekistanie, Bangladeszu, Libanie, Jemenie, Francji, Kaszmirze, na Filipinach. Bin Laden był głównym szefem najbardziej rozwiniętej siatki terrorystycznej na świecie, posiadał wielu podwładnych, którzy byli mu wierni i gotowi poświęcić życie za niego. Głównym celem tej organizacji jest zniszczenie państw Zachodu oraz zwalczanie wpływu USA w krajach muzułmańskich.

16 Sposoby działania Największym zamachem Al-Kaidy był atak na World Trade Center i Pentagon z 11 września 2001 roku. Użyto wtedy porwanych samolotów pasażerskich, które uderzyły w najbardziej charakterystyczne budynki Stanów Zjednoczonych. W wyniku ataku zginęło wówczas osób. Był to najkrwawszy atak w dziejach Ameryki. Był to już drugi atak na budynki WTC, poprzedni miał miejsce w 1993 roku, gdy w podziemiach nastąpiła eksplozja bomby umieszczonej w furgonetce. Do tego ataku także przyznała się Al-Kaida.

17 Zmiana głównego wroga W 1993 bin Laden dowiaduje się o istnieniu bazy USA w Arabii Saudyjskiej. Od 1993 roku zwalcza USA. Celem walki jest wyeliminowanie obecności USA na Bliskim Wschodzie.

18 Deklaracja wojny W 1996 bin Laden ogłasza wojnę.
Agresję usprawiedliwia jako walkę w obronie narodu islamskiego będącego pod atakiem: „Nie ma ważniejszej rzeczy, niż wyparcie wojsk amerykańskich - stanowił dekret - Młodzi chcą tylko jednej rzeczy: zabić żołnierzy Amerykańskich, aby móc trafić do raju.” Osama mówił: „Stany Zjednoczone chcą okupować nasze kraje, kraść nasze złoża i rządzić nami.” W lutym 1998 roku, Osama wydał kolejny dekret, który był skierowany już nie tylko przeciwko amerykańskim żołnierzom, ale też cywilom. Zgodnie z nim, mieli być zabijani w każdym miejscu na świecie, tam gdzie tylko się na nich natrafi. Dekret został także podpisany przez Aymana al-Zawahiri, głowę Egipskiej grupy terrorystycznej al-Jihad.

19 Karta Islamskiego Oporu (Hamas)
[…] Nie ma rozwiązania problemu palestyńskiego poza dżihadem.

20 Hamas Jest jedną z fundamentalistycznych terrorystycznych organizacji działających głównie na terytorium Palestyny (Strefa Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu).

21 W 1991 Hamas głosił: "Jesteśmy za prawdziwym pokojem i sprawiedliwością, która zwróci narodowi palestyńskiemu jego ziemię i honor. Ale to może nastąpić dopiero wtedy, gdy obcy najeźdźcy - żydzi - powrócą do krajów z których przybyli".

22 Hamas (Islamski Ruch Oporu) powstał w 1987 w Strefie Gazy
Hamas (Islamski Ruch Oporu) powstał w 1987 w Strefie Gazy. Rekrutował swoich członków początkowo wśród osób ze stowarzyszenia społeczno-religijnego al-Madżama al-Islami, nawiązującego do ideologii egipskiego Stowarzyszenia Braci Muzułmańskich.

23 Hamas głosił hasło dżihadu (świętej wojny), przy pomocy którego chce wyzwolić Palestynę od "obcych, niewiernych izraelskich okupantów". Odmawia Izraelowi prawa do istnienia, a całą Palestynę chce uczynić islamskim państwem z islamizacją wszystkich stron życia jednostki i zbiorowości.

24 Struktura Hamasu obejmuje trzy niezależnie działające piony.
1. "Dawa" - zajmuje się działalnością społeczną i charytatywną, propagandową, zbieraniem funduszy i rekrutacją członków. Pieniądze są zbierane głównie wśród Arabów mieszkających w wielu krajach świata w tym w USA. O finansowanie Hamasu oskarżany jest Iran. 2. pionem jest aparat bezpieczeństwa. Jedna sekcja zbiera informacje o współpracy z izraelskimi siłami bezpieczeństwa i karze kolaborantów. Druga sekcja zwalcza naruszanie norm islamu. 3. pion - to głęboko zakonspirowane komórki zbrojne organizacji Izz ad-Din al-Kassarn. Dokonują one zamachów. Hamas wierzy, że czas pracuje na jego korzyść, gdyż nie sądzi, że przywódcy Izraela okażą dobrą wolę i zgodzą się na niepodległe państwo palestyńskie.

