Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego wojna w Iraku? Kulisy wojny w Iraku w 1991.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego wojna w Iraku? Kulisy wojny w Iraku w 1991."— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego wojna w Iraku? Kulisy wojny w Iraku w 1991.
Zaczerpnięte z wykładu “Modellistica e Gestione delle Risorse Naturali 1”, Politechnika w Mediolanie

2 Koszt wojny w Zatoce Perskiej
40 miliardów $ Tzn. 42 miliardy euro Tzn. 168 miliardy PLN

3 Kto za to zapłacił? Co jest prawdą tylko z jednej strony:...
Spontanicznie chciałoby się powiedzieć, że 40 miliardów $ zapłaciły Stany Zjednoczone… Co jest prawdą tylko z jednej strony:... 40 miliardów $ 25% kosztów pokryły USA (10 miliardów $) Pozostałe 75% , pokryły Kuwejt i Arabia Saudyjska (30 miliardów $)

4 Ale skąd wzięli te pieniądze?
Cena ropy, przed wybuchem wojny, wynosiła około 15 $ za baryłkę… ale z wybuchem wojny wzrosła do 42 $ za baryłkę, dając EXTRA wpływy w wysokości przynajmniej 60 miliardów $ Kto zarobił te pieniądze? W krajach arabskich obowiązuje zasada fifty-fifty: 50% dla rządu lokalnego, 50% dla międzynarodowych organizacji kontrolujących złoża ropy naftowej. A więc…

5 Ale skąd wzięli te pieniądze?
Zysk netto ze wzrostu ceny ropy: 60 miliardów $ 30 miliardów $ dla koncernów naftowych 30 miliardów $ dla rządów krajów arabskich (Kuwejtu + Arabia Saudyjska)

6 W czyich rękach są koncerny naftowe?
Na Bliskim Wschodzie wydobycie i komercja ropy naftowej jest w rękach 7 Sióstr (Shell, Tamoil, Esso…), wszystkie amerykańskie, z których 5 jest własnością państwa amerykańskiego. 30 miliardów $ Około 21 miliardów $ dla rządu USA Około 9 miliardów $ dla indywidualnych amerykanów

7 Podsumujmy… Wydatki wojenne Zysk ze wzrostu ceny ropy
Zyski albo straty Kraje arabskie 30 miliardów $ Rząd USA 10 miliardów $ 21 miliardów $ Przedsiębiorcy indywidualni USA 9 miliardów $ Zysk 11 miliardów $ Zysk 9 miliardów $ Teraz wszystko jest jasne… USA zarobiło 20 miliardów $ na wojnie! Piękne wyzwolenie Kuwejtu… chcieli tylko zainkasować kapuchę!

8 Ale to jeszcze nie koniec…
Suma summarum, kto poniósł koszty wojny w ’91 w Iraku? Konsumatorzy ropy naftowej … TO ZNACZY MY!!!

9 Ale to jeszcze nie koniec…
Tak więc USA, na wzroście ceny ropy i wpływów z wojny, zarobiły… 11 miliardów $ bezpośrednio 49 miliardów $ pośrednio!!!

10 Ale to jeszcze nie koniec…
2. W jaki sposób rozeszły się 40 miliardy $ przeznaczone na wojnę? Poszły na przemysł wojenny, który o dziwo, całkowicie znajduje się rękach… AMERYKI!!!

11 Ostatnie spostrzeżenia
Jak łatwo jest zauważyć, wojna w Zatoce Perskiej w 1991 była przeprowadzona wyłącznie z pobudek ekonomicznych, a nie ze względu na cele „humanitarne” albo „obronę wolności”. Łatwiej jest też zrozumieć aktualne wydarzenia: dlaczego wojna w Afganistanie i prawdopodobna nowa wojna w Iraku.

12 Ostatnie spostrzeżenia
Głównym celem wojny w Afganistanie było utworzenie marjonetkowego rządu, który dałby pozwolenie na budowę rurociągu (należącego do USA) o długości 2500 kilometrów przez swoje terytorium. Rurociąg ten, o znaczeniu strategicznym, ma jako jedyną alternatywę budowę innego o długości 5500 kilometrów, niewyobrażalnie droższego z powodu podatków jakie kraje przez, które miałby przebiegać, nałożyłyby na USA. O wiele łatwiej jest, więc, zrównać z ziemią kraj umęczony już trzydziestoletnią wojną i zrobić z niego państewko satelitarne, z możliwością zbudowania i utrzymania rurociągu-skrótu, z całym spokojem.

13 Ostatnie spostrzeżenia
Aby zrozumieć dlaczego Bush jr. Chce znowu zaatakować Irak, należy wiedzieć, że USA ma problemy ze swoimi dostawcami ropy w rejonie Zatoki Perskiej: Arabią Saudyjską. Rozdźwięk zaczyna stawać się nie do uleczenia, dlatego że Arabia Saudyjska jest jednym z krajów najbardziej wplątanych w terroryzm Bin Ladena oraz z powodu krytycznej postawy opinii międzynarodowej w stosunku do tego państwa umotywowanej nieprzestrzeganiem elementarnych praw człowieka. Dla administracji Busha celem nadrzędnym jest szukanie ropodajnej alternatywy na Bliskim Wschodzie!

14 Ostatnie spostrzeżenia
Najłatwiej oczywiście jest zaatakować Irak i utworzyć marjonetkowy rząd zależny od USA. Dlaczego Irak? Z 3 prostych przyczyn: Jest to biedny kraj, który nie jest w stanie się obronić (biedota spowodowana embargiem jest przyczyną śmierci głodowej dzieci rocznie). Irak daje łatwy pretekst (obecność nierealna broni masowego rażenia, która może być produkowana tylko w krajach wysoko rozwiniętych technicznie przy dużych nakładach finansowych, co nie jest realne w przypadku Iraku), aby usprawiedliwić atak przed opinią publiczną, która nic nie wie o prawdziwej przyczynie wojny (kontroli nad ropą). W tej chwili Irak nie cieszy się protekcją ze strony jakiegoś mocarstwa będącego w stanie sprzeciwić się amerykańskiemu atakowi.

15 Ostatnie spostrzeżenia
Co więcej, w ostatnich miesiącach, wybuchła rewolucja w Wenezueli, z powodu przerażających warunków życiowych prostych ludzi, dyktowanych przez amerykańskie koncerny naftowe. Wenezuela jest bowiem największym dostawcą ropy naftowej dla USA. Szukanie alternatywy dla Arabii Saudyjskiej i Wenezueli stało się nadrzędnym zadaniem dla administracji Białego Domu!

16 Co robić? Przede wszystkim modlić się o pokój! Oraz za tych, którzy cierpią i za tych od których decyzji zależeć będzie przyszłość nasza i pokoleń, które po nas nastąpią. Nie dać się zwieść propagandzie (tyle lat od Gebelsa, a niestety cały czas dajemy się wodzić za nos różnym populistom!); starać się myśleć i decydować samodzielnie, bo kiedy jesteśmy bezmyślną masą wielu jest takich, którzy chcieliby manipulować naszym życiem!

17


Pobierz ppt "Dlaczego wojna w Iraku? Kulisy wojny w Iraku w 1991."

Podobne prezentacje


Reklamy Google