Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie!!! Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie!!! Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie!!! Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych). Nie daj się nabrać na papierosy "light" lub "ultra-light". Aż 75% palaczy uważa, że palenie takich papierosów jest mniej szkodliwe. Tymczasem badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35- 69 lat - jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem. Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemości zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia ?

4 Palacze według płci procent palących regionmężczyznakobieta Afryka 294 Ameryka 3522 Wschodnie Morze Śródziemne Morze Śródziemne 354 Europa 4626 Południowo-wschodnia Azja Azja 444 Zachodni Pacyfik Pacyfik 608 (2000, szacunki WHO ) WHO

5 Palenie tytoniu jest szkodliwe w różnym stopniu w zależności od wieku, płci i rasy. Najbardziej szkodzi kobietom rasy białej poniżej 20 roku życia, najmniej - mężczyznom po pięćdziesiątce (bez względu na rasę).wiekupłcirasykobietommężczyznom Każdy papieros skraca życie palacza o 7 minut.

6 Już w czasie wojny Adolf Hitler opowiadał że kiedy Rzesza Niemiecka zwycięży w Europie każe na paczkach papierosów umieszczać napisany czerwonymi literami komunikat: Palenie powoduje raka i może cię zabić. Miał to być wstęp do całkowitej delegalizacji tytoniu. Hitler znany był z tego iż palaczy nie znosił, a przed bunkrem w którym się ukrywał w 1945 roku wisiała tabliczka z napisem "zakaz palenia".Adolf Hitler Rzesza Niemiecka 1945 Co czwarta paląca osoba nie dożywa wieku emerytalnego.

7 31 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA 31 maja każdego roku obchodzony jest światowy dzień bez papierosa. Rocznie Polacy wydają na papierosy około 16 MILIARDÓW ZŁOTYCH (to 640 razy tyle, ile np. w 2004 roku zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy). Problem z palaczami polega na tym, że szkodzą nie tylko sobie, lecz także otoczeniu, a najlepszą metodą zaprzestania palenia jest dotarcie do przyczyn, które powodują, że papieros kojarzy się palaczom z chwilą... wytchnienia i uspokojenia - stresu, napięcia, pośpiechu, złej organizacji, wykonywania zbytecznych czynności i marnowania czasu na błahostki - ZMIANY SPOSOBU ŻYCIA...

8 Sposoby na rzucenie palenia 1. Spontanicznie. Próba odstawienia papierosów ma wi ę ksze szanse powodzenia, je ż eli zdecydujemy si ę na ni ą nagle - bez długiego planowania Do takich wniosków doszli naukowcy z University College London, wyniki bada ń przedstawili w "British Medical Journal". Okazało si ę, ż e blisko połowa wszystkich prób rozstania si ę z nałogiem była podj ę ta spontanicznie, bez wcze ś niejszego planowania. Co wi ę cej, z bada ń wynikało, ż e w przypadku takich prób szanse powodzenia były ponad dwukrotnie wi ę ksze ni ż w tradycyjnych metodach rzucania palenia.

9 2. Oczy ść mieszkanie. Wyrzu ć z domu wszystkie papierosy i popielniczki. Zadbaj o czyste i ś wie ż e otoczenie w domu i pracy. Upierz swoje ubrania, firanki i zasłony, wyczy ść siedzenia w samochodzie.

10 3. Czym si ę zaj ąć ? Polecam pestki ze słonecznika lub dyni, ż eby zaj ąć r ę ce lub co ś do chrupania (marchewka). Bardzo dobrym sposobem s ą te ż gumy do ż ucia. Rozmawiaj ą c przez telefon przekładaj mi ę dzy palcami ołówek. Nie sied ź w ciszy - wł ą cz radio, telewizor, du ż o rozmawiaj z innymi.

11 4. Ruch Wysiłek fizyczny zabije w Tobie ostatnie ch ę ci do zapalenia papierosa. Zrezygnuj z windy, przejd ź si ę pieszo na zakupy Polecam szczególnie basen, dla chc ą cych wi ę cej mo ż e to by ć te ż siłownia czy aerobic. Skupisz swoj ą uwag ę na czynno ś ciach, które nie id ą w parze z paleniem.

12 Gdy rzucisz palenie to: po 2 godzinach organizm pozb ę dzie si ę nikotyny po 6 godzinach zwolni si ę t ę tno i zmniejszy ci ś nienie krwi po 12 - 24 godzinach organizm wydali toksyczny tlenek w ę gla po kilku dniach powróci smak i w ę ch po 3 godzinach wzrosn ą rezerwy wentylacyjne płuc po 2 miesi ą cach naczynia krwiono ś ne odzyskaj ą elastyczno ść po 5 miesi ą cach ryzyko powstania choroby wie ń cowej b ę dzie takie samo jak dla osób niepal ą cych, znacznie zmniejszy si ę tak ż e ryzyko zachorowania na raka.

13 www.rzuceniepalenia.pl

14 portalwiedzy.onet.pl/,11127,1337925,czasopism... www.reporter.edu.pl/media/image_folder/palenie www.deaf.pl/.../displayimage.php?album=21&pos=8 orion.if.uj.edu.pl/~sd_forum/search.php?searc... www.wisarts.com/dzis/dzisiaj_2004.html www.zdrowie.med.pl/palenie/pal_01.html www.rzuceniepalenia.pl

15


Pobierz ppt "Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie!!! Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby."

Podobne prezentacje


Reklamy Google