25 Działania neutralizujące skutki terroryzmu
Sławomir Petelicki twierdzi, że jedyną skuteczną bronią w walce z terroryzmem, są działania jednostek antyterrorystycznych (przemoc zwalcza się przemocą). Całkowicie przeciwstawny pogląd reprezentował Icchak Rabin. W trakcie kampanii Izraela przeciwko OWP w Libanie w 1982 stwierdził: Terroru nie można przerwać poprzez wojnę. To kompletna bzdura

26 Hezbollah

27 Hezbollah, organizacja polityczno-militarna, zwana też Partią Boga ze względu na ścisły związek z szyityzmem. Założona w 1982 przez Husajna al-Musawiego i grupę bojowników przybyłych z Iranu po inwazji Izraela na Liban.

28

29

30

31 Działa na terenie Libanu, prowadząc „świętą wojnę” z okupantem izraelskim oraz występując przeciwko obecności państw zachodnich. Znana z samobójczych zamachów terrorystycznych (arabskie al-amalijja al-istiszhadijja) i porwań samolotów. W październiku 1983 zamachowiec-samobójca z tej organizacji wysadza w powietrze amerykańskie baraki na lotnisku w Bejrucie, ginie ponad 200 amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej.

32 SYLWETKI NAJWAŻNIEJSZYCH TERRORYSTÓW

33 Osama Bin Laden

34 Rozdzina Bin Ladenów Osama bin Laden urodził się w Arabii Saudyjskiej w 1957 roku, jako siedemnasty z 20 lub 25 synów Mohammeda bin Laden, który miał w sumie 52 lub 54 dzieci. Mohammed bin Laden, był w bliskich relacjach z rodziną królewską założył wielką formę budowlaną. Jego majątek wyceniano na 2 do 3 miliarda dolarów w chwili jego śmierci w 1967 roku.

35 Okres nauki Nauczycielem i mentorem bin Ladena był Abdullah Azzam. W 1979 roku po inwazji ZSRR na Afganistan, wydał on Fatwę: „Obrona ziemi muzułmanów”. Azzam uczył bin Ladena jak należy reagować na inwazję obcego mocarstwa – ZSRR.

36 Różnice poglądów Bin Laden chciał rozszerzenia działalności an cały świat. Azzam wolał ograniczyć się do Afganstanu aby wybudować tam wzorcowy kraj muzułmański. Ich sojusz się rozpada. Bin Laden wraz z Aymanem al-Zawahirim w 1988 roku zakład Al.-Kaidę (baza).

37 Zmiana głównego wroga W 1993 bin Laden dowiaduje się o istnieniu bazy USA w Arabii Saudyjskiej. Od 1993 roku zwalcza USA. Celem walki jest wyeliminowanie obecności USA na Bliskim Wschodzie.

38 Ahmed Ismael Jassin W 1967r. będąc w Gazie propagował ideologię Bractwa Muzłumańskiego prowadzać naukę islamu w meczetach. utworzył fundamentalistyczną organizację „Hamas” (Zapał), samemu stając się jej duchowym liderem. W prowadzonej przez siebie polityce nie przyznawał praw Żydom do „ziemi między Morzem Śródziemnym a Jordanem”, jednocześnie starając się nie narażać na niebezpieczeństwo przywódców państw arabskich. Pod jego mocną krytyką znalazł się Jaser Arafat za prowadzone przez niego pokojowe rozmowy z izraelskim rządem. Ahmed Ismael Jassin zginął 22 marca 2004 r., w chwili gdy opuszczał główny meczet w Gazie, Szejk zginął w wyniku ostrzału rakietowego z izraelskich helikopterów

39 Bernd Andreas Baader Pierwszą akcją terrorystyczną Baadera oraz jego partnerki Gudrun Ensslin przeprowadzili zamach bombowy w centrum handlowym we Frankfurcie, wymierzony przeciwko wojnie w Wietnamie. Aresztowany i skazany odsiedział część wyroku poczym po warunkowym zwolnieniu zbiegł za granicę. Po powrocie znów zatrzymany i osadzony w więzieniu. Po zaledwie miesiącu, terroryści na czele z Ulrike Meinhof uwolnili Baadera z więzienia. Założona po tym zdarzeniu organizacja Frakcja Czerwonej Armii (RAF) działała do drugiej połowy lat 90 ubiegłego wieku. Liczne napady na banki pozwalały tej organizacji zdobywać fundusze na swą działalność oraz prowadzić wystawne życie, które jednak nie pozwalało zachować im całkowitej anonimowości. W roku 1972 RAF pod dowództwem Baadera zaatakowała dowództwo 5 Korpusu Armii USA stacjonujące we Frankfurcie oraz Kwaterę Główną Armii USA na Europę w Heidelbergu. W wyniku tych wydarzeń policja niemiecka wszczęła największe w historii Niemiec śledztwo, które zakończyło się sukcesem ich zatrzymania we Frankfurcie. 

40 Abu Musab al-Zarkawi (1966 – 07.06.2006)

41 ARAB


Pobierz ppt "ZWALCZANIE TERRORYZMU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google