Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CO WARTO WIEDZIEĆ O PALENIU PAPIEROSÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CO WARTO WIEDZIEĆ O PALENIU PAPIEROSÓW"— Zapis prezentacji:

1 CO WARTO WIEDZIEĆ O PALENIU PAPIEROSÓW

2 Składniki dymu tytoniowego
Cyjanowodór ( gaz używany do ludobójstwa w komorach gazowych) Aceton ( rozpuszcza tkankę łączną ) Arsen (trutka na szczury) Polon (pierwiastek radioaktywny) Chlorek winylu (używany do produkcji plastiku) Tlenek węgla ( czad) Formaldehyd (stosowany do konserwacji preparatów biologicznych np. żab) Nikotyna Ciała smołowate

3 Co 17 minut jedna osoba w Unii Europejskiej umiera z powodu biernego palenia w miejscu pracy. Rocznie bierne palenie zabija ponad 79 tys. mieszkańców UE.

4 Jak palenie bierne wpływa na moje zdrowie?
Wdychanie cudzego dymu jest nieprzyjemne i powodować może: podrażnienie nosa, gardła i płuc oraz trudności w oddychaniu kaszel kichanie zaczerwienienie i łzawienie oczu nieżyt nosa bóle głowy zawroty głowy mdłości i brak koncentracji

5

6 Co mogę zrobić w sprawie biernego palenia?
Zabroń palenia u siebie w domu - z "Quit„ możesz otrzymać odpowiednie nalepki. Uprzejmie poproś znajomych, żeby palili na zewnątrz. Unikaj zadymionych pomieszczeń

7

8

9 Choroby, na które skazują się palacze
nowotwory złośliwe udar mózgu zawał serca rozedma płuc choroby żołądka i dwunastnicy częste infekcje górnych dróg oddechowych

10 Według najnowszych badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Raka mężczyźni palący tytoń 21-razy, a kobiety 12-razy częściej umierają z powodu raka płuc niż osoby, które nigdy nie paliły w swoim życiu.

11 Wśród 10 chorych na raka płuc 9 paliło papierosy.
Rak płuc zajmuje pierwsze miejsce na liście zgonów z powodu nowotworów. Niestety tylko proc. chorych na raka płuc żyje dłużej niż 5 lat.

12

13 9 milionów tytoniowych „kominów” produkuje codziennie w naszych domach i zakładach pracy chmury dymu. Rocznie tworzą one chmurę dymu z 90 miliardów papierosów. Każdy palacz zanieczyszcza środowisko, w którym przebywa.

14

15 Od 30 lat Polska znajduje się w czołówce krajów o najwyższej konsumpcji tytoniu na świecie.

16

17 MITY NA TEMAT PALENIA PAPIEROSÓW
Nieprawdą jest, że palenie uspokaja nerwy. Nie wierz, że paląc papierosy typu light mniej szkodzisz zdrowiu. Nie myśl, że paląc papierosy imponujesz, jesteś na fali. Palenie nie czyni Cię wcale dojrzalszym, ani nie oznacza Twojej dorosłości. Nieprawdą jest, że paląc szkodzisz tylko sobie, ale i innym biernym palaczom. Palacze narażeni są nie tylko na chorobę płuc, ale i choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, choroby układu oddechowego, zaburzeń koncentracji, uczenia się, kłopotów z pamięcią. To nieprawda, że palenie czyni Cię osobą wyzwoloną wręcz przeciwnie – stajesz się NIEWOLNIKIEM nałogu.

18 Około 10 mln Polaków pali regularnie 15-20 sztuk papierosów dziennie.

19

20 W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci.

21

22 Każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z paleniem tytoniu. 40% nałogowych palaczy umrze przed 65 rokiem życia, a spośród niepalących tylko 15%.

23

24 Obecnie świat przestaje palić. Ameryka jest pierwsza
Obecnie świat przestaje palić. Ameryka jest pierwsza. Moda na niepalenie zaczyna docierać do Polski. Każdy chce być modny i akceptowany społecznie, lecz również zdrowy.

25 „Każdy kto nie pali jest na dobrej fali”

26 KONIEC PREZENTACJĘ PRZYGOTOWAŁA KATARZYNA NOWAKOWSKA


Pobierz ppt "CO WARTO WIEDZIEĆ O PALENIU PAPIEROSÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google