Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podczas II Wojny Światowej. Faszyzm jest to ideologia powstała we Włoszech w okresie międzywojennym, sprzeciwiającej się demokracji, głoszący kult państwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podczas II Wojny Światowej. Faszyzm jest to ideologia powstała we Włoszech w okresie międzywojennym, sprzeciwiającej się demokracji, głoszący kult państwa."— Zapis prezentacji:

1 Podczas II Wojny Światowej

2 Faszyzm jest to ideologia powstała we Włoszech w okresie międzywojennym, sprzeciwiającej się demokracji, głoszący kult państwa. Jej założycielem był Benito Mussolini.

3 Marsz Czarnych Koszul jest to zamach stanu w 1922r w wyniku którego władzę w państwie zdobył Mussolini.

4 Benito Mussolini jest to włoski polityk, główny założyciel i przywódca ruchu faszystowskiego. W latach 1922–1943 był premierem Włoch, później do 1945 przywódca Włoskiej Republiki Socjalnej.

5 Osiągnięcia Włochów przed II wojną światową: 1) Poprawienie życia, 2) Sukcesy ekonomiczne w koloniach i w państwach zależnych, 3) Zawarcie układów z Watykanem, 4) Rozbudowanie robót publicznych.

6 Przyczyna agresji Włoch: a. Poszerzenie granic państwa. b. Powrócenie do lat świetności Cesarstwa Rzymskiego. c. Straty ekonomiczne podczas I wojny światowej. d. Dobra pozycja gospodarcza i militarna.

7 Włochy rozpoczęły swój udział w II wojnie światowej 10 czerwca 1940 roku jako sojusznik III Rzeszy. Właśnie te dwa państwa najszybciej wyszły z kryzysu.

8 Pakt trzech jest to porozumienie podpisane przez rząd III Rzeszy, Japonii i Włoch 27 września 1940r.

9 Cele Włochów podczas II wojny światowej: Pomoc III Rzeszy w Bitwie o Francje i Anglię Bałkany Afrykę Północną i Wschodnią Tereny Morza Śródziemnego

10

11

12 Najważniejsze walki w Afryce: Bitwa o Tobruk El Alameid Kampania wschodnio-afrykańska Mers el-Kebir Atak na Egipt Operacja Torch Wyścig do Tunisu Wojnę o Afrykę wygrali alianci.

13

14 W 28 października 1940 r. rozpoczęła się wojna grecko-włoska. Źle przygotowana ofensywa włoska utknęła wysokogórskim terenie, bronionym przez słabszą, ale zdeterminowaną armię grecką. Greckie wojska przeprowadziły kontratak i wypędziły wojska włoskie aż do Albanii.

15 Dnia 5 kwietnia III Rzesza wraz z Włochami zaatakowała Grecję i Jugosławię. Po zaciętych walkach w Albanii i na terenach Jugosławii i Grecji, agresorzy wygrali wojnę.

16 Kampania włoska-walki prowadzone między wojskami aliantów, a państwami Osi na terytorium Zjednoczonego Królestwa Włoch. Rozpoczęła się 9 lipca 1943 wraz z lądowaniem aliantów na Sycylii, a zakończyła się 2 maja 1945 wraz z kapitulacją wojsk niemieckich na tym froncie. Dzięki zwycięstwu Aliantów w Afryce Północnej poważnie osłabiono Włochy i możliwa stała się operacja desantowa na ten kraj. Na miejsce desantu wybrano Sycylię.

17 Najważniejsze bitwy: Operacja Husky Operacja Avalanche Aliancka ofensywa na Rzym: 1. Bitwa pod Monte Cassino, 2. Przełamanie linii Bernhardta i linii Gustawa, Aliancka ofensywa na północne Włochy:

18

19

20

21

22 Włochy: Podczas wojny zabito żołnierzy. Zginęło cywilów.

23 Dziękuje za uwagę i poświęcony czas! Prezentacje opracował: Michał Tejchman I A


Pobierz ppt "Podczas II Wojny Światowej. Faszyzm jest to ideologia powstała we Włoszech w okresie międzywojennym, sprzeciwiającej się demokracji, głoszący kult państwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google