Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA dotycząca palenia tytoniu w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA dotycząca palenia tytoniu w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA dotycząca palenia tytoniu w Polsce
Przygotowała mgr Iwona Jankowska Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE Radom 26 i 27 styczeń 2010r

2 SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA dotycząca palenia tytoniu w Polsce
Fundacja „Promocja Zdrowia” – badania lipiec 2009r : - 29% Polaków jest palaczami - 2% Polaków okazjonalnie sięga po papierosa Łącznie liczba osób palących wynosi 31% tj około 9 milionów Polaków. Centrum Onkologii – badania młodzieży poniżej 15 roku życia - 18,6% polskiej młodzieży w wieku 13–15 lat pali tytoń

3 BIERNE PALENIE Dym z papierosa zawiera około 4000 chemikaliów,
z których co najmniej 40 powoduje raka. Według WHO bierne palenie jest przyczyną: - zakażeń dolnych dróg oddechowych - częstszych objawów podrażnienia dróg oddechowych - objawów astmy - zapalenia ucha środkowego - zwiększonego ryzyka wywołania syndromu nagłej śmierci dziecka - zespołu nagłej śmierci niemowląt (śmierć łóżeczkowa) - występowania zaburzeń zachowania - trudności w nauce

4 BIERNE PALENIE W 2002 roku wg badań liczba zgonów
przypisywanych biernemu paleniu w Polsce wynosiła 8720, w tym 1826 osób niepalących, co stanowi ok.. 10,9% zgonów wywołanych biernym paleniem w całej Unii Europejskiej. 2000 osób rocznie w Polsce umiera z powodu przymusu biernego palenia w tym 109 niepalących osób z powodu biernego palenia w pracy. W Polsce ok.. 92% palących rodziców przyznaje się do palenia w obecności dzieci. Ok.. 70% dzieci narażonych jest na wymuszone bierne palenie w domu, dla porównania w Finlandii to tylko 8% dzieci.

5 Potencjalne miejsca narażenia dzieci na bierne palenie :
BIERNE PALENIE – gdzie Potencjalne miejsca narażenia dzieci na bierne palenie : dom (53%) miejsca publiczne: - przystanki i obiekty komunikacji miejskiej (44%) - lokale gastronomiczne (35%) - place zabaw (15%)

6 Bierny palacz „pochłania” oba rodzaje dymu.
BIERNE PALENIE - dym Strumień główny i strumień boczny - główny to dym wypuszczany przez palącego - boczny to dym wydobywający się do atmosfery z tlącego się papierosa Bierny palacz „pochłania” oba rodzaje dymu. Dziecko przebywające 1 godzinę w zadymionym pomieszczeniu, pochłania taką ilość nitrozoamin jaka znajduje się w dymie głównym 35 papierosów z filtrem, i benzopirenu jakby samo wypaliło 4 papierosy.

7 BIERNE PALENIE - efekty
Narażenie na dym tytoniowy – dzieci zwłaszcza tych najmłodszych - prowadzi do częstego występowania chorób układu oddechowego – astmy. Dzieci te cechują się: - gorszym rozwojem psychofizycznym - sprawiają więcej kłopotów wychowawczych - mają trudności z czytaniem i pisaniem - cierpią na zaburzenia układu nerwowego (impulsywność, trudności w skupieniu uwagi, niepokój, nadwrażliwość, trudności w przystosowaniu).

8 BIERNE PALENIE -ryzyko
Małe dzieci mają mniejsze, bardziej delikatne płuca niż starsi i dlatego są bardziej wrażliwe na działanie dymu tytoniowego i związków chemicznych, które zawiera dym. Im więcej wypalonych papierosów w obecności dziecka, tym większe jest ryzyko zachorowania na ciężkie choroby. Takie dzieci cechuje w przyszłości większa podatność na rozwój nałogu palenia.

9 Strefa wolna od dymu tytoniowego
Każdy rodzic chciałby mieć zdrowe, radosne i szczęśliwe dziecko. Dokłada wszelkich starań, aby zapewnić mu byt, aby wzrastało, poznawało świat. Dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości unikać przebywania w zadymionych miejscach, dopominać się o zachowanie zakazu palenia w miejscach publicznych, a także – jeśli samemu się jest palaczem – dawać dobry przykład i starać się wyjść z nałogu dla dobra siebie i innych Trzeba zrozumieć, że niepalący, a szczególnie dzieci mają prawo do oddychania czystym powietrzem.

10 „Czyste powietrze wokół nas”
Postępujące zatruwanie środowiska naturalnego odbije się na następnych pokoleniach. Dlatego już dziś każdy powinien się zastanowić, co można zrobić, aby dzieci w Polsce były zdrowe i szczęśliwe. Nie tylko w domu, w samochodzie, ale w miejscach publicznych powinna obowiązywać podstawowa zasada ZASADA CZYSTEGO POWIETRZA

11 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA dotycząca palenia tytoniu w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google