Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Papierosy... Miłość do grobowej deski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Papierosy... Miłość do grobowej deski."— Zapis prezentacji:

1 Papierosy... Miłość do grobowej deski

2 Kilka smutnych faktów... Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie!!! Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych). Nie daj się nabrać na papierosy "light" lub "ultra-light". Aż 75% palaczy uważa, że palenie takich papierosów jest mniej szkodliwe. Tymczasem badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku lat - jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem. Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemości zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia ?

3 Palacze według płci procent palących region mężczyzna kobieta Afryka 29 4 Ameryka 35 22 Wschodnie Morze Śródziemne Europa 46 26 Południowo-wschodnia Azja 44 Zachodni Pacyfik 60 8 (2000, szacunki WHO)

4 Ciekawostki Każdy papieros skraca życie palacza o 7 minut.
Palenie tytoniu jest szkodliwe w różnym stopniu w zależności od wieku, płci i rasy. Najbardziej szkodzi kobietom rasy białej poniżej 20 roku życia, najmniej - mężczyznom po pięćdziesiątce (bez względu na rasę).

5 Już w czasie wojny Adolf Hitler opowiadał że kiedy Rzesza Niemiecka zwycięży w Europie każe na paczkach papierosów umieszczać napisany czerwonymi literami komunikat: Palenie powoduje raka i może cię zabić. Miał to być wstęp do całkowitej delegalizacji tytoniu. Hitler znany był z tego iż palaczy nie znosił, a przed bunkrem w którym się ukrywał w 1945 roku wisiała tabliczka z napisem "zakaz palenia". Co czwarta paląca osoba nie dożywa wieku emerytalnego .

6 31 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
31 maja każdego roku obchodzony jest światowy dzień bez papierosa. Rocznie Polacy wydają na papierosy około 16 MILIARDÓW ZŁOTYCH (to 640 razy tyle, ile np. w 2004 roku zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy). Problem z palaczami polega na tym, że szkodzą nie tylko sobie, lecz także otoczeniu, a najlepszą metodą zaprzestania palenia jest dotarcie do przyczyn, które powodują, że papieros kojarzy się palaczom z chwilą... wytchnienia i uspokojenia - stresu, napięcia, pośpiechu, złej organizacji, wykonywania zbytecznych czynności i marnowania czasu na błahostki - ZMIANY SPOSOBU ŻYCIA...

7 Sposoby na rzucenie palenia
1. Spontanicznie. Próba odstawienia papierosów ma większe szanse powodzenia, jeżeli zdecydujemy się na nią nagle - bez długiego planowania Do takich wniosków doszli naukowcy z University College London, wyniki badań przedstawili w "British Medical Journal". Okazało się, że blisko połowa wszystkich prób rozstania się z nałogiem była podjęta spontanicznie, bez wcześniejszego planowania. Co więcej, z badań wynikało, że w przypadku takich prób szanse powodzenia były ponad dwukrotnie większe niż w tradycyjnych metodach rzucania palenia.

8 2. Oczyść mieszkanie. Wyrzuć z domu wszystkie papierosy i popielniczki. Zadbaj o czyste i świeże otoczenie w domu i pracy. Upierz swoje ubrania, firanki i zasłony, wyczyść siedzenia w samochodzie.

9 3. Czym się zająć ? Polecam pestki ze słonecznika lub dyni, żeby zająć ręce lub coś do chrupania (marchewka). Bardzo dobrym sposobem są też gumy do żucia. Rozmawiając przez telefon przekładaj między palcami ołówek. Nie siedź w ciszy - włącz radio, telewizor, dużo rozmawiaj z innymi.

10 4. Ruch Wysiłek fizyczny zabije w Tobie ostatnie chęci do zapalenia papierosa. Zrezygnuj z windy, przejdź się pieszo na zakupy Polecam szczególnie basen, dla chcących więcej może to być też siłownia czy aerobic. Skupisz swoją uwagę na czynnościach, które nie idą w parze z paleniem.

11 Gdy rzucisz palenie to:
po 6 godzinach zwolni się tętno i zmniejszy ciśnienie krwi po 2 godzinach organizm pozbędzie się nikotyny po godzinach organizm wydali toksyczny tlenek węgla po kilku dniach powróci smak i węch po 3 godzinach wzrosną rezerwy wentylacyjne płuc po 2 miesiącach naczynia krwionośne odzyskają elastyczność po 5 miesiącach ryzyko powstania choroby wieńcowej będzie takie samo jak dla osób niepalących, znacznie zmniejszy się także ryzyko zachorowania na raka.

12 Odwiedź tę stronę i wykonaj test:

13 Strony internetowe pomocne przy tworzeniu prezentacji
portalwiedzy.onet.pl/,11127, ,czasopism... orion.if.uj.edu.pl/~sd_forum/search.php?searc...

14 Chyba, że chcesz wyglądać jak on...
Rzuć PALENIE!!! Chyba, że chcesz wyglądać jak on...


Pobierz ppt "Papierosy... Miłość do grobowej deski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